Osaisko joku sanoa hintaa rakennekuville Oulun alueella.?
Rakennekuvat
6
329
Vastaukset
- Tietäjätekijä
Saattaa olla, että tarvitset tulevaan projektiisi rakennesuunnitelmat ja rak.laskelmat,vai?
Osaatko itse sanoa, mistä projektissasi on kysymys, entä suuruusluokka? Aiotko rakentaa suolle vai kalliolle ja ajattelitko tehdä kaksikerroksisen, jopa kellarin? Ihanko Sinulla on jo tontti kaava-alueella vai korpeenko rakennat?
Joku varmaan osaa sanoa hinnan "kuville", mutta mitäpä sillä tiedolla teet ja mihin tiedosta on ikäänkuin hyötyä? Kun kirjoittelet noihin kysymyksiin vastaukset, saattaa joku ennenkin suunnitellut osata vihjaista SUUNNITELMIEN ja PIIRUSTUSTEN noin-hinnan.
Aloita projektisi oikein! Lue MKR § 119. - 1_15
Totta kait osaa.
- hohhoijjaa
Rakennekuvat kappaletavarasta tehtävään puutaloon. Rakennekuvien tekijähän tekee siinä samalla rakennelaskelmat...kuvathan on juuri sitä varten että niitten perusteella talo rakkennetaan. Voithan sinä tietty tehä talos vaikeemmanki kautta.. rakennekuvathan on rakerakennesuunnittelu, mistä myös selviää laskelmat. Vai meinaatko että toinen piirtää kuvat ja eri tyyppi tekee laskelmat?
- cccpppl
Rakennekuvat ovat samat vaikka ne kopsais netistä. Eihän liitoksia voi tehdä rakennukseenkovin monella tavalla. Runkorakenne voi alkaa alajuoksun päältä ja tasakerrassa liitos tunnettu eleisesti.
Noi rakennekuvat ovat vain maksatusta ja joissakin rakennuksissa nuori arkitehti käynyt katsomassa kuinka timpurit teki ja sitten tuli rakennekuvat työmaalle.- HTK
Juuri näin Oulussa tehdään sitä kuuluisaa sutta ja sekundaa, nimirerkillä kokemusta on.
- HTK
Rakennesuunnitelmia tarvitaan, jos rakennusluvassa on niin vaadittu.
Rakennesuunnittelija on ammattimies, joka suunnittelee rakenteet niin,että talo kestää kaikki siihen kohdistuvat rasitteet. Määrittelee käytettävät rakennusmateriaalit, niiden mitoitusen ja lujuusominaisuudet. Suunnitelma sisältää yksityskohtaiset kuvat perustuksista, salaojineen ja routaeristyksineen. Samoin kuvat välipohjasta, yläpohjasta sekä vesikatosta. Laskelmia tehdään periaattessa kaikista kantavista rakenteista, siis miten eri kuormat saadaan siirretyksi perustuksille ja viimein perusmaalle.
Rakennesuunnittelija on myös vastuussa tekemistään suunnitelmista. Siis: suunnitelmasta ei saa poiketa ilman suunnittelijan lupaa ja muutos on päivitettävä piirustuksiin, jotka on säilytettävä myöhempää käyttöä varten.
Hintaan vikuttaa valtavasti kohteen vaikeusasta, laajuus sekä kiire, jote jos aiot rakentaa ensi kesänä kyselylläalkaa olla kiire.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tutkija: Nato ei välttämättä suojaa Suomea
Naton pelote on rapautumassa eikä sen sotilaallinen voima välttämättä ole Suomen tukena – professori vaatii poliitikkoja3742749En luovuta
Sinä olet nainen elämäni ainoa oikea. Sen mitä ymmärrän kaiken koetuksen keskellä, kertoo vain tarinaa kuinka koko maail751706- 1651553
Matti Nykänen dokumentti tuli tv:stä - Katsoitko ja mitä ajatuksia herätti?
Matti Nykänen -dokumenttielokuvassa läheiset puhuivat legendasta, maailman parhaasta mäkihyppääjästä. Vaikeitakaan asioi841499No nyt! Linda Lampenius jakoi sensuellin kuvan itsestä - "Olematon mekko" saa hieraisemaan silmiä...
Linda Lampenius täyttää tänään 55 vuotta. Eipä uskoisi kuvan perusteella. Onnea, onnea, onnea pop-artistille ja huippuvi221327Pystyt sille toiselle
Kertomaan ne salaisetkin asiat. Olette läheisiä. En tiedä kerrottu minusta. Tuskin kerrot. Puhutko sanaakaan. Toisaalta51166Mites teillä keskustelut soljuu?
Oli tossa mun aloittamassa ketjussa eilen illalla aikamoinen show. Mutta toisaalta ainahan mä oon valitellut kun täällä2051147Keskusteluista julkisia.....
Näköjään lähettiin sitten sille linjalle että laitetaan asioita tänne aloituksiin yksityiskeskusteluista. (huom. moniko1311084Rakas nainen
Ihastuin sinuun, vaikka en olisi saanut. Tulen sinusta levottomaksi, onnelliseksi ja surulliseksi. Kaipaan näkemistäsi e281074- 711019