Kyseessä siis Canonin kohtalaisen laadukas mustesuihkutulostin, jota on käytetty aika paljon.
Viime viikolla kesken valokuvien tulostuksen printteri alkoi sylkeä ulos tulostumattomia arkkeja.
Sama juttu A4-papereille ja kaikilla käytössä olevillani ohjelmilla, joissa on tulostusmahdollisuus.
PC:n vaihto ei auttanut asiaa.
Keltainen virhetilanteen merkkivalo sen kuin vilkkuu. Canonin mukana tulleet apuohjelmat (tulostuspään kohdistus, suuttimien putsaus ym) kaikki yksimielisesti toteavat, että "Oikeaa tulostuspäätä ei ole asennettu. Asenna asianmukainen tulostuspää ja sulje tulostimen kansi".
Mutta kuinka tulostuspää, joka on se sama, mikä tulostimessa oli paikoillaan valmistajan tehtaalta tullessaan, voi kesken tulostuksen muuttua ei-oikeaksi?
Joka mustesäiliö on liki täysi, alkuperäismusteita tai ainakin sellaisina myyty. USB-kaapelinkin vaihdoin sellaiseen, joka toimi ainakin PC:n ja skannerin välillä.
Onko tämän lukijoista kellään tietoa tai varmaa luuloa siitä, että Canonkin olisi sortunut siihen jekkuun, mihin Epson ainakin jonkin mallinsa kanssa?
Ja jos on, onko tulostemäärän laskuri (sikäli kuin se tässä kiikastaa), jollain apuohjelmalla nollattavissa?
Ja mistähän sellaista apuohjelmaa voisi alkaa haeskella?
Eihän uusi tulostin maltaita maksa, mutta niihin ei taida sopia tämän iP4300:n värikasetit, ja niitä sattuu minulla olemaan jäljellä isomman summan edestä kuin esimerkiksi uusi iP7250 maksaisi.
Enemmän kuin rahasta tässä on kyse periaatteesta. Saako japsi vetää huulesta Suomi-poikaa vai ei?
Onko tulostimessa iP4300 tulostusmäärän rajoitin?
2
122
Vastaukset
- U5XER1
Kokeile nyt aluksi tätä neuvoa.
Turn off the power to your IP4300. Hold down the “Resume” button, then press and hold the “Power” button. Release the “Resume” button. Press and release the “Resume” button twice then release the “Power” button. This should enter maintenance mode.
Press and release “Resume” three consecutive times. Press “Power” to reset the system.
Press and release “Resume” twice. Press “Power” to print a system test page. Make sure all of the settings are valued at zero to show that the system was reset. U5XER1 antoi ohjeet, joita seuraamalla printteri tulosti blanco-arkin.
BTW, se keltainen valo vilkkuu 5 vilauksen sykleissä, minkä pitäisi kai viitata tulostuspään ongelmaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022172Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122029Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501415Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821079Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel57987Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402958Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41848- 56809
- 75770
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70744