a.akamaihd.net...

Huomasin mennessäni facebookiin tuon latautuvan samalla myös. Se on ilmeisesti joku virus. Onko siitä vaaraa koneelle ja miten sen saa pois? Käytän mozilla firefoxia koneella.. jos sillä on jokin merkitys.
1293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Facebook ostaa Akamailta tehoja niin että sivustojaksaa pyöriä suurellakin käyttäjämäärillä.

Äänestä
  • Tehoja? Facebook aukeaa paljon hitaammin kun aikaisemmin. Sen verran luin tuosta että on verrattavissa virukseen ja sen poistamista suositellaan. Pystyy poistamaan mutta en tiedä miten.

    Äänestä

  • Windowsin päivityksetkin tulee Akamain kautta. Aiotko lopettaa päivitykset?

    Äänestä

  • Miksi siitä puhutaan viruksena?

    Äänestä

  • yQw0vR kirjoitti:

    Windowsin päivityksetkin tulee Akamain kautta. Aiotko lopettaa päivitykset?

    Puhut palturia. Päivityksillä ei ole mitään tekemistä akamain kanssa.

    Äänestä

  • eroon kirjoitti:

    Miksi siitä puhutaan viruksena?

    Muutamat nettisivut tosiaan väittävät tuota virukseksi, tuolla konstilla yrittävät saada käyttäjät lataamaan poisto-ohjelman, joka on itseasiassa virus/haittaohjelma :)
    Kaikkea ei pidä uskoa mitä netissä sanotaan ;)

    Äänestä

  • nojoopa kirjoitti:

    Puhut palturia. Päivityksillä ei ole mitään tekemistä akamain kanssa.

    Kylläpä vain onkin. Taisi Pingin hakukonekin hyödyntää Akamaita.

    Äänestä

  • Miksi facebook on hidastunut sen jälkeen kun tuo akamai ilmestyi sinne. Ei ole ollut alusta asti. Nyt lataa ja lataa ja tuo akamaihd vilkkuu alareunassa. Kerkiää vaikka kahvit juoda ennenkuin avaa oikean ohjelman.
    Jos on ihan ok niin ei sen pitäisi hidastaa muuta toimintaa.

    Äänestä

Kokeilkaas asentaa Firefoxiin Lightbeam lisäosa, tulette hämmästymään mihin kaikkialle olette yhteydessä..

Esim. suomi24.fi sivun avauksella käydään kaikkiaan 7:ssä eri osoitteessa

Äänestä

no ny ensinnäki, heitä se mozilla jonnekki naapurin tunkioo. sitte ajat siinä koneessas SpyHunter ohjelman. ja voitki ruveta kattelee, mitä kaikkee saa poistella. sitte ajat sen uudellee ja nii monta kertaa, että kone on puhdas, eli oot poistanu kaiken paskan. tietty voit ostaa sen ja antaa ohjelman tehdä puhdistuksen, mut käy se manunaki.

Äänestä
  • adobe flash:in päivytys tuo mukanaan skeidaa.
    Keksit voi poistaa ja kieltää, mutta esim nettipankki vaatii.
    Mutta jotakin jää jonnekin.
    Spyhunter löysi 8kpl xiti.com adfoc.com yms
    Yuotuben sai jotenkin toimimaan ilman adobea, yle-areenaa ei.

    Äänestä

  • noi just!
    tiätty voi kattella Contentit ja sitte miettiä, mitäs sitä onkaa tullu latailtua
    Spy kun ei niistä ilmottele. eikä siä ny juur muuta nää, ku et mitäs on koneelta kopioitu "jonnekki"
    nii ja toi tube kans. yks urvelo latas näit muit soittimia ja ihmetteli konee hidastumista.
    ei ihmettele enää, ku näyti, mitä kaikkee on tallennettu salasii kansioihi!
    jätkä veti punaseks, ku luuli, et privatel ku seilaa, nii kaikki o turvas, ettei kukaa nää mis o ollu. siin ku katteltii niit pornopätkii (muuuuutama) nii tuli äkisti ukolle kiire rajottaa googlea ja Java tarpeelisuuski pieneni kummasti ;)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


eroon kirjoitti:

Huomasin mennessäni facebookiin tuon latautuvan samalla myös. Se on ilmeisesti joku virus. Onko siitä vaaraa koneelle ja miten sen saa pois? Käytän mozilla firefoxia koneella.. jos sillä on jokin merkitys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu