Moi, mulle sattu aika paska mäihä tuossa -25'C pakkasilla, olin unohtanu pistää roikan nokkaan corollan ja kun lähin siinä aamulla starttaileen, niin tiiätte hyvin että tämän ikänen corolla ei lähde käyntiin. Noh, aloin rapata ikkunoita siinä, ja näin kun siihen viereen tuli sitten naapurin lada kuski, naureskelin risupartaselle tyypille ku istu ladaan ja meinas alkaa muka starttaileen larppaasa, mutta perkele, sehä hörähti käyntiin yhellä. Minä muka aloin muka siinä kyseleen että mitä vuosimallia(oli muute '88) etc lada on ja muuta vastaavaa, ja kuin olisin justiinsa tullu paikalle.. oli "vähän" nolo jäädä rappaamaan laseja ku ladisti oli jo kaukana!, onko muille sattunu samanlaisia tilanteita?
corolla '88
corillisti
5767
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mahdollisesti talvihuolto tekemättä?Vilkaisu konepellin alle useammin kuin öljynvaihdon yhteydessä auttaa.
Akku mahd. uusiks
Virran jakaja kuntoon
Uudet tulpat
Jäähdyttäjän nesteet
Notkeat öljyt
Silloin tällöin jäänestoa tankkiin. Varsinkin jos et pidä sitä aina täynnä
Vaihteiston öljyjä koskaan vaihdettu?
Jarrunesteet vaihtoon (poistuu vuosien saatossa kondensoitunut vesi)
Nuo kun tekee, niin varmasti starttaa
ja uskaltaa liikua kovillakin pakkasilla
Jos olet 20:nen uusavuton yötä myöten netin ääressä provoilija, niin käy tulevaisuutta varten ostamassa auton käyttöopas.
Kaikki mahdollinen tuosta listasta on tehty, ja vieläpä enemmänkin, patsi tuo akku on vaihdettu viimetalvena, mutta helvetti, eikai sitä tarvi joka talvi vaihtaa.
ps. lapsi heräs yöllä ja minä en sitten saanut enään unta. niin tuli sitten maksamaan laskut ja surffasin vähän netissä.
Mistä toi ihmeen kuvitelma et vanhempi auto ei lähtis pakkasilla käyntiin?
No ei varmaan lähde jos on paskana, tai niinkun sun tilanteessa ettei oo autoa ollenkaan.
Nää nykyvempulat ne on kaikista epävarmimpia starttaajia pakkasilla.
Vanha kunnon Lada on kyllä ehdottomasti paras.
Kyllä pitäis lähtee kovillakin pakkasilla kun akku vaan on kunnossa. Ainakin itellä 1,6 -88 starttaa ihan mukavasti. Muissakin venäläisissä laitteissa, kuin lassissa, taitaa nuo mittatoleranssi olla hieman väljempiä, mistä ei aina ole pelkkää haittaa!