Gii lea du mielas sapmelas?

Sapmelas

Sahtago leat sapmelas jos ii leat sapmelas fuolkkit? Omd dakkar hui dabalas dahpahus (tilanne, in hutkkan buoret sani) Rivgu/laddan, geas eai leat sapmelas fuolkkit lea farren Matta-Suomas Sapmai. Rivgu/laddan lea oahpahalla Samis samegiela ja kultuvra ja lea assan Samis jo 30-jagi.Sahtago olmmos smiehtat iezat sapmelaccan? Naba sahtago son du mielas geavahit gavtti jos naitala sapmelaccain?

Naba nuppi buorre ovdamearkka, Sapmai sapmelas vanhemiidda adopterejuvvon manat, sahtetgo sii leat du mielas leat sapmelaccat ja geavahit gavtti?
Tilanne lea dain guovtte ovdamearkkas aibbas seamma, goabbage ovdamearkkas olbmos eai leat sapmelas fuolkkit.

Diedan, ahte samit lea hui earamielalaccat dan assis ja danin halidivccen gullat du oainnu dasa.

1

235

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jovjov

      Mu mielas sápmelaš lea olmmoš, gean váhnemat (dahje nubbi váhnemiin) leaba sápmelaččat ja guhte ieš atná iežas sápmelažžan. Jus adopterejuvvon máná váhnemat leaba sápmelaččat, dalle lea maid son sápmelaš.

      Sihke láttániin ja rivguin lea riekti dovdat gullevašvuođa sámekultuvrii, oahppat giela jnv. muhto dat ii lihkká daga sin sápmelažžan. In munge sáhte láttánin šaddat, vaikko man máŋga jagi livččen máddin orron ja máhtášin suomagiela. Muhto na dát leat dieđusge dušše mu oaivilat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3688
    2. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      43
      3608
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      152
      3392
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2655
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      76
      2651
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1768
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      403
      1188
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      58
      1150
    10. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1028
    Aihe