Onko tulostimessa iP4300 tulostusmäärän rajoitin?

Kyseessä siis Canonin kohtalaisen laadukas mustesuihkutulostin, jota on käytetty aika paljon.

Viime viikolla kesken valokuvien tulostuksen printteri alkoi sylkeä ulos tulostumattomia arkkeja.
Sama juttu A4-papereille ja kaikilla käytössä olevillani ohjelmilla, joissa on tulostusmahdollisuus.
PC:n vaihto ei auttanut asiaa.

Keltainen virhetilanteen merkkivalo sen kuin vilkkuu. Canonin mukana tulleet apuohjelmat (tulostuspään kohdistus, suuttimien putsaus ym) kaikki yksimielisesti toteavat, että "Oikeaa tulostuspäätä ei ole asennettu. Asenna asianmukainen tulostuspää ja sulje tulostimen kansi".

Mutta kuinka tulostuspää, joka on se sama, mikä tulostimessa oli paikoillaan valmistajan tehtaalta tullessaan, voi kesken tulostuksen muuttua ei-oikeaksi?

Joka mustesäiliö on liki täysi, alkuperäismusteita tai ainakin sellaisina myyty. USB-kaapelinkin vaihdoin sellaiseen, joka toimi ainakin PC:n ja skannerin välillä.

Onko tämän lukijoista kellään tietoa tai varmaa luuloa siitä, että Canonkin olisi sortunut siihen jekkuun, mihin Epson ainakin jonkin mallinsa kanssa?

Ja jos on, onko tulostemäärän laskuri (sikäli kuin se tässä kiikastaa), jollain apuohjelmalla nollattavissa?

Ja mistähän sellaista apuohjelmaa voisi alkaa haeskella?


Eihän uusi tulostin maltaita maksa, mutta niihin ei taida sopia tämän iP4300:n värikasetit, ja niitä sattuu minulla olemaan jäljellä isomman summan edestä kuin esimerkiksi uusi iP7250 maksaisi.

Enemmän kuin rahasta tässä on kyse periaatteesta. Saako japsi vetää huulesta Suomi-poikaa vai ei?

2

204

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • U5XER1

      Kokeile nyt aluksi tätä neuvoa.

      Turn off the power to your IP4300. Hold down the “Resume” button, then press and hold the “Power” button. Release the “Resume” button. Press and release the “Resume” button twice then release the “Power” button. This should enter maintenance mode.
      Press and release “Resume” three consecutive times. Press “Power” to reset the system.
      Press and release “Resume” twice. Press “Power” to print a system test page. Make sure all of the settings are valued at zero to show that the system was reset.

    • U5XER1 antoi ohjeet, joita seuraamalla printteri tulosti blanco-arkin.

      BTW, se keltainen valo vilkkuu 5 vilauksen sykleissä, minkä pitäisi kai viitata tulostuspään ongelmaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      91
      1497
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1032
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      927
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      871
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      173
      856
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      783
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      605
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      63
      576
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      36
      531
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      128
      517
    Aihe