vaikkua ei kuulemma ole
olisko kotikonsteja
auttaiskohan puhkaiseminen
Minusta tuntuu, että siellä on vettä
olisko kotikonsteja
auttaiskohan puhkaiseminen
Minusta tuntuu, että siellä on vettä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kato pajuvitsaksella onko vettä?
Hiuskuivaajalla!
Vanha konsti,kastele sideharsoo sulaan kynttilään ja tee siitä tötterö, laita kapee pää korvaan ja sytytä palamaan,alipaine vetää vaikut pois.
Ruiski sitä Audispraytä, korvaasi kyllä se varmaan vesitulpankin poistaa.
Korvatipoilla, ei missään nimessä pumpulitopsilla.
Toisaalta jos hampaanjuuresi on tulehtunut, niin sekin voi tukkia kovan, ja kurkun
jos on kovana kannattaa vetää käteen kyllä irtoo.sukupuoli tauti voi myös tukkia kovan.
Korvassani oli sama tunne joulukuussa. Tunne välillä voimistui ja laantui, kuulo sen mukana.
Sitten laitoin 2 iltana removaxia ja kävin terveyden hoitajalla huuhdotuttamassa. Ei siellä juuri mitään ollut.
3vk kuluttua tunne väheni, eikä lääkärikään mitään siellä nähnyt. Kuukauden sitä kesti ja tilanne normalisoitui itsestään.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00280
Itsellä on niin kapea korvakäytävä, ettei sitä lääkärit saa auki, kun eivät edes näe sinne. Mutta itse sain tavallisella hiuspinnillä. Se juuri ja juuri mahtuu sinne. Pitää vain olla vakaa käsi, ettei töki tärykalvoa.
Olen minäkin kaivellut tulitikulla. Jossain vaiheessa oma vaikku alkoi kutittaa kamalasti, joten varovaisesti aloin rassata puuvanutikuille ja tulitukuilla. Nyt laitan öljyä säännöllisesti korvaan, vaikut lähtevät helposti. Lääkäri antoi "synninpäästön", en ole saanut vaurioita aikaan. Tosin en muille suosittele.
Jos korva on lukkoinen, vika voi olla korvasta nieluun lähtevässä putkessa. Eli siis ei sillä puolella tärykalvoa kuin mihin vaikku kertyy. Kokeile "käänteistä lentokonepuhallusta". Purista nenä kiinni ja imaise tiukasti ilmaa nenästä kiinni pitäen. Saattaa avata lukkoisuuden.
Meillä huudellaan korvakäytäviä pumppaamalla kumitruutalla ihonlämpöistä saippua- tai suolaliosta korvaan, annetaan vaikuttaa hetki, kallistetaan päätä ja annetaan veden (ja vaikkunokareiden) valua kaariimaljaan. Homman voi uusia muutaman kerran, ja käytävät puhdistuvat.
Jos tulee tunne, että korvaan jää vettä suihkun tai hiustenpesun jälkeen, se on yleensä merkki vahan paakkuuntumisesta, ja kannattaa puhdistaa käytävät em. tavalla.
Jo lapsuuden kodissani tehtiin näin, eikä ole tarvinnut hakea vaikunpoistoapua muualta.
Siellä on varmaan korvamato.
https://www.youtube.com/watch?v=atInCOWCpe4
Kauheita ohjeita! Kyllä en menisi noita tohtoreiden konsteja käyttämään. Ajatella että jollain pruutalla oikein:))). Korva on huikean arka paikka, sinne ei saa työntää yhtään mitään. Apteekista saa tippoja, ne sulattaa vahan, valuu itsestään pois. Mieluummin asiaan erikoistunut lääkäri, jos ongelma ei poistu.
Korviin erikoistunut lääkäri sanoi että pikkusormea pienempää ei saa korvaan työntää, ei mitään vanupuikkoja, pinnejä eikä tulitikkuja.
Jos tarkoiat Removax-tippoja ne on huuhdeltava seuraavana päivänä pois.
Niitä on olemassa jotain tippoja, mitä ei tarvitse huuhtoa pois. Olen ymmärtänyt, että ne on sellaisia, joitten säännöllinen (en ole selvillä kuinka usein) käyttö estää vahan paakkuuntumisen.
Sellaisille varmaan tarkoitettu, joilla on ahdas korvakäytävä. Minulla roiskuu vahat korvista, kun pesee tukan ja ravistelee itseään korvalehdestä.
Oliiviöljyä.
Hiussuonessa veritulppa. Heti korvalääkäriin, aspiriinihoito rankalla kuurilla. Paljon kuolleita aistinsoluja, mutta eka kerralla palautuu aika hyvin, ellei ole ollut pitkää aikaa.
Johtuu pitkästä liikkumattomuudesta muutama päivä ennen tukkeutumista ja liikkumattomuuden jälkeisestä liikunnasta, jolloin hyytymät lähteneet liikkeelle. Pitkän lentomatkan jälkeen myös mahdollinen.
Kiireesti oikenan korvalääkärin vastaanotolle!!!
Niele jotain, osta vaikka tikkukaramelli taikka jokin muu makeinen, joka sulaa hiljalleen.
Pillimehun imeminenkin voi auttaa.
Itellä on myös auttanut pumpulista tehdyn tupon laittaminen molempiin korviin, ei ainakaan tulehdu pahemmin....