Kyseessä siis Canonin kohtalaisen laadukas mustesuihkutulostin, jota on käytetty aika paljon.
Viime viikolla kesken valokuvien tulostuksen printteri alkoi sylkeä ulos tulostumattomia arkkeja.
Sama juttu A4-papereille ja kaikilla käytössä olevillani ohjelmilla, joissa on tulostusmahdollisuus.
PC:n vaihto ei auttanut asiaa.
Keltainen virhetilanteen merkkivalo sen kuin vilkkuu. Canonin mukana tulleet apuohjelmat (tulostuspään kohdistus, suuttimien putsaus ym) kaikki yksimielisesti toteavat, että "Oikeaa tulostuspäätä ei ole asennettu. Asenna asianmukainen tulostuspää ja sulje tulostimen kansi".
Mutta kuinka tulostuspää, joka on se sama, mikä tulostimessa oli paikoillaan valmistajan tehtaalta tullessaan, voi kesken tulostuksen muuttua ei-oikeaksi?
Joka mustesäiliö on liki täysi, alkuperäismusteita tai ainakin sellaisina myyty. USB-kaapelinkin vaihdoin sellaiseen, joka toimi ainakin PC:n ja skannerin välillä.
Onko tämän lukijoista kellään tietoa tai varmaa luuloa siitä, että Canonkin olisi sortunut siihen jekkuun, mihin Epson ainakin jonkin mallinsa kanssa?
Ja jos on, onko tulostemäärän laskuri (sikäli kuin se tässä kiikastaa), jollain apuohjelmalla nollattavissa?
Ja mistähän sellaista apuohjelmaa voisi alkaa haeskella?
Eihän uusi tulostin maltaita maksa, mutta niihin ei taida sopia tämän iP4300:n värikasetit, ja niitä sattuu minulla olemaan jäljellä isomman summan edestä kuin esimerkiksi uusi iP7250 maksaisi.
Enemmän kuin rahasta tässä on kyse periaatteesta. Saako japsi vetää huulesta Suomi-poikaa vai ei?
Onko tulostimessa iP4300 tulostusmäärän rajoitin?
2
204
Vastaukset 2
- U5XER1
Kokeile nyt aluksi tätä neuvoa.
Turn off the power to your IP4300. Hold down the “Resume” button, then press and hold the “Power” button. Release the “Resume” button. Press and release the “Resume” button twice then release the “Power” button. This should enter maintenance mode.
Press and release “Resume” three consecutive times. Press “Power” to reset the system.
Press and release “Resume” twice. Press “Power” to print a system test page. Make sure all of the settings are valued at zero to show that the system was reset. U5XER1 antoi ohjeet, joita seuraamalla printteri tulosti blanco-arkin.
BTW, se keltainen valo vilkkuu 5 vilauksen sykleissä, minkä pitäisi kai viitata tulostuspään ongelmaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135855En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43619Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21568Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110533Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 36522
- 46471
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119442Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22407