Olen menossa reissuun toisen vanhempani kanssa ja meillä molemmilla on vain Visa Electron. Pystymmekö nostamaan dirhameita siellä automaateista vai miten teemme? Tiedämme ettei hotellimme hyväksy Visa Electronia eli jostain täytyy saada käteistä. Missä ja miten kannattaisi vaihtaa rahaa?
Vastaukset 8
Pelkkään Visa Electroniin luottaminen on vähän riskipeliä... Mutta jos kaikki toimii, Dubaissa on lukemattomia seinärahalaitteita. Ja niistä saa vain dirhameita eli rahanvaihto hoituu noston yhteydessä, kalliisti kylläkin. Parempi ottaa euroja mukaan käteisenä ja vaihtaa paikan päällä jossain kadunvarren tai mallin vaihtopisteessä.
- Leeviska
Hei...oltiin vuosi sitten dubaissa. Electronilla saa siis nostettua rahat suoraan kaikilta pankkiautomaateilta! Ja kaikenlisäksi veloitus menee tasan tarkkaan nostohetken kansainvälisen pörssikurssin mukaan! Rahaa ei kannata vaihtaa missään vaihtopisteissä...niitten kurssit on kuitenkin aina heikompia ja ottavat välityspalkkiota! Kerralla kun nostat isomman erän niin ei se muutaman euron nostokulu mitä suomen pankki veloittaa, niin tunnu missään! Itse nostettiin jo lentokentälle saapuessa iso tukku dirhameita. Ollaan itsekkin menossa jälleen dubaihin huhtikuun ekalla viikolla.
Ei muuten pidä paikkaansa eli vaihtokioskit eivät peri välityspalkkiota ja niiden kurssi on edullisempi kuin jonkin dubailaisen pankin vaihtokurssi. "pörssikurssi", hehheh... Ei pitäisi sumuttaa ensikertalaista.
- Leeviska
Soukille sen verran, että soitappas tonne vaikka oman pankkisi asiakaspalveluun ja kysy että millä kurssilla velotetaan visa Electron nostot :) :) :) Tää suomi 24:hän näköjään täynnä trollaajia, jotka louskuttaa puuta heinää tietämättä asioista oikeesti yhtään mitään :) :) :)
- tappiska
Leeviska ei ole tainnu käydä suomenlinnaa kauempana, sen verran tollukalta vaikuttaa.
- Leeviska
Taas yksi kaikkitietävä viisauden multihuipentuma lisää...täähän on viimesen päälle mukavaa viihdettä näin työpäivän ratoksi :) :) :) Ei täältä taia viestiketjua löytyä, missä ei ois teitä " SUOMENLINNAN TOLLUKOITA" viihdyttämässä kommenteillaan meitä ylevämpiä :) :) :)
- pankkikorttina
Käykö Dubaissa Mastercard?
- Niinjuuw
Ei Dubai ole mikään takapajula, jossa ei kävisi Mastercard, mikäli katetta löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7091723Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss272898- 67857
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö107659- 32581
- 88557
- 32540
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E61539- 42522
- 37520