Kiusaamistapauksia ei osata hoitaa

890808109880980

Eikö olisi parempi, että jos joku kertoo, että kiusataan, niin otetaan se vakavasti. Ja pidetään oppilaille palaveri jossa asia selvitetään. Voi olla, että kyse ei ole kiusaamisesta, mutta asiaan on puututtu heti. Eikä syyllisiä etsitä vaan opastetaan.

6

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Åpoikh

      Millä perusteella ajattelet, ettei näin jo tehtäisi?

    • g8_g8

      Eikö kiusaamisessa sitten ole syyllistä? Jos ei ole syyllistä, ei ole uhriakaan, eli kiusaamista ei ole. Kätevää.

    • Kolmentytönäiti

      Kyllä on sitten mukavia nämä vaatimukset ja odotukset, että kaikenlaisiin asioihin PUUTUTAAN. Opettajilla on keinoja erittäin rajoitettu määrä. Kasvattakaa ne penskat kotona, niin kaikilla on elämä helpompaa.

      Vähintään yhtä pöljiä ovat nämä järjen jättiläiset, jotka vaativat opettajaa tekemään luonnehäiriöisestä ja kieroon kasvatetusta luokkakaverista kivan ihmisen. Tämä vaatimus on aivan kohtuuton.

      Siskoni on yläasteen aineenopettaja ja hän tapaa kutakin luokkaa pari tuntia viikossa. Vaikka kuinka pitäisi luokanvalvojanvartteja on hänen täysin mahdotonta saada joitakin valvontaluokkansa oppilaita ruotuun. Luulisi tämän olevan helposti ymmärrettävissä myös meille vähemmän lahjakkaille.

      • Omenapuusta

        Niinpä! Opettajia vaaditaan selvittelemään rikoksia, mutta juuri mitään valtuuksia heillä ei ole. En totisesti kadehdi näitä arjen sankareita, jotka vuodesta toiseen yrittävät tehdä yhteiskuntakelpoisia ihmisiä vanhempiensa pahasti kieroon kasvattamista lapsista ja nuorista. Vanhemmat, please, älkää lisätkö heidän taakkaansa, moni uupuu jo nytkin!


      • psykiatrinhommaa

        Jeps, hyvin ilmaistu mm. " kasvattakaa ne penskat kotona... jne."
        Sääliksi käy kyllä opettajia kun joutuvat niin monien luonnehäiriöisten oppilaiden ja heidän vanhempiensa kohdalla vielä psykiatrinakin toimimaan.


    • suojeltu

      Turvallisuus tulee ihmisestä. Meidän kunnan koulussa oli vuoden ajan turvallisuusvalvoja. Kaveri oli ammatiltaan vartija, mutta sitten oli edellisen rehtorin järjestämänä tullut kouluun häiriötilanteita hoitamaan, Puolessa vuodessa koulusta tuli mukava käydä, kiusaaminen ja pelotava ilmapiiri poistui ja tämä henkilö toimi niin oppilaiden kuin opettajien apuna erilaisissa tilanteissa. Vakavimmat tapaukset hän konsultoi suoraan poliisin kanssa. Opasti ja kävi keskusteluita nuorten kanssa. Aina kun tuon miehen näki koulun käytävällä ja hän toivotti iloisesti huomenta, tiesi että kaikki on ok.
      Nyt hän ei enää ole koulussa. Kuntamme teki huonon päätöksen ja syrjäytti hänet pakkotyöllistetyllä nuorella, jolla ei ole samanlaista ammattiotetta.
      On ikävää kun jokin asia saadaan ensin reilaan, mutta sitten tulee joku byrokraatti joka heilauttaa kaiken kumoon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      1987
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1460
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1249
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      69
      1090
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1034
    6. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      218
      1029
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      962
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      235
      914
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      896
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe