puolimoottorin jälkeen 33000km ja taas vaihtoon mut onneks takuuseen.
ave d4d 2.0 07
30
100
Vastaukset
- tepppo
oon aatellu vaihtaa merkkiä.
- jaapajaa
Ei mene noilla kilsoilla takuuseen.
- eeroha
Yllättävän pitkälle olet päässyt Tojon dieselillä. Ittelläni eurooppalainen dieselauto, mittarissa 512.000 km eikä moottorille ole tehty muuta kuin vesipumppu vaihdettu. Naapurilla Avensiksen dieselkone kesti liki 160.000 km.
- BUAHAHA
Niinhän se Avensiskin on eurooppalainen! Jos oliski aito japanilainen niin kestäs!
- romu_auto
BUAHAHA kirjoitti:
Niinhän se Avensiskin on eurooppalainen! Jos oliski aito japanilainen niin kestäs!
Japsiromu se Avensis on vaikka voissa paistaisi.
- totuusjoo
romu_auto kirjoitti:
Japsiromu se Avensis on vaikka voissa paistaisi.
Ei taida Avensiksen konehuoneessa lukea yhdessäkään osassa MADE IN JAPAN!!
- olet_väärässä
totuusjoo kirjoitti:
Ei taida Avensiksen konehuoneessa lukea yhdessäkään osassa MADE IN JAPAN!!
Jos siellä on muutama komponentti eurooppalaiselta alihankkijalta, ei tee japsiromusta eurooppalaista.
Ainut eurooppalainen Toyota toistaiseksi on Proace, jonka suunnitteluun eivät aasialaiset ole päässeet sekaantumaan.
- koota
Mitä ne nyt on terot väittää japsiksi ja muut eurooppalaiseksi, venäläiset venäläiseksi yms yms?
- San.Dero
Sanderolla jo tuplat kilometrejä takana eikä yhtään vikaa!
- Toyotero
Täällä on näköjään katkeria VAGILAISIA, joiden DSG-vaihdelaatikot, TSI-moottorit hyppivät silmille, nokkaketjut sekä hihnat katkeilevat eikä takuut korvaa mitään. No, näin se menee.
- jaaappanilainen
Kyllä se oli Toyota kun katkesi alta. Ei mikään VAG-rakkine.
- entinetojo
En alkuun luullu että tämä on todellista.Oma auris kesti 200000 tkm kun se kohdalleni sattui. Jäähdytinneste hävis ja tuomio kone vaihtoon!! Hinta 6-7 tuhatta euroo vaihtokone! Viimenen tojo mulla vaikka tykkäsin autosta ja huoltopalveluista! Surullista että tojon laatu on nykyään ainakin dieselien osalta täyttä paskaa!!
- nopeeilmiö
Tuli yllätyskyykky!
- farangkhiinok
Ihmeelliseltä kuulostaa nuo tarinat nykyautoista. Itselläni oli aikanaan takavetoinen dx corolla jonka ostin uutena. Öljyt vaihtoon kympin välein ja halvinta 10/30 öljyä koneeseen. Kun se oli ajettu 330000 niin jäi kuusen juurelle happanemaan pariksi vuodeksi josta naapurin teini sen vielä otti ajoon. Leima paperiin ja menoks. Useamman vuoden hänkin vielä sillä huristeli. Varmaankin nuo autot alkaa olla liian paljon tekniikkaa sisällään pitäviä niin ei kestä suomen olosuhteita. Nykyään en omista enää autoa koska asuinmaassani on kesä koko ajan niin huristelen mopolla ne vähät ajot mitä tarvitsee.
- Bonsaisan
Se oli sitä aikaa kun toyota oli oikeasti japanilainen laatumerkki. Minä en osta mitään turkkilaista tai patonginpurijan rakkinetta vaikka kuinka olisi Toyotan logo keulassa. Tai bemarin koneella joita on kallis korjata.
Onneksi löytyy vielä oikeitakin autoja.
- Laatuautoilija
Toyotan dieselit ovat täyttä kuraa. No toki ovat bensakoneisetkin.
- vakavavirhekö
Olisimpa saanut tämän tiedon kun neljätoistavuotta sitten Toyotan ostin ja olen sillä tähän iltaan asti ajanut. Tosin minulla on bensakone, mutta se ei näköjään sitten riitä.
- kerrohanse
Jos sinulla on bensakone, niin se Bäddingin laulu tulee ymmärrettäväksi.
Autoissa kehotan valitsemaan semmoisia, jotka joista pääsee välillä uloskin. 14 v:den ajopieti on jo orjuutta. Mutta onneksi se kyyti päättyi iltaan. Joko olet päässyt hytistä ulos?
- nykyäänvolkkari
Pääsin onneksi tojosta eroon! Nyt on alla volkswagen ja elämä hymyilee!!
- entinetoyo
Mikä ihmeen puolimoottori? Mulle sanottiin että koko kone vaihtoon. Muuten ei toimi?
- pehmeetojonlohko
Koko kone. Lohko on liian pehmee.
- EihuonoEihuonommm
Hee, kestävä on noin niinku puolimoottoriksi:) Aatelkaas jos olis ollut kokonainen:)
- nipponkippon
Tojon dieselit valmistetaan nykyisin Puolassa.
Tervetuloa BMWn koneet! - särkirikkuu
Ku ei kestä, ni eeeeei kestä.
- D4Dhajoaa
No ei varmasti kestä.
- Bombtoyota
Yllättävän pitkään kesti.
- pyytämäti
Kunnes tuli se YLLÄTYSKYYKKY!
- uutta_moottoria_sitten
Noooh, pääsee taas muutaman kilometrin.
- romumikäromu
Mutta ei kovin montaa.
- senverranpääsee
Riippuu, jos on alamäki. Vapaalla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2195472NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325044Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku274861Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1232075- 4041807
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a891667Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova221639Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann131541- 931323
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791290