Heipähei! Nyt olisi hyvät vinkit kultaakin kalliimmat! Lilan ja Rosan sisko on nimeä vailla. Samalla väriteemalla haluttaisiin jatkaa, mutta ainoa teemaan sopiva nimi, joka mieleen juolahtaa on Sini. Siniä ei kuitenkaan haluta syystä, että on mielestämme enemmänkin n. 80-luvulla syntyneiden nimi, ja iskällä sattuu tuon niminen serkkukin olemaan. Jäämme odottamaan ehdotuksia :)
Lilan ja Rosan siskolle nimi
16
158
Vastaukset
- NimiTäti
Kara.
Leea.
Sara.
Mira.- junttipulla
Mitä väriä on Kara? Karmiininpunaista? Tai Leea, Sara, Mira? Varmaan jotain ekshoottisia värejä, joita tavan junttieinari ei tunne.
- kaislake
Sävy
Minttu
Kulta
Hopea
Raita
Valo- Väritytöt
Aa, Minttu tietysti! Kumma kun ei tullut itselle mieleen. Minttu on kyllä kiva. Ei ehkä se the nimi, mutta täytyy ehdottomasti pitää mielessä!
- Täti
Minusta Sini on kaunis nimi, eikä ollenkaan pelkästään 80-luvun nimi.
Mites Silva, tai Lumi?- Väritytöt
Tottahan toki Sini nimeä annetaan myös tänäpäivänä lapsille nimeksi, mutta itse 80-luvun lapsena leikin Sini nimisten lasten kanssa, ja mielleyhtymä 80-luvulle on vahva :)
Lumi on sievä nimi. Ehkä hieman koominen kevätvauvalle? Tai sitten ei. Pidetään tämäkin mielessä.
Silva kuulostaa kauniilta nimeltä, mutta en kyllä osaa sitä mihinkään väriin yhdistää. Tietääkö joku paremmin tämän nimen taustoista? - Täti
Silvahan ei ole oikeastaan ollenkaan mikään väri-nimi, mutta itse voisin ajatella sen viittavaan hopeaan (silver) ;)
Ja kun vauva on ilmeisesti nyt jo syntynyt, niin minusta Lumi sopii tähän ajankohtaan oikeinkin hyvin ... eletäänhän nyt vasta maaliskuun alkua;).
- 76588
Indigo
Beesi
Aneli
Koralli
Laventeli
Luumu
Malva
Piki
Turkoosi
Pinkki- Väritytöt
Nämä tuntuu ainakin ensilukemalta turhan erikoisilta nimiltä. Malva saattaisi menetellä, mutta mitä värisävyä edustaa malva? Pikaisen googletuksen perusteella malva on kasvi.
- kummitätiltä
Ei kai pakko ihan värinimi, jos Jde kävis kun puhutaan aina jadenvihreästä mikä on tosi kaunis väri, Iris on sateenkaari...
Jade
Viola
Iris
Henna- Väritytöt
Jade on kiinnostava nimi. Yleensä en ole tämän tyylisistä nimistä välittänyt, mutta Jadessa on jotain kiehtovaa. Tuo jadenvihreä minullekin tulee ensimmäisenä mieleen Jade nimestä. Tätä täytyy pohtia. Tuntuu vielä hieman vieraalta nimeltä, mutta pohdiskellaan, pohdiskellaan.
Violakin on ihan kiva. Merkitys on tietysti mekein sama kuin Lilallakin,mutta haitanneeko tuo sitten mitään. Pistetään korvan taakse Violakin.
Henna on myös kiva nimi, mutta Sinin lailla siitä tulee itselle mieleen 80-luvun lapset. Minulla oli Henna ja Sini nimisiä kavereita ja tuttuja lapsena, ja olen itse siis 80-luvulla syntynyt. Siitä syystä koen niin vahvasti Sinin ja Hennan kasarinimiksi. :)
- 76588
Niin löysin tuon malvan googlettamalla värien nimiä http://www.coloria.net/varinimia/suomi.htm
niin värin nimi on tarkalleen: malvanvärinen vanha nimitys violetille, usein harmahtavalle; sen on sanottu olevan myös vaaleanharmaan ja karmiininpunaisen sekoitus [= mauve] - Color
Ruusu/Ruusunkukka, Piparminttu, Meri tai Säde.
- kummitätiltä
Hopean värinen.
Tina - vaikeita
Ei kait pakosta värinimi? Eikö merkitysnimi kävis?
Sara
Hele
Sani
Sävy
Klara
Mona
Sole
Vivi
Kata
Kira
Misa
Mila
Neta
Nita
Siri
Taru - värinimet
Olivia, Olive
Sinna, Sinja, Selja, Sade
Hilla, Helmi
Milka
Coral
Kristel
Iris
Aniline, Aniliin, Anniliina
Auri
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1482814Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3632017- 401757
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351678Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua311393Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327949Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782