Tänään Seksi-Sulo esitteli Essolla selfietikun kanssa ottamiaan kuvia, mutta parlamentin jäsenet eivät ollet niihin tyytyväisiä. Kaikki ihmettelivät sitä, miksi selfietikun kanssakin otetuissa kuvissa näkyi vain Sulon karvainen leuka ja sieraimet altapäin. Monet kuvista olivat vielä pahasti liikahtaneitakin.
Sulon meriselityksen mukaan syy on puhtaasti tekninen, sillä hänellä on käytössään vanhahko ja liian taipuisa selfietikku. Vaikka hän käytti kuvauksissaan lankalaukaisijaa, niin siitäkin huolimatta kamera pääsi usein tärähtämään, koska kauan käytetty selfietikku oli liian hutera rakenteeltaan.
Sulon kamerassa ei kuulemma ollut mitään vikaa, sillä hänen isänsä (kuoli vuonna 1980) vanhalla laatikkokameralla on aina saanut kirkkaita kuvia. Sulo oli teipannut laatikkokameran tiukasti selfietikkuunsa ja suunnannut sen kohti naamaansa, mutta aina ennen laukaisua tikku oli taipunut luonnottomaan kuvausasentoon, ja siitä johtui selfiekuvien heikko tekninen laatu ja kohdistusvaikeudet.
Me parlamentin jäsenet ehdotimme Sulolle, että hän ostaisi nykyaikaisen, pienemmän ja kevyemmän kameran, jotta notkeampikin selfietikku pystyisi taipumatta kantamaan kameran painon. Sulo ei pitänyt ehdotustamme ihan harkittuna, koska saattoreissuilla kuvattaessa selfietikku kuulemma toimii vielä kiitettävästi laukaisuhetkeen asti. Jokin muu ratkaisu pitäisi löytyä, jotta tikun kanssa otetut selfiekuvat onnistuisivat myös kotioloissa.
Selfietikku taipui liikaa?
4
83
Vastaukset 4
- O-Orvokki
Sulo hölmöilee, ei laatikkokameran laukaiseminen onnistu selfietikun päässä. Tiedän, koska sain samanlaisen kameran lahjaksi jo viisivuotiaana, ja olen ehtinyt harjoitella kuvaamista sillä.
Sulo käytti lankalaukaisijaa
Taisit vähän huolimattomasti lukea avauskirjoitukseni, koska et huomannut sitä, että Sulo käytti kuvatessaan lankalaukaisijaa. Minäkin harrastin nuorena valokuvausta tavallisilla kameroilla ja käytin monesti lankalaukaisijaa, mikäli en muuten yltänyt kameran laukaisinnappia painamaan. Tällä lisävarusteella tavallisen laatikkokameran laukaisukin onnistuu hyvin myös selfietikun päässä, joten Seksi-Sulon kuvausmenetelmässä ei ollut mitään hölmöä.
- eppu2
Ei sitä kameraa pidä sovitella Sulon naaman korkeudelle, vaan naama kameran korkeudelle.
Sellainen kamera kun istuu hyvin pöydällä, niin laittaa sen siihen ja rupeaa säätämään naaman korkeutta. - henejii
tottahanyttoki se taipuu, kun sen kanssa on dösäs leikitty
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a456925- 56589
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o160573- 51555
Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä165535Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.232514Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.72467Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20446Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta91440Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht187430