Athanasius Aleksandrialainen

epaimen

Kristuksen kirkossa tahdottiin ymmärtää vanhat leilit räjäyttänyttä "Jeesus tapahtumaa" ja jotenkin käsittää, miten Isä ja Poika ovat keskinäisessä suhteessa ja mitä uskoa Pyhästä Hengestä.

Kaste on tässä ymmärtämisessä ollut ja on yhä aivan keskeinen asia. Matteuksen evankeliumin lähetyskäsky sisältää kolmiyhteyteen viittaavan trinitaarisen formulan, "kastamalla heitä Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen".

Evankeliumien kertomuksessa Jeesuksen kasteessa ovat läsnä Isä, Poika ja Pyhä Henki

Ja tapahtui niinä päivinä, että Jesus tuli Galilean Natsaretista ja kastettiin Johannekselta Jordanissa.
Ja kohta kuin hän astui vedestä ylös, näki hän taivaat aukenevan ja Hengen tulevan alas hänen päällensä niinkuin kyyhkyisen,
Ja ääni tuli taivaasta: sinä olet minun rakas Poikani, johonka minä mielistyin.
Markus 1:9-11

Toki Arius Aleksandrialainen tunsi myös hyvin nämä Raamatun kohdat, hän oli syvällisesti perehtynyt pyhiin kirjoituksiin. Näissähän ei varsinaisesti määritellä mitään keskinäisiä suhteita, mutta Arius määritteli, ja tähän otettiin vahvasti kantaa Nikean ensimmäisessä kirkolliskokouksessa 325.

Kyse oli kolminaisuusopista, trinitaarisesta opista, ja toinen aleksandrialainen oppinut, koko Kristuksen kirkon arvostama Athanasius, oli tässä väittelyssä kehässä Ariusta vastaan.

9

114

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Athanasius (297 - 2.5. 373) syntyi varakkaaseen kristittyyn perheeseen Aleksandriassa, Egyptissä. Tiedämme epäsuorasti kristillisyydestä siksi, että myöhemmin pakolaisvuosinaan Athanasius piiloutui isänsä haudan luo kristittyjen hautausmaalla. Hänen veljensä oli myös kristitty. Egyptin kansallisten kristittyjen mielestä Athanasius oli syntyperäinen egyptiläinen, kopti, kun taas jotkut pitävät häntä Aleksandriassa asuneen kreikkalaisen perheen jälkeläisenä.

    • Athanasiuksen pappisvirka alkoi hauskalla tavalla. Aleksandrian piispa Alexander (k. 328) oli näet kutsunut presbyteerejä luokseen aamiaiselle, kun hän katsoi ikkunasta ja huomasi poikia leikkimässä meren rantahietikolla. Lapset olivat siellä "kastamassa" ja leikin nähdessään piispa lähetti tuomaan heidät luokseen. Eräs leikkivistä pojista oli toiminut porukan "piispana", Athanasius.

      Sen sijaan että piispa Alexander olisi moittinut lapsia pyhillä asioilla leikkimisestä, hän tarttui tilaisuuteen ja kehoitti heitä valitsemaan elämässään pappisuran. Viisas teko - pojista ainakin Athanasius otti piispan kutsun vastaan ja lähti nuorukaisena Aleksandrian kuuluisaan katekeettakouluun oppimaan enemmän Jeesuksesta. Vuonna 328 hänestä suurella äänten enemmistölää valittiin edesmenneen piispa Alexanderin seuraajaksi Aleksandrian piispaksi. Leikistä tuli totta!

    • Piispa Aleksander asetti nuoren Athanasiuksen diakoniksi vuonna 319. Hänen edeltäjänsähän oli asettanut Ariuksen presbyteeriksi samaan kaupunkiin. Kun keisari Konstantinukselta tuli kutsu kaikille piispoille osallistua yhteiseen kirkolliskokoukseen toukokuussa 325, Athanasius kutsuttiin mukaan Nikeaan piispan sihteerinä.

      Athanasius oli Nikean kokouksen aikana 27 vuoden ikäinen eikä vielä missään merkittävässä kirkon työssä, mutta hän oli erittäin lahjakas teologi joka toimi piispansa taustavoimana.

      Nikean jälkeen Athanasius nousi Ariuksen opetusten tärkeimpien vastustajien joukkoon ja sai siitä päälleen keisarien vihat, viidesti yhä uudelleen määrätyn maanpakolaisuuden, virasta erottamisen, tuomioita ja hengenvaaraa. Tuo Nikeassa avoimeksi puhjennut taistelu oli hengellistä mutta sillä oli laajat vaikutukset Kristuksen kirkon ruumiiseen kautta Rooman valtakunnan.

    • Näin olemme lyhyesti esitelleet Arius Aleksandrialaisen päävastustajan, Athanasius Aleksandrialaisen.

      siinä on kova neljän Aan kerho, joka kannattaa muistaa!

    • Minun mielestäni näissä jutuissa on aina yksi ongelma. Jälkipolville jää enempi voittajien historiaa. Voittajathan sen virallisen aina kirjoittavat. Tuskin yhdeltäkään nazilta pyydettiin historiankirjoitusta ennen teloitusta. Kuitenkin asia on kiistatta niin, että nazit olisivat kirjoittaneet historian omksi edukseen, jos Moskova olisi nyt kolmannen valtakunnan itäisen provinssin hallintokeskus.

    • Huom! Ns. Athanasiuksen uskontunnustus ei ole nimestään huolimatta Athanasius Aleksandrialaisen työtä. Se on ehkä yhdistetty häneen kolminaisuusopin korostamisen takia,

      Tunnustuksessa on vahvasti kirkkoisä Augustinuksen () ajattelun vaikutusta, Nykyisin ajatellaan, että sen on todennäköisesti laatinut pyhä Vincent Lérinsiläinen (k. 445) oppilaidensa kanssa 400-luvun alkuvuosikymmeninä Galiciassa nyk. Espanjassa.

      (Kutsun itse tätä "espanjalaiseksi uskontunnustukseksi" koska sen henki on kaukana Atahaniusken ihanasta teologiasta ja huokuu jo sellaista espanajalaista kiihkeää oikeaoppisuutta, joka ennakoi kristittyjen keskinäisiä vainoja.)

    • teuta

      Minulle Athanasius= ATHANASIUS EI KUKAAN MUU .
      Tietenkin aika ja tapa on näissä asioissa merkillinen , Voidaan tietenkin katsoa
      asiaa toiselta näkökulmasta (tarkoitan nyt lähinnä Raamatrtua koska ei ihminen
      voi oikeesti kirjoittaa kuin siitä ajasta missä eli )

      • Olemme tässä eri mieltä, ja siihen on tietysti täysi lupa.

        Epäilys siitä, ettei Athanasius Aleksandrialaisella ole mitään tekemistä "Athanasiuksen uskontunnustuksen" kanssa alkoi 1700-luvun taitteessa ja on yleisesti hyväksytty näkemys tänään.

        Virheeni on taas tuolla Galicia, Espanja.... "espanjalainen tunnustus" ... kun Vinski oli kotoisin eteläisestä Ranskasta Galliasta Ranskasta. (olishan se mukavampi kirjoittaa virheetöntä tekstiä, mutta korjataan kun vikoja löytyy)


      • teuta
        epaimen kirjoitti:

        Olemme tässä eri mieltä, ja siihen on tietysti täysi lupa.

        Epäilys siitä, ettei Athanasius Aleksandrialaisella ole mitään tekemistä "Athanasiuksen uskontunnustuksen" kanssa alkoi 1700-luvun taitteessa ja on yleisesti hyväksytty näkemys tänään.

        Virheeni on taas tuolla Galicia, Espanja.... "espanjalainen tunnustus" ... kun Vinski oli kotoisin eteläisestä Ranskasta Galliasta Ranskasta. (olishan se mukavampi kirjoittaa virheetöntä tekstiä, mutta korjataan kun vikoja löytyy)

        Nyt en ymmärrä minun athanasius on kirjittanut n.1500 vuotta ennen ja hän on ollut 325
        puolustamassa kirjoituksiaan ja käsityksiää , eikai niitä kukaan voi tehdä tehottomaksi ,
        "mennään siihen espanjaan ,kun Paavali kävi siellä ,,on kirjoitettu 63-64jKr. mitä siitä tiedät.

        Vaikka hän nimitti sitä maata Hispaniolaksi , ei siellä kukaan tarvinnut Paavalin Jumalaa
        eikä kristillisyytä Kanariallakin , , on kurkunleikkajat vaijennettu monta sataa vuotta sitten ,
        no niitä ei olltu löydettykään vielä silloin , sen ajan ihmiset sanoi ettei ROOMAsTA katsottuna
        ettei hispaniolan takana ole ketään ,,eipä olleet kaukana käynyt koska pertukal on takana
        siltä suunnalta katsottuna,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      67
      1252
    2. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      20
      1122
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      86
      1066
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      66
      1005
    5. Huh huh...

      Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik
      Sinkut
      209
      771
    6. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      47
      683
    7. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      80
      665
    8. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      28
      627
    9. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      626
    10. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      626
    Aihe