https://mega.co.nz/
Onko kokemusta tuosta pitemmältä ajalta? Kiinnostaisi ottaa käyttöön. Tuntuisi tarjoavan hyvän salauksen ja lisäksi eniten tallennustilaa noista ilmaisista (50G).
Eniten arveluttaa mikä tulevaisuus tällä on.
Ainakin mbnetin jutun mukaan hyvä.
http://www.mbnet.fi/artikkeli/ajankohtaiset/huono_pilvi_pilaa_paivan_mb_testasi_pilvipalvelut
Mega pilvipalvelu
24
6506
Vastaukset
Ei kannata. Mieluummin Dropbox tai Google Drive.
- mega
Niistä puuttuu salaus ja dropboxin tila on naurettava.
mega kirjoitti:
Niistä puuttuu salaus ja dropboxin tila on naurettava.
Salausta ei pahemmin tarvita.
- fdsafdsa
kannyman kirjoitti:
Salausta ei pahemmin tarvita.
"Salausta ei pahemmin tarvita."
Täh? Tiedät varmaan että palveluihin ajoittain murtaudutaan. Jos tiedostoja ei ole salattu, kaikki tiedostot ovat sitten toisten käsissä. Tietysti jos sisältö on vain jotain lomakuvia, niin mitä sillä on väliä, mutta mitäs sitten jos tallentaakin asiakirjoista tai muuta yksityistä. - mega
Minä haluan käyttää salusta.
fdsafdsa kirjoitti:
"Salausta ei pahemmin tarvita."
Täh? Tiedät varmaan että palveluihin ajoittain murtaudutaan. Jos tiedostoja ei ole salattu, kaikki tiedostot ovat sitten toisten käsissä. Tietysti jos sisältö on vain jotain lomakuvia, niin mitä sillä on väliä, mutta mitäs sitten jos tallentaakin asiakirjoista tai muuta yksityistä.Ei niitä tarvitse salata. Riittää että antaa riittävän hyvän salasanan palveluun ja ottaa käyttöön sen tarjoamat turva ominaisuudet.
- mega
Juu ei megassa välttämättä, muissa pitää salata itse. Siksi tuo olisi helppokäyttöinen.
- umpisokea
kannyman kirjoitti:
Ei niitä tarvitse salata. Riittää että antaa riittävän hyvän salasanan palveluun ja ottaa käyttöön sen tarjoamat turva ominaisuudet.
Voiko olla ohuempaa putkinäköä kuin vapusella. Uuvatti mikä uuvatti.
- fdsafdsa
mega kirjoitti:
Juu ei megassa välttämättä, muissa pitää salata itse. Siksi tuo olisi helppokäyttöinen.
Suomalainen firma tarjoaa kyllä salattua pilvitilaa, joka on taatusti salattua. Salaus tapahtuu mukana tulevalla apuohjelmalla kotikoneella, tiedostot menevät pilveen kryptattuina. Salausavain on vain asiakkaalla (parempi pitää siitä huolta). Mikäs sen firman nimi olikaan, joka mainosti itseään Younitedin lähdettyä Atlantin taakse. Oululainenko se oli?
- Oikeensalattuko
fdsafdsa kirjoitti:
Suomalainen firma tarjoaa kyllä salattua pilvitilaa, joka on taatusti salattua. Salaus tapahtuu mukana tulevalla apuohjelmalla kotikoneella, tiedostot menevät pilveen kryptattuina. Salausavain on vain asiakkaalla (parempi pitää siitä huolta). Mikäs sen firman nimi olikaan, joka mainosti itseään Younitedin lähdettyä Atlantin taakse. Oululainenko se oli?
Aivan mahtava on MEGA
Salatuilla pilvillä vitunkaan väljä! Kukaan järkevä ei tallenna pilveen mitään salassapidettävää!
Sillä kaikki mikä lähtee ulos vakoilaa ja urkitaan ja mahdollisuus levitä
Yrityksissäkin oli kova juttu pilvi ja ulkoistus, nyt alkavat tajuta että sehän oli vitullinen moka!
Nyt Microsoft vakoilee, Apple vakoilee..
Suuri muutos on edessä!
- sellaistaonelämä
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/2015-03-03/Turvaohjelmisto-paljasti-outoja-”Dropbox-tarkistaa-koko-pcn-ja-varastaa-kaiken”-3216678.html
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/2015-03-03/Yhdysvallat-teki-ilkeän-tempun-Kim-Dotcomille---ei-voi-saada-rahojaan-takaisin-3216700.html
---- - Hdyey36
On kokemusta. Pidän käyttöliittymästä eikä koneelle tartte asentaa mitään. Ainoa mikä taisi ilmaisessa olla että kaistan käyttö oli rajoitettu mutta ei oo mun käytössä tullu raja vastaan. Kannyman ei suosittele koska ei ole kokemusta. Hyvin toimii ja tilaa on runsaasti.
- jeehu
Voi pojan vesseli Gannyman etkö jo ala uskoon,että pilvipalvelu ei ole mikään "kassakaappi". Kukaan ei tiedosta tällä hetkellä minkälai-
sia reikiä se on täynnä,sillä kovasti tuotetaan ja jälkeenpäin kadut... - Suosittelen--
On ihan ok ja toimii moitteeta!
- Affiliate-Julkaisia
Minäkin suosittelen.
Tilin tehtyäsi, olisi ihan hyvä sieltä valikosta asentaa se tiedostojen synkronointi ohjelma, joka luo omalle koneelle MEGA kansion, sitten vai pudottelet siirrettävät siihen tai sen alikansioihin.
Synkronointi toimii taustalla, eikä itse siirtoja huomaa mitenkään. Mistään muusta palvelusta ei saa ilmaiseksi 50 GB tilaa. - Tuhontoumaa
Vakoileva pilvi pilaa koko ELÄMÄN!
mm ms - sorkkikaa-olkaa-hyvä
Pilvipalvelut on täyttä turhuutta. Ja turvallisuusriski kaiken lisäksi.
En kyllä ymmärrä, että koneelle pistetään palomuuria ja virustutkaa palomuurin ja virustutkan päälle, ja sitten kaikki omat data työnnetäänkin nettiin kaikkien sorkittavaksi! - 56uru6u
Eikös tämän pilven tiedot ole nykyisin kiinalaisten hallussa ja omistuksessa?
- 102030405060
Tämä on sen Kim Dotcomin systeemejä. :)
Sama äijä, mikä oli pari vuotta takaperin pienissä ongelmissa megauploadin kanssa.
Ei mitään, fiksun oloinen palvelu, kyllä voisin käyttää. Mutta kannattanee pitää tärkeät tiedot varmuuden vuoksi muuallakin, niin ei ole kaikki munat samassa korissa. - olenhuomannut
MEGA on paras
- Tulevaisuus_epävarma
Ehdottamassasi palvelussa on se huono puoli, että se soveltuu mainiosti tiedostojen jakeluun (latauslinkkejä forumeille jne.) ja siten piratismin välineeksi. Jos palvelussa ei olisi tuota helppoa tiedostojenjako-ominaisuutta, saattaisivat viihdeteollisuus ja viranomaiset olla siitä vähemmän kiinnostuneita. Se, mitä haet, on palvelu, joka toimii joko storagena eli varastona tai backupina eli varmuuskopiona, mutta ei ole vaarassa kaatua lakiteitse. Tiedostojenjako-ominaisuus voi sellaisista puuttua, mutta saat itse tavarat sieltä ladattua. Storage = toimii kuin ulkoinen kiintolevy, mutta on pilvipalvelu. Backup = monitoroi jatkuvasti haluamiasi kansioita ja asetuksista riippuen voi esim. haluamissasi aikaintervalleissa lähettää pilveen useita eri versioita tiedostoistasi jos tiedostoja tulee muokattua.
Käytätkö vain ilmaisia vai onko päämääränä säilyttää isojakin datamääriä? Jos kaipaat mielettömästi maksullista säilytystilaa, niin mieti pienellä skeptisyydellä niitä palveluita, jotka toimivat sillä periaatteella, että joudut maksamaan sitä enemmän mitä suurempia datamääriä palvelussa säilytät. Mitä teet jos nuo palvelut päättävätkin korottaa hintoja roimasti kun itselläsi on siellä terakaupalla tavaraa? Tulee helposti vähän tuollainen lunnasrahakuvio tuosta: joko maksat tai menetät datan... tai sitten paniikissa siirrät datan toiseen turvasatamaan. Noita datamääriä ei nykyisillä ADSL:illä upatakaan ihan hetkessä uuteen säilytyspaikkaan. Pitäisi olla esim. valokuitu, että menisi tiedonsiirto riittävän nopeasti ulospäinkin.
Kryptauksen voi tehdä kotipäässä. Tavarat laitetaan tiedostosäiliön sisään (siellä kaikki salatussa muodossa). Salauksen voi purkaa esim. salasanalla tai avaimella. Tiedostosäiliöitä, joiden sisältö on salattu, voi luoda vaikkapa VeraCryptillä tai BestCryptillä. Myös pakattuja tiedostoja, joiden sisältö on salattu, voi luoda esim. 7-Zipillä tai WinRarilla. Salausalgoritmeista AES (Rijndael) on melko suosittu.- VilleKatolla
Näitten pilvien kanssa Veracryptin tapaiset ratkaisut toimivat huonosti. Samoin paketointiohjelmien salaus ja purku on hankalaa. Onneksi siihen on olemassa parempiakin ratkaisuita. Megassa salaus on valmiina.
USB3 levy on paras varmuuskopiointisysteemi. Kaistaleveyttä riittää toisin kuin nettiyhteyksissä, joissa ulosmenevä kaista saattaa olla hyvinkin vaatimaton. Tiedostojen jakamiseen ja synkronointiin pilvi on kätevä.
AES on pelkkä bittimylly ja salauksen lujuus riippuukin sitten enemmän muusta salauksen toteutuksesta. Joka tapauksessa AES on aivan hyvä valinta koska se on nopea ja uusissa prosessoreissa alkaa olla erillinen piiri AESin ajamiseen.
- ovela-bisnessmään
Jos olisin ovela liikemies perustaisin ILMAISEN pilvipalvelun. Sitten kun siellä olisi tarpeeksi tavaraa pistäisin homman maksulliseksi. Niin, ettei tavaran sinne ladannutkaan enää näkisi vilaustakaan tavarastaan ellei maksaisi huomattavia summia.
- ery6ue
Että osaa olla typerä tollo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1976861- 1592026
- 1131678
- 511380
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551228Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001064Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6977Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251944- 41919