Viime vuonna 2014 Helsingin kaupungissa tehtiin lähes 7000 lompakko varkautta. Suurin piikki tulee ulkomaisista ryhmistä jotka tekevät lompakkovarkauksia kuin tilauksesta ja sen jälkeen häipyvät kotimaahansa rahojen kanssa. Poliisille kiitosta että se on onnistunut saamaan verekseltään kiinni lompakkovarkaita. Mielestäni lompakkovarkaiden tehokas raudoittaminen tulisikin tapahtua ns, ihmissyöteillä. Valitaan poliisihenkilö joka esittää vanhusta joka tapailee lompakkoaan huolimattomasti jolloin lompsavaras iskee. Nyt lähistöllä onkin asemissa poliiseja jotka pistävät tuoreeltaan rautoihin varkaat.
Lompakkovarkaudesta pitäisi saada välittömästi vähintään viikko vankeutta. Muuten varkaat tulevat entistä röyhkeämmiksi.
Helsingin lompakkovarkaat
vihjeitä
0
73
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252588Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581943Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup231886Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua201308Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3021203- 601023
- 2581013
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1161010- 53950
- 146923