Kumpikohan olisi parempi uuteen ok taloon? Hinta melkein sama.
Tiili vai pelti
11
262
Vastaukset
- isoja_puita_paljon
Tiili on parempi. "Ikuinen" muovipinnoite ei kuori kun sitä ei ole. Kuitenkin jos lähellä on isoja puita niin neulasten ja lehtien putsaus katolta teettää työtä.
- 0lli
Tiili on myös hyvä vaimentamaan ääntä jos asuu vaikka lentomelualueella.
Tiili ei kolise tuulella, eikä sitä tarvitse maalata.
- rak.mies3
Arkkitehdit suosii nykyään tiiltä. Onhan se ihan huvän näköinen mutta vaatii hyvän aluskatteen. Talvella tuiskuttaa vähän lunta tiilien alle ja tiiliä välillä halkeilee joten saattaa vähän vuotaa. Sisäjiirit on vähän hankalat tehdä, vaatii ammattimiehen. Jos päätylistat tiilestä, on raskaan näkäöiset. Kun kattokaltevuus on 1:3 niin lumi tulee uutena katolta mutta vuosien päästä ei enää liuu. Hyvä vai huono ? Peltikatolla ei lumi pysy kuin lumiesteillä. Konesauma peltikatoille antavat jo 50-vuoden takuut esim. Ruukki. Kumpikin on hyviä, riippuu siitä mikä enemmän mielyttää silmää.
- repa228
pellikatto rämisee ja on luikas - muuten ok
- Kattokulma
Teräskate on huoltovapaampi ja tiili on luonnollisempi
https://www.youtube.com/watch?v=9OL8QZxLYQI
www.kattokulma.fi
- läkkäri
Konesaumakatto ammattilaisen tekemänä.Toimii ja kestää.Eikä kolise jos on oikeanlainen kermi alla.Katosta ei kannata lähteä tinkimään.
- kaikkihuollettavia
Peltikatto pitää huoltomaalata noin 15-20 vuoden välein, tiilikatolle taas pestä.
- hanes15
peltikatto ilman muuta.Katseleppa yli15v.tiilikattoja sivusta linjaamalla ei yhtään suoraa suomessa. Liikaa painoa ja lumikuorma lisää sitä.Puurakenteet väsyy ja alkaa antaa periksi.
- Rakentaja
Peltikatto on parempi.Ruukki tai Weckman. Nopea asentaa,lumet lähtee keposasti. Tiilikatto on kauniimpi, mutta kerää sammalta ym . Vääntää puutaloa, kun lumet lähtee, heilahtaa koko mökki. Tiilikatto ei pidä vettä,pitää olla hyvä alustate.Tiilikatto on vain koriste. Tiilikuvioinen peltikatto on kävelyarka,painuu. Näitä kaikkia olen laitellut.
- BauHerr
Itse suosin peltikattoja, koska ne pitävät vettä ja ne voi maadoittaa sellaisissa paikoissa, joissa ukkonen tuppaa häiritsemään.
Minulla oli ulkomailla tiilikattoinen talo paikassa, jossa läheinen teleliikennemasto keräsi salamia. Kodin sähkölaitteet kärähtivät tuon tuostakin, eikä ylijännitesuojista ollut juurikaan apua. Salama indusoi valtavat jännitteet esimerkiksi murtohälyyttimen johtoihin. Maadoitettu peltikatto olisi ratkaissut ongelman, mutta tiilikatosta ei ollut siihen.
Tiilikatto ei myöskään kestänyt myrskyä. Tuuli heitti muutaman tiilen katosta, minkä vakuutus korvasi.
Kaikissa suomalaisissa taloissani on peltikatto, joko konesaumattuna tai profiilipeltinä. Jos huoltomaalaa peltikaton, niin se kestää käytännössä ikuisesti. Tiilikatto kestää tiilisenä ja hoidettuna noin 40 - 50 vuotta ja lasitettuna 70 - 80 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 908150
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on948008Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1726161- 125383
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585168En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛224241Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53990- 373865
- 373789
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..513637