Valikosta löytyy videotila HDMI, mutta ohjekirja ei kerro videokuvauksesta mitään. Onko minun ohjekirjasta jäänyt sivuja pois vai onko lukemisen ymmärtämisessä puutetta.
Kertokaa joku tietävä ja asiantunteva onko kyseisellä rungolla mahdollista kuvata videota. Kenties sinne pitää ajaa jokin ohjelma tai ??
Onko videotoimintoa nikon D700 rungossa
6
207
Vastaukset
- google-
en tiedä, mutta googlella viisastuu kummasti.
- jdwqhury
Ei viisastu enää.
Googlessa on vain mainoksia, kulttuurihömppää, mielipiteitä (kuten täälläkin) ja myös desinformationta. Todellinen tieto on tiukassa.
Erikoista on myös se, ettei googlesta löydy edes pohjoismaisia myymälöitä, jos ei tiedä liikkeen nimeä. Toimialan perusteella löytyy vain ne, jotka on eniten mainostaneet ja joilla on mainoksia sillä hetkellä. Sen jälkeen kyseisten liikkeiden mainokset putkahtaa joka sivulle.
Täysin kelvoton kapine nykyään.
Tämä nyt sentään vielä löytyy. Katsokaa, mihin kameranne kykenee täältä: http://www.dpreview.com/
Video julkaistiin C N järjestelmiin syksyllä 2008.
Nikon D90 Announced Aug 27, 2008
Canon EOS 5D Mark II Announced Sep 17, 2008
Jos kamera on näitä vanhempi ei siinä ole video ominaisuutta.
Enpä usko että löytyy videota. Se HDMI liitin on kameran isompaan näyttöön kytkemistä varten ymmärtääkseni.
D700 oli aikoinaan varsin edistyksellinen ja vieläkin käyttökelpoinen mutta vain still kuviin, sarjakuvaus taisi yltää normaalisti 5 kuvaa/sek ja akkuperällä 7 kuvaa/sek nopeuteen vaan ei videoon.- Tevi
Kannattaisi varmaan katsoa sinne missä on varmaa tietoa.
http://www.nikon.fi/fi_FI/product/discontinued/digital-cameras/2012/d700Kannattaa mikä kannattaa mutta eipä tuo sivusto juurikaan D700 video-ominaisuuksia lisännyt. Sen siitä näki, että tuo mainitsemani HDMI ominaisuus on totta mutta videokuvaus jää uupumaan.
Tosin olen omistanut D90 alkaen useita videolla varustettuja runkoja mutta ottanut vain muutaman videonpätkän muistin virkistämiseksi koska pitkillä matkoilla tuppaa unohtumaan missä mikäkin kuva on otettu niin videolla voi ottaa minuutin pätkän ja kertoa siihen samaan syssyyn mitä näkymät tarkoittavat.
Kun hankkii GPS kapulan Nikoniinsa niin tuokin on turhaa koska paikka tulee aika tarkasti muistiin, ainakin ulkona kuvatessa.
- kannatetaan
Niin. Jos asia ei vielä selvinnyt niin vahvistan että D700- on todellakin valokuvauskamera. Siitä ei löydy videokuvausmahdollisuutta, eikä siihen sellaista saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893298
- 623057
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4332550- 802333
- 802313
- 962066
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j371945- 121656
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201653Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil311509