Kiusaamistapauksia ei osata hoitaa

890808109880980

Eikö olisi parempi, että jos joku kertoo, että kiusataan, niin otetaan se vakavasti. Ja pidetään oppilaille palaveri jossa asia selvitetään. Voi olla, että kyse ei ole kiusaamisesta, mutta asiaan on puututtu heti. Eikä syyllisiä etsitä vaan opastetaan.

6

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Åpoikh

      Millä perusteella ajattelet, ettei näin jo tehtäisi?

    • g8_g8

      Eikö kiusaamisessa sitten ole syyllistä? Jos ei ole syyllistä, ei ole uhriakaan, eli kiusaamista ei ole. Kätevää.

    • Kolmentytönäiti

      Kyllä on sitten mukavia nämä vaatimukset ja odotukset, että kaikenlaisiin asioihin PUUTUTAAN. Opettajilla on keinoja erittäin rajoitettu määrä. Kasvattakaa ne penskat kotona, niin kaikilla on elämä helpompaa.

      Vähintään yhtä pöljiä ovat nämä järjen jättiläiset, jotka vaativat opettajaa tekemään luonnehäiriöisestä ja kieroon kasvatetusta luokkakaverista kivan ihmisen. Tämä vaatimus on aivan kohtuuton.

      Siskoni on yläasteen aineenopettaja ja hän tapaa kutakin luokkaa pari tuntia viikossa. Vaikka kuinka pitäisi luokanvalvojanvartteja on hänen täysin mahdotonta saada joitakin valvontaluokkansa oppilaita ruotuun. Luulisi tämän olevan helposti ymmärrettävissä myös meille vähemmän lahjakkaille.

      • Omenapuusta

        Niinpä! Opettajia vaaditaan selvittelemään rikoksia, mutta juuri mitään valtuuksia heillä ei ole. En totisesti kadehdi näitä arjen sankareita, jotka vuodesta toiseen yrittävät tehdä yhteiskuntakelpoisia ihmisiä vanhempiensa pahasti kieroon kasvattamista lapsista ja nuorista. Vanhemmat, please, älkää lisätkö heidän taakkaansa, moni uupuu jo nytkin!


      • psykiatrinhommaa

        Jeps, hyvin ilmaistu mm. " kasvattakaa ne penskat kotona... jne."
        Sääliksi käy kyllä opettajia kun joutuvat niin monien luonnehäiriöisten oppilaiden ja heidän vanhempiensa kohdalla vielä psykiatrinakin toimimaan.


    • suojeltu

      Turvallisuus tulee ihmisestä. Meidän kunnan koulussa oli vuoden ajan turvallisuusvalvoja. Kaveri oli ammatiltaan vartija, mutta sitten oli edellisen rehtorin järjestämänä tullut kouluun häiriötilanteita hoitamaan, Puolessa vuodessa koulusta tuli mukava käydä, kiusaaminen ja pelotava ilmapiiri poistui ja tämä henkilö toimi niin oppilaiden kuin opettajien apuna erilaisissa tilanteissa. Vakavimmat tapaukset hän konsultoi suoraan poliisin kanssa. Opasti ja kävi keskusteluita nuorten kanssa. Aina kun tuon miehen näki koulun käytävällä ja hän toivotti iloisesti huomenta, tiesi että kaikki on ok.
      Nyt hän ei enää ole koulussa. Kuntamme teki huonon päätöksen ja syrjäytti hänet pakkotyöllistetyllä nuorella, jolla ei ole samanlaista ammattiotetta.
      On ikävää kun jokin asia saadaan ensin reilaan, mutta sitten tulee joku byrokraatti joka heilauttaa kaiken kumoon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe