Rakennekuvat

taloon

Osaisko joku sanoa hintaa rakennekuville Oulun alueella.?

6

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietäjätekijä

      Saattaa olla, että tarvitset tulevaan projektiisi rakennesuunnitelmat ja rak.laskelmat,vai?
      Osaatko itse sanoa, mistä projektissasi on kysymys, entä suuruusluokka? Aiotko rakentaa suolle vai kalliolle ja ajattelitko tehdä kaksikerroksisen, jopa kellarin? Ihanko Sinulla on jo tontti kaava-alueella vai korpeenko rakennat?

      Joku varmaan osaa sanoa hinnan "kuville", mutta mitäpä sillä tiedolla teet ja mihin tiedosta on ikäänkuin hyötyä? Kun kirjoittelet noihin kysymyksiin vastaukset, saattaa joku ennenkin suunnitellut osata vihjaista SUUNNITELMIEN ja PIIRUSTUSTEN noin-hinnan.

      Aloita projektisi oikein! Lue MKR § 119.

    • 1_15

      Totta kait osaa.

    • hohhoijjaa

      Rakennekuvat kappaletavarasta tehtävään puutaloon. Rakennekuvien tekijähän tekee siinä samalla rakennelaskelmat...kuvathan on juuri sitä varten että niitten perusteella talo rakkennetaan. Voithan sinä tietty tehä talos vaikeemmanki kautta.. rakennekuvathan on rakerakennesuunnittelu, mistä myös selviää laskelmat. Vai meinaatko että toinen piirtää kuvat ja eri tyyppi tekee laskelmat?

    • cccpppl

      Rakennekuvat ovat samat vaikka ne kopsais netistä. Eihän liitoksia voi tehdä rakennukseenkovin monella tavalla. Runkorakenne voi alkaa alajuoksun päältä ja tasakerrassa liitos tunnettu eleisesti.

      Noi rakennekuvat ovat vain maksatusta ja joissakin rakennuksissa nuori arkitehti käynyt katsomassa kuinka timpurit teki ja sitten tuli rakennekuvat työmaalle.

      • HTK

        Juuri näin Oulussa tehdään sitä kuuluisaa sutta ja sekundaa, nimirerkillä kokemusta on.


    • HTK

      Rakennesuunnitelmia tarvitaan, jos rakennusluvassa on niin vaadittu.
      Rakennesuunnittelija on ammattimies, joka suunnittelee rakenteet niin,että talo kestää kaikki siihen kohdistuvat rasitteet. Määrittelee käytettävät rakennusmateriaalit, niiden mitoitusen ja lujuusominaisuudet. Suunnitelma sisältää yksityskohtaiset kuvat perustuksista, salaojineen ja routaeristyksineen. Samoin kuvat välipohjasta, yläpohjasta sekä vesikatosta. Laskelmia tehdään periaattessa kaikista kantavista rakenteista, siis miten eri kuormat saadaan siirretyksi perustuksille ja viimein perusmaalle.
      Rakennesuunnittelija on myös vastuussa tekemistään suunnitelmista. Siis: suunnitelmasta ei saa poiketa ilman suunnittelijan lupaa ja muutos on päivitettävä piirustuksiin, jotka on säilytettävä myöhempää käyttöä varten.
      Hintaan vikuttaa valtavasti kohteen vaikeusasta, laajuus sekä kiire, jote jos aiot rakentaa ensi kesänä kyselylläalkaa olla kiire.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      2001
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      129
      1639
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1506
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1423
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1391
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1214
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      50
      1100
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1099
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1021
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      51
      894
    Aihe