Visa Electronilla maksaminen

matkailija_897

Olen menossa reissuun toisen vanhempani kanssa ja meillä molemmilla on vain Visa Electron. Pystymmekö nostamaan dirhameita siellä automaateista vai miten teemme? Tiedämme ettei hotellimme hyväksy Visa Electronia eli jostain täytyy saada käteistä. Missä ja miten kannattaisi vaihtaa rahaa?

8

1249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelkkään Visa Electroniin luottaminen on vähän riskipeliä... Mutta jos kaikki toimii, Dubaissa on lukemattomia seinärahalaitteita. Ja niistä saa vain dirhameita eli rahanvaihto hoituu noston yhteydessä, kalliisti kylläkin. Parempi ottaa euroja mukaan käteisenä ja vaihtaa paikan päällä jossain kadunvarren tai mallin vaihtopisteessä.

    • Leeviska

      Hei...oltiin vuosi sitten dubaissa. Electronilla saa siis nostettua rahat suoraan kaikilta pankkiautomaateilta! Ja kaikenlisäksi veloitus menee tasan tarkkaan nostohetken kansainvälisen pörssikurssin mukaan! Rahaa ei kannata vaihtaa missään vaihtopisteissä...niitten kurssit on kuitenkin aina heikompia ja ottavat välityspalkkiota! Kerralla kun nostat isomman erän niin ei se muutaman euron nostokulu mitä suomen pankki veloittaa, niin tunnu missään! Itse nostettiin jo lentokentälle saapuessa iso tukku dirhameita. Ollaan itsekkin menossa jälleen dubaihin huhtikuun ekalla viikolla.

    • Ei muuten pidä paikkaansa eli vaihtokioskit eivät peri välityspalkkiota ja niiden kurssi on edullisempi kuin jonkin dubailaisen pankin vaihtokurssi. "pörssikurssi", hehheh... Ei pitäisi sumuttaa ensikertalaista.

    • Leeviska

      Soukille sen verran, että soitappas tonne vaikka oman pankkisi asiakaspalveluun ja kysy että millä kurssilla velotetaan visa Electron nostot :) :) :) Tää suomi 24:hän näköjään täynnä trollaajia, jotka louskuttaa puuta heinää tietämättä asioista oikeesti yhtään mitään :) :) :)

      • tappiska

        Leeviska ei ole tainnu käydä suomenlinnaa kauempana, sen verran tollukalta vaikuttaa.


      • Leeviska

        Taas yksi kaikkitietävä viisauden multihuipentuma lisää...täähän on viimesen päälle mukavaa viihdettä näin työpäivän ratoksi :) :) :) Ei täältä taia viestiketjua löytyä, missä ei ois teitä " SUOMENLINNAN TOLLUKOITA" viihdyttämässä kommenteillaan meitä ylevämpiä :) :) :)


    • pankkikorttina

      Käykö Dubaissa Mastercard?

      • Niinjuuw

        Ei Dubai ole mikään takapajula, jossa ei kävisi Mastercard, mikäli katetta löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1336
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1285
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe