http://www.fujirumors.com/the-fujifilm-x-pro2-will-shoot-4k-video-new-source/
Aika linkittää taas tänne. Jos nuo huhut pitävät oiekasti paikkansa, niin tulossa on kovan luokan ammattilaisrunko:
- APS C sensori
- 24 Megapikselin kenno
- kaksi SD korttipaikkaa
- loppuvuodesta 2015
- kääntyvä näyttö (ainoa huhu, josta en itse pidä, koska hajoaa liian helposti)
- WiFi
- ei vielä orgaanista kennoa
- vain 20% - 30% kalliimpi kuin X T1
- 4K video.
Osa huhuista voi hyvinkin olla huteja ja perustuvat ehkä johonkin prototyyppiin. Toivottavasti lopullinen tuote on yhtä robusti kuin X PRO1.
X PRO 2 huhuja
9
138
Vastaukset
- Canonisti_minäkin
http://www.fujirumors.com/fuji-x-pro-2-will-come-only-in-to-2016-trusted-source-waiting-for-the-sony-a7000-sensor/
Uusi X Pro versio menisi sittenkin vuodelle 2016. Syynä ekä Sonyn tuotantovaikeudet.
Olisi toivottavaa, että Sony lopettaisi sähläämisen kameroiden kanssa, se ei heiltä onnistu ja keskittyisi siihen missä he ovat hyviä, eli tekemään kennoja. - Canonisti_minäkin
http://www.fujirumors.com/the-fujifilm-x-pro2-will-come-in-january-2016-source-right-in-the-past/
Tammikuulle menee, eli pahimmillaan ollaan pitkällä keväässä, kun toimitukset Suomeen alkavat. Spekseihin ei ole tullut mitään ihmeellistä uutta sitten viime kesän. - Canonisti_minäkin
Tammikuun 15. näyttäisi olevan lopullinen päivämäärä. Ongelmat, jotka ovat siirtäneet julkaisua, ovat Sonylla. Sony voisi lopulta lopettaa pelleilyn kameroilla, joita se ei osaa tehdä, keskittyä kennojen valmistukseen muille tehtaille, missä se on hyvä.
- Canonisti_minäkin
http://www.fujirumors.com/no-ibis-for-the-fujifilm-x-pro2-and-why-canikon-say-its-better-so-but-ois-vs-ibis-trusted-source/
Speksien huhut tarkentuvat. Näyttää ihan varteenotettavalta kameralta moneenkin käyttötarkoitukseen, mutta erityisen hyvältä matkakameralta. Mielenkiintoista nähdä, mikä on akkuratkaisu. - huhuhörhöille
Miksi näitä kamerakauppiaiden huhuja (mainoksia) viljellään täällä? Ovatko huhut valokuvaamista?
- Canonisti_minäkin
Huhut ovat mielenkiintoisia ja erityisen mielenkiintoisia ovat tällä hetkellä huhut Fujin ykkösmallin uudistumisesta. Itse ainakin harkitsen vakavasti rungon vaihtoa keväällä, jos nuo huhut pitävät paikkansa.
- Canonisti_minäkin
Nyt on tullut ensimmäiset kuvat uutuudesta nettiin:
http://www.fujirumors.com/leaked-first-official-images-of-the-fujifilm-x-pro2-see-it-with-xf35mmf2-attached/
Uuden rungon kenno ollee perinteinen X-Trans 24 MP versiona. Ulkonäkö ja ergonomia hyvin pitkälti tuttua ja toimivaa. Orgaanista kennoa joudutaan odottamaan vielä joku vuosi.
Viimeisen tiedon mukaan 4K ei olisi mukana esittelyvaiheessa, vaan tuotaisiin runkoon ehkä myöhemmin softapäivityksenä.
Jos kuvat edustavat tuotantosuunnitelmia, runko olisi tulossa sekä mustana että grafiitin harmaana. Onko noissa jotain teknistä eroa, en ole ainakaan vielä huomannut sellaista tietoa? Jos ovat samanlaisia, niin omani tulee olemaan grafiitti. - huhuPro
Huhuilla on kiva kuvata. Ergonimia on huippulaatua ja kuvat veitsenteräviä. Pro-katu-uskottavuus on ylivoimainen Canoniin ja Nikoniin verrattuna.
- Canonisti_minäkin
Parin viikon päästä nähdään, kuinka oikeaan osuneita nämä huhut ovat olleet. Katu-uskottavuus on kyllä kieltämättä parempi, kuin saman hintaluokan Canikonilla. Fuji on juuri omiaan streetissä.
Jos juuri nyt hakee matka-/bile-/yleiskameraa, on poistomyynnissä oleva X Pro1 varteenotettavin vaihtoehto. Siihen 23 mm ja 56 mm objektiivit sekä ehkä 27 mm pannari, niin kaikki yleisimmät kuvaustilanteet hoituvat eikä jälki ole ainakaan kalustosta kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322289Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749496Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297480Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825960Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801355