Portugalin pummit

Portugalin_pummi

Keskustelun aiheena suomalaiset, jotka muuttavat veroja kiertääkseen Portugaliin.
Asiassahan ei ole muuten mitään ihmeellistä, mutta jos ajattelee vaikutuksia muiden suomalaisten elämään.

Muuttajat eivät maksa veroja Suomeen, mutta Portugali lähettää Suomeen minun ja muiden veronmaksajien hoidettavaksi Teidän terveydenhuoltokulut!

Eli minä ja muut suomalaiset maksamme Teidän terveydenhuollon, vaikkette Te maksa veroja Suomeen. That`s the point. Ennen vanhaan tätä kutsuttiin loisimiseksi. Ja voisin veikata ettei ne kulut ole ihan vähän, ottaen huomioon Teidän ikärakenteenne.

Valitatte perintöveroista, ovat muka 20% yrityksen arvosta? Paskapuhetta, muutaman % joutuisi maksamaan, mutta sekin on rikkaalle lusmulle liikaa! Olette saaneet yhteiskunnalta kaiken, koulutetut ihmiset, tiet millä yrityksenne ajaa, lapsillenne ilmaisen koulutuksen, ym. Mutta ei, kiinnostus verojen maksuun samaa luokkaa kuin Venäläisillä.

No kohta se leikki loppuu, ja saatte maksaa ihan itse auringon polttaman selluliitin ja rasvamaksan, paikallisessa huippuhoitolassa tietenkin:)

En voi muuta sanoa kuin että kuulutte samaan kastiin mustalaisten kanssa. Hekin elävät elämäänsä muiden kustannuksella! Mutta älkää ikinä tuloko takaisin, Suomi ei Teitä tarvitse.

ps. Se mitä olette joskus maksaneet, ei ole relevantti väite. Se on perustunut vain lainsäädäntöön, ilman sitä ette olisi varmaan maksaneet senttiäkään!

3

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanallakaan

      Aivan aloittaja on oikeessa,,mutta mutta..täytyy toki muistaa,että suomessa on monenlaista vero varojen väärin käyttöä ihan lain opillisestikin..muun muuassa talvi vaaran kaivokseen lopputtomasti upotettut vero miljoonat olikohan n.19.miljoonaa/kk..ja kukaan ei räkytä sanallakan...? no ehkäpä suomalainen uskaltaa räkyttää vain toiselle tyhjä päälle,eikä heroihin päin uskalleta..sanoo mitää sitä vaan lippa lakki kourassa naamaa kengän kärkiin ollaan nöyrää äijjää..entäpä yritykset jotka verottaja ulos liputtaa suomesta ruotsiin ja viroo..ym..maihin..ja investointeja ei tule eikä pääomaakaan ole missään...

    • Muuttaja22

      Portugaliin muuttaneet maksavat 1,5 % sairaanhoitomaksun verona Suomeen!
      Toisekseen, Portugalin terveydenhuolto toimii joissain asioissa, joissain ei. Monet ottavat siksi yksityisen terveysvakuutuksen.

    • tax_reality

      Avaajalla vaikutta olevan kovin tunetuskaisen ahtaat maailmankuvat purkauksensa perusteella, sekä raskas karenssi verotuksen todellisuudesta ja sen mittasuhteuista.

      Toiseen EU-maahan muuttaneet eläkeläiset jatkavat sairasvakuutusmaksun maksamista Suomeen.

      "Vakituisesti toisessa EU-maassa asuvat eläkeläiset, jotka saavat eläkettä vain Suomesta, voivat saada sairaanhoitonsa toisessa maassa Suomen kustannuksella. Näin siis siitä huolimatta, etteivät henkilöt eivät muuttonsa jälkeen ole enää sairausvakuutettuja Suomessa."

      "Kun muutat ulkomaille, ilmoita muutostasi Kelaan lomakkeella Y39. Sillä voit pyytää myös lomakkeen E121 tai S1, joita tarvitset, kun rekisteröidyt asuinpaikkasi sairausvakuutuslaitoksessa. Pohjoismaissa et tarvitse lomakkeita rekisteröimistä varten."

      - http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/291007102429HS

      - - - ->

      Ulkomailla asuvat eläkeläiset

      "Vakituisesti toisessa EU-, Eta-maassa ja Sveitsissä asuvat eläkeläiset, joiden sairaanhoitokustannuksista Suomi vastaa, saavat eurooppalaisen sairaanhoitokortin Suomesta."

      - http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/270110125942PM?openDocument

      - ->

      Sitten hieman infoa "veropakolaisuuteen" liittyvästä todellisuudesta ja sen mittasuhteista.

      "Arviolta pari sataa suomalaista eläkeläistä on muuttanut viime vuosina Portugaliin veroja pakoon. Vuodesta 2009 lähtien ulkomailta Portugaliin muuttava eläkeläinen on voinut saada eläkkeensä kymmenen vuoden ajan verottomana."

      - http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014122818953743_uu.shtml

      vs.

      Itse Suomen valtio veropakolaisena _miljardien eurojen_ volyymilla, jonka rinnalla pieni joukko ulkosuomalaisia eläkeläisiä painaa ainoastaan poliitikkojen puheiden populistisessa propagandatarkoituksessa ja huomion tärkeimmästä ja oleellisesta toisaalle kiinnittämisessä. ... Tässä suomalaisten selkäytimessä majailevan perikateuden ja todellisuudesta tietämättömyyden narusta vetäminen on tehokkaaksi havaittu metodi massojen manipuloinniksi.

      Suomen Valtion eläkerahastolla on _miljardeja _veroparatiiseiksi_ luokitelluissa maissa ja samaan aikaan se katsoo muutaman sadan suomalaisen määräaikaisen verovapauden Portugalissa ongelmalliseksi.

      "Valtion eläkerahastolla (VER) on lähes 3 miljardin edestä rahastosijoituksia veroparatiiseina pidetyissä maissa, kuten Luxemburgissa, Cayman-saarilla, Guernseyssä, Jerseyssä, Yhdysvaltain Neitsytsaarilla, Brittiläisillä Neitsytsaarilla ja Hollannissa. Yli puolet summasta on sijoitettu Luxemburgiin."

      "VER on valtiovarainministeriön alaisuudessa toimiva reilun 16 miljardin euron sijoitusrahasto, jonka tuottoja käytetään valtion työntekijöiden eläkkeiden maksamiseen."

      "Toisin kuin yksityiset eläkelaitokset, VER on kiinteä osa valtiota. Suomen hallitusohjelmassa sanotaan, että ”Suomi toimii eturintamassa kansainvälisen veronkierron lopettamiseksi”. Siitä huolimatta valtio hyötyy itse tunnettuihin veroparatiiseihin sijoittamisesta."

      - http://fifi.voima.fi/voima-artikkeli/2014/numero-4/valtio-sijoittaa-veroparatiiseihin

      Milloin alat militoida Suomen Valtion (VER) _miljardien veroparatiiseissa_ sijoittamista vastaan josta linkki ylempänä?

      Tai AY-liikeiden veroparatiisiudesta Hakaniemessä, jotka pumppaavat duunareilta huikeita summia?

      "Veroparatiiseista puheen ollen ainoa todellinen veroparatiisi taitaa olla Hakanimessä. Hakaniemen saamat maksut kotitalouksilta ovat täysimääräisesti verovähennyskelpoisia – eikä siinä vielä kaikki. Ammattiliitot eivät yleishyödyllisinä yhteisöinä maksa mitään veroja."

      "Erityisesti tämä verovapaus koskee pääomatuloja. Ongelma on siinä, että emme tiedä, miten paljon omaisuutta liitoilla on. Esimerkiksi Ylen vuonna 2012 tekemän kyselyn perusteella voi arvailla, ettei luku jää kauaksi säätiöiden pääomista. Liittojen, päinvastoin kuin säätiöiden, ei tarvitse julkaista taseitaan ja tuloslaskelmiaan. Siitä huolimatta, että ne saavat satojen miljoonien edestä verotukia."

      "Joku voi tuhahtaa ay-jäsenmaksuille, mutta kyse ei ole suinkaan pikkurahoista. Jos laskee, paljonko vuoden 1974 jälkeen on maksettu jäsenmaksuja ja laskee niille koron valtion obligaatioiden korkoprosentin mukaan, saa tulokseksi lähes 40 miljardia euroa. Jokainen voi mielessään pohtia, onko sillä rahalla saatu vastaava määrä hyvinvointia aikaan."

      - http://keskustelu.plaza.fi/threads/ay-liike-veronkiertaejien-keisari.1939884/

      Sekä:

      "Finnwatch: Työeläkevaroja veroparatiiseissa 37 miljardia euroa"

      - http://www.hs.fi/talous/a1399945938011

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      81
      4398
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      195
      3522
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      136
      3380
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      224
      2638
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      21
      2281
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2248
    7. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2056
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      2004
    9. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1953
    10. Tidjan Ba paljastaa kihlatusta, Kolmiodraaman Heidistä - Mielipahaa tästä syystä Farmilla

      Tidjân Ba on mukana uudella Farmi Suomi -kaudella. Ban kihlattu on Kolmiodraama-realitystä tuttu Heidi Kytö. Ba ja Kyt
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1895
    Aihe