Delfiinien kanssa uimaan, Kannattako?

matkaanvaan

Olisi lähtö 8.3. Carmeniin ja olisi tarkoitus kokeilla kauan haaveiltua uintia delfiinien kanssa.
Kysyisinkin asiaa kokeilleilta, onko siellä yksi vai useampia paikkoja joissa delfiinien kanssa voi uida?
Hintahaitari (Finnmatkojen) retkiohjelmassa on n. 100-350,-/ henki. Eli kannattaako ottaa näitä vai löytyykö paikanpäältä edullisemmin?

4

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Delphinus

      Kannattaa mennä.
      On useampi paikka.
      Paras _ehkä_ Xcaret.
      Paikanpäältä edullisemmin.

      • Välitkö_riittävästi

        Jos rakastat delfiinejä et mene niiden kanssa uimaan. Delfinaarioiden aika on ohi, viisas nisäkäs kuuluu vapauteen!


    • Cancunen

      Hei! Mekin ollaan menossa tuolloin Cancuniin. Kiva ettei olla ainoita koneessa:) Mihinkä hotelliin olette menossa? Me oltiin joskus delfiinien kanssa uiskentelemassa, mutta muistikuvani on ettei se paljon maksanut kun ostettiin paikan päältä. Max 30-40 euroa/henki. Voinhan toki muistaa pahasti väärin, mutta yleensä ei ole mitään satasia ollut tapana mistään turistirahastushuvituksista.

    • abinana

      Aihe on aloittajan osalta jo vanhentunut mutta itsekin suosittelisin myös olemaan tukematta meksikon alueen delfiinipuistotoimintaa. Ollessamme Playa del Carmenissa olikin paikallislehdessä juttu delfiineistä, tai lähinnä suojelutoiminnasta ja toiveesta ettei delfiiniuinteja kannatettaisi. Menkää mieluummin akumaliin uimaan villien merikilppareiden kanssa, ne ovat akumalin rannoilla omasta tahdostaan. :) Älkää myöskään menkö villieläinten kanssa valokuvattavaksi. Suosittelen The Cove -dokkaria! Ihmettelen miksei cancunin alueella järjestetä villidelfiinien kanssa uintia, moisia kuitenkin on ympäri maailmaa jo olemassa. Johtuu kyllä varmaan noista alueen lukuisista delfiinipuistoista..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      118
      2387
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      31
      1494
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      20
      1458
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1438
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1253
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      340
      1104
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1005
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      964
    9. 122
      831
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      806
    Aihe