Vauvallani on lisääntynyt energiantarve. Lisäksi hänellä on vilja-allergia. Syötän hänet 5-6 kertaa päivässä ja lisään ruokaan öljyä ravitsemusterapeutin suosituksen mukaisesti. Hän syö aina hyvin. Mutta hänen painonsa ei nouse, vaan hän on junnannut suunnilleen samassa painossa kuin mitä oli alkutalvesta.
Lääkäri suositteli kananmunaa ja hirssiä. Hirssipuuroa varmasti opin keittämään...mutta miten ihmeessä antaa kananmunaa kun eihän sitä voi raakana tarjota ja keitettynä se on kovin kuivaa ja hankalaa niellä? Miten siis tarjoan kananmunan?
Onko kellään kokemusta Nutrician Infatrini -lisäravinteesta?
vauva ei saa rittävästi energiaa ruoasta
6
160
Vastaukset
- ajatuksia
minkä ikäinen vauvasi on?
keitetyn kananmunan voi tilsiä haarukalla ja sitä murua vauvan on helppo syödä. :) senkin sekaan voi lorauttaa ihan pienen tilkan öljyä, niin se ei ole niin kuivaa.
oletko kokeillut avokadoa? siinäkin on paljon hyviä rasvoja ja runsaasti energiaa, mikä voisi auttaa painon nousussa.
entäs lurautatko ruuan sekaan myös maitoa? siitäkin vauva saa kasvis-ja lihasoseisiin sekä puuroon pikkuisen lisää energiaa.- huolissaan
Vaikka itse pidän avokadoista, en ole tullut ajatelleeksi aiemmin tarjota avokadoa myös vauvalle. Täytyykin kokeilla. Kananmunan syöminen kuulostaa hankalalta koska vauvallani on perusongelmansa johdosta syödessä vaihtelevasti hengitysvaikeuksia ja jos ruoka on kuivaa eikä mene helposti ruokatorvesta alas, niin se vaikeuttaa hengitystä. Mutta täytyy keksiä keino, millä kananmunaruoan saisi helposti nieltäväksi. Ikää on 10 kk.
- wsfedghjh
sen voi sekoittaa myös jonkin kasvissoseen joukkoon tai vaikka jogurttiin. ja tosiaan haarukalla tilsimällä siitä saa tosi hienoa jauhetta. kantsii ainakin kokeilla.
- kunnonruokaaaa
Tee soseita, smoothieita, sosekeittoja.
Ja kunnon ruokaa.
Lapsilla on pieni mahalaukku ja ne tarvitsevat ravinnetiheää, laadukasta ruokaa. Purkkiruoat ovat kaikkea muuta.
http://safkatutka.fi/lasten-purkkiruoka-monikansallisten-yritysten-tuottama-ravinnekoyha-valmiste/
Viisi yleisintä virhettä lastenruokailussa ja keinot niiden korjaamiseen!
http://safkatutka.fi/lastenruoka/ - leksoi
Pilko/ sekoita keitetty kanamuna kastikepohjaan ja perunoiden tmv. kanssa? Esim. valkokastiketyyppinen esim. korvikkeella? Menee varmasti sekoitettuna monenmoisen kasvissoseenkin kanssa, kunhan nestettä lisää sekaan.
- vanhaäiti
Kananmunan voi vatkata nesteeseen tyyliin munamaito, lättytaikina jne. Vaikea antaa tarkempaa ohjetta. kun en tiedä, mitä ruoka-aineita hän voi syödä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 545278
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131741Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421604Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351216Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952