Originin päivitysten asennus - apua

Surullinentyttö

Okei, eli mulla on sims 4, ihan kaupasta ostettu levy. No, asensin sen jouluna, ja tartti Originin. Latasin sen ja peli toimi moitteettomasti.
No, kuukaus myöhemmin, aloin pelaamaan ja Originiltä tuli ilmotus että origin pitää asentaa uuteen päivitykseen. Aattelin et no joo asennan, voi olla parempi. Asensin, ja koitin mennä pelaamaan. Sims 4 latautuu.
Kesti pari tuntia ja ihmettelin kui se asennus kesti nii kauan. Sit alan pelaamaan, ja kaikki siinä pelissä poistunu. Kaikki alusta.

Nyt oon vähän aikaa ollu pelaamatta, ja aattelin et pelaampa pitkästä aikaa. Origin haluaa taas asentaa päivityksen.
Mitä mä teen?? En löydä nappia josta sen vois ohittaa, enkä halua kerran kuussa poistatuttaa kaikkia tallennuksia?

Ihanan joululahjan sain ja jos tää nyt menee tällaseks ni rahat hukkaan...

Auttakaa?? miten pelaan ilman että on pakko asentaa tuo hiton päivitys???

1

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simahtanut

      Originin voi asettaa off-line tilaan (klikkaa Origin, Off-line löytyy kyllä), jolloin se ei vingu väkisin päivityksiä. Olisinpa huomannut viestisi aiemmin. Nyt tämä tulee inhimillisesti katsoen kovin myöhään.
      Itse ostin verkosta, en levykkeellä. Siksi en tiedä tarkkaan, mutta veikkaan että pelisi tallennukset, mahdolliset modit ja lataamasi tavarat yms. on mahdollista pelastaa, vaikka päivittäisitkin pelisi Originin kautta. Itse kopioin Mod- ja Tray-kansiot varmuuden vuoksi ennen kuin päivitän. Jos käytät Windowsia, pelitallennuksesi voisivat olla koneellasi esim: Tietokone/System(C:)/Käyttäjät/Omistaja/Tiedostot/Electronic Art/The Sims 4/saves.
      (Mod ja Tray ovat samalla tasolla kuin saves)
      Uskoisin, että kopioimalla nuo tiedostot (ja korvaamalla päivityksen jälkeen sinne ilmestyneet tyhjät kansiot omilla kopioillasi) saat pelastettua pelisi Originin touhuista huolimatta.

      Kohteliaimmin Simahtanut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      139
      2383
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2299
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      67
      1976
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      79
      1670
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      107
      1552
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1508
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1401
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1264
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1144
    Aihe