Ikävää asumista Sastamalassa

Kiusatut

Luonnonkaunis kirjakaupunki Pirkanmaalla Sastamalassa voi tuoda ikävän yllätyksen muuttajalle, jos hän ei omista itse kerrostalo-osaketta tai ok-taloa. Paikkakunnalla on merkillinen tyyli melkein kytätä hengiltä muualta muuttanut vuokralle muuttava kansalainen.

Ei auta, vaikka olisit täydellinen vuokralainen ilman koiraa, ei tupakkaa, ei seuralaisia, ei mitään elämää muuta kuin työ, perhe ja soveliaat ulkoilmaharrastukset. Kyyläjengi, yleensä talojen kanta-asukkaat tekevät elämästä helvetin talossa kuin talossa Sastamalan osakekerrostaloissa, jotka sijaitsevat pääosin kantakaupungissa.

Niinpä seudulta muutetaan pois, nuoret perheet, opiskelijat ja paikkakunnalla muuten pakosta olevat lähtevät traumatisoituneina paikkakunnalta ja inhoten muistelevat kerrostalokyylien aiheuttamia harmeja.

Tiedän perheen, joka joutui perheenpään työn takia muuttamaan Sastamalaan. Lapset menestyivät koulussa, perhe oli lähes luostaritason kunniaa hipova tapaus. Kerrostalon kyylä löysi portaikosta lapasen ja muka väärälle paikalle laitetun lastenpyörän. Lopputulos: perhe muutti pois Tampereelle ja vannoi, ettei koskaan astu jalallakaan Sastamalan maaperälle. Kyylä soitteli asunnon omistajalle, isännöitsijälle perättömiä juttuja. Ne kaikki selvitettiin, mutta kyylä ei huomannut edes pyytää anteeksi. Onhan hän uskovainen ihminen, joka on tavisten yläpuolella.

Älkää missää tapauksessa menkö hyvät perheet ja virkeät nuoret tuohon kutukyttäkylään ja jos joudutte, muuttakaa paikkaan, missä ei asu yli 50-vuotiaita yksinäisiä, vainoharhaisia naisia ja osin miehiäkin. Maiseman kauneus ei tuo helpotusta, jos arki on helvettiä ja kiusaamista.

Tämän vinkin annan kaikille Suomen kansalaisille ja muuttoa harkitseville. Älkää menkö sinne vuokralle, vaikka olisitte enkeleitä elämäntavoiltanne. Olette leimattuja tapauksia niin tehdessänne. Mikään ei ole niin pahaa paikallisten silmissä kuin muualta muuttanut fiksu perhe, joka asuu vuokralla.

0

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        255
        4581
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        131
        2993
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        41
        2762
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        74
        1740
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        106
        1594
      6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        24
        1485
      7. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        55
        1334
      8. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        93
        1245
      9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        206
        1103
      10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1099
      Aihe