Tänään Seksi-Sulo esitteli Essolla selfietikun kanssa ottamiaan kuvia, mutta parlamentin jäsenet eivät ollet niihin tyytyväisiä. Kaikki ihmettelivät sitä, miksi selfietikun kanssakin otetuissa kuvissa näkyi vain Sulon karvainen leuka ja sieraimet altapäin. Monet kuvista olivat vielä pahasti liikahtaneitakin.
Sulon meriselityksen mukaan syy on puhtaasti tekninen, sillä hänellä on käytössään vanhahko ja liian taipuisa selfietikku. Vaikka hän käytti kuvauksissaan lankalaukaisijaa, niin siitäkin huolimatta kamera pääsi usein tärähtämään, koska kauan käytetty selfietikku oli liian hutera rakenteeltaan.
Sulon kamerassa ei kuulemma ollut mitään vikaa, sillä hänen isänsä (kuoli vuonna 1980) vanhalla laatikkokameralla on aina saanut kirkkaita kuvia. Sulo oli teipannut laatikkokameran tiukasti selfietikkuunsa ja suunnannut sen kohti naamaansa, mutta aina ennen laukaisua tikku oli taipunut luonnottomaan kuvausasentoon, ja siitä johtui selfiekuvien heikko tekninen laatu ja kohdistusvaikeudet.
Me parlamentin jäsenet ehdotimme Sulolle, että hän ostaisi nykyaikaisen, pienemmän ja kevyemmän kameran, jotta notkeampikin selfietikku pystyisi taipumatta kantamaan kameran painon. Sulo ei pitänyt ehdotustamme ihan harkittuna, koska saattoreissuilla kuvattaessa selfietikku kuulemma toimii vielä kiitettävästi laukaisuhetkeen asti. Jokin muu ratkaisu pitäisi löytyä, jotta tikun kanssa otetut selfiekuvat onnistuisivat myös kotioloissa.
Selfietikku taipui liikaa?
4
77
Vastaukset
- O-Orvokki
Sulo hölmöilee, ei laatikkokameran laukaiseminen onnistu selfietikun päässä. Tiedän, koska sain samanlaisen kameran lahjaksi jo viisivuotiaana, ja olen ehtinyt harjoitella kuvaamista sillä.
Sulo käytti lankalaukaisijaa
Taisit vähän huolimattomasti lukea avauskirjoitukseni, koska et huomannut sitä, että Sulo käytti kuvatessaan lankalaukaisijaa. Minäkin harrastin nuorena valokuvausta tavallisilla kameroilla ja käytin monesti lankalaukaisijaa, mikäli en muuten yltänyt kameran laukaisinnappia painamaan. Tällä lisävarusteella tavallisen laatikkokameran laukaisukin onnistuu hyvin myös selfietikun päässä, joten Seksi-Sulon kuvausmenetelmässä ei ollut mitään hölmöä.
- eppu2
Ei sitä kameraa pidä sovitella Sulon naaman korkeudelle, vaan naama kameran korkeudelle.
Sellainen kamera kun istuu hyvin pöydällä, niin laittaa sen siihen ja rupeaa säätämään naaman korkeutta. - henejii
tottahanyttoki se taipuu, kun sen kanssa on dösäs leikitty
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain2689419Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve52811Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2452038Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1051950- 1441457
SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,751456Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1321376Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931016- 71931
- 40848