Onko tulostimessa iP4300 tulostusmäärän rajoitin?

Kyseessä siis Canonin kohtalaisen laadukas mustesuihkutulostin, jota on käytetty aika paljon.

Viime viikolla kesken valokuvien tulostuksen printteri alkoi sylkeä ulos tulostumattomia arkkeja.
Sama juttu A4-papereille ja kaikilla käytössä olevillani ohjelmilla, joissa on tulostusmahdollisuus.
PC:n vaihto ei auttanut asiaa.

Keltainen virhetilanteen merkkivalo sen kuin vilkkuu. Canonin mukana tulleet apuohjelmat (tulostuspään kohdistus, suuttimien putsaus ym) kaikki yksimielisesti toteavat, että "Oikeaa tulostuspäätä ei ole asennettu. Asenna asianmukainen tulostuspää ja sulje tulostimen kansi".

Mutta kuinka tulostuspää, joka on se sama, mikä tulostimessa oli paikoillaan valmistajan tehtaalta tullessaan, voi kesken tulostuksen muuttua ei-oikeaksi?

Joka mustesäiliö on liki täysi, alkuperäismusteita tai ainakin sellaisina myyty. USB-kaapelinkin vaihdoin sellaiseen, joka toimi ainakin PC:n ja skannerin välillä.

Onko tämän lukijoista kellään tietoa tai varmaa luuloa siitä, että Canonkin olisi sortunut siihen jekkuun, mihin Epson ainakin jonkin mallinsa kanssa?

Ja jos on, onko tulostemäärän laskuri (sikäli kuin se tässä kiikastaa), jollain apuohjelmalla nollattavissa?

Ja mistähän sellaista apuohjelmaa voisi alkaa haeskella?


Eihän uusi tulostin maltaita maksa, mutta niihin ei taida sopia tämän iP4300:n värikasetit, ja niitä sattuu minulla olemaan jäljellä isomman summan edestä kuin esimerkiksi uusi iP7250 maksaisi.

Enemmän kuin rahasta tässä on kyse periaatteesta. Saako japsi vetää huulesta Suomi-poikaa vai ei?

2

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • U5XER1

      Kokeile nyt aluksi tätä neuvoa.

      Turn off the power to your IP4300. Hold down the “Resume” button, then press and hold the “Power” button. Release the “Resume” button. Press and release the “Resume” button twice then release the “Power” button. This should enter maintenance mode.
      Press and release “Resume” three consecutive times. Press “Power” to reset the system.
      Press and release “Resume” twice. Press “Power” to print a system test page. Make sure all of the settings are valued at zero to show that the system was reset.

    • U5XER1 antoi ohjeet, joita seuraamalla printteri tulosti blanco-arkin.

      BTW, se keltainen valo vilkkuu 5 vilauksen sykleissä, minkä pitäisi kai viitata tulostuspään ongelmaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      131
      3489
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      39
      2874
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      9
      2803
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      98
      2691
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      107
      1782
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1528
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      3
      1495
    8. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1305
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      1289
    10. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      378
      1136
    Aihe