jospa vaikka ostais pappa tunturin

oskuvälimäki

Kävis sillä pistämässä lottoa kioskilla
Mutta ne on niin pi run kalliita.

9

53

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puppapappa

      Lottoa netissä!

    • 1eero

      Jos on pappamopo ja haluja panettamiseen sitte vaan trrr naisiin kirkolle, kyllä naiset antaa.....kahvia korvapuustilla.

      • Siilimuori

        Kannattaa varoa ettei mopo karkaa käsistä.


    • ent.siivoojaparka

      Käy viemässä se eka Lotto juosten ja ostat sitten voittorahoilla Tunturin.

    • Jospa ostaisit sähköpolkupyörän. Tulee luultavasti halvemmaksi ja on ympäristöystävällinenkin. Voit valita poljetko itse itse vai käytätkö akkuun ladattua sähkövoimaa.

    • esko6491

      Minä erehdyin ostamaan kaverin suosituksesta Pappa-Tunturin kouvolalaiselta Pasi Havukaiselta, maksoin pöljä 2400. Toimitti sen tuiskupäivänä, joka ei houkutellut kunnon koeajoon - no kävin tasamaalla kääntymässä 30 metrin päässä.
      Lumien sulettua lähdin kokeilemaan, hyytyi ensimmäiseen ylämäkeen, Havukainen ei suostunut ottamaan mitään vastuuta, ei esim. purkamaan kauppaa, jossa oli luvattu kunnostettu laite.
      Lähetin poliisille tutkintapyynnön, rikosylikonstaapeli vastasi jotta rikossyytettä ei kannata nostaa, käytetty tavara olisi pitänyt ennen kauppaa kunnolla tutkia - siviilikanteena voi kuulema yrittää harhautussyytettä, mutta ennuste on huono.
      Jäi niin huono maku, että myyn pois: sylinteri ja mäntä vaihdettiin, kaasutin paranneltiin, maalattu se on, automaatti, maksa 2000 € ja hae pois.

      • piaggio1

        Kaverin suosituksesta.....? Vieläkö ootte kavereita ? Mitäs se myyjä sanoi kun valitit asiasta, vai valititko?


      • Mökki-skootteri-on

        ...ja uusia skoottereita saa 699 alkaen eikä hyydy ekalle pihalle, ei toisellekaan. Mutta tuo pappa-tunturi-pakkomielle kertoo vaan sen, että siellä ei olla kehitytty elämän mukana vaan jämähdetty sinne 50 tai 60 luvuille, eikä huomata, että on jo uusi vuosituhat menossa.
        Eikös sillä huutokauppa pehtorillakin ollut myynnissä jotain soliferia ja pappa tunturia, ei tainnut saada montakaan saturaista?


    • pirutiinaiseksi

      mullapa on pappatunturi
      ja vielä ihan käypänen peli
      ei oo vaan tullu ajeltua
      skootterin myin pois ei ollu oikeen käypänen peli
      näille sorateille
      aina kun lähdin sillä matkaan
      niin just oli tie lanattu
      ei oikeen mun ajotaidot riitä
      sellasen irtosoran seassa ajeleen kakspyöräsellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      990
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      833
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe