DNA Helsinki ilmaiskanavat

MitäSeNytNoin

Tänään ilmaantui ongelmia kaapelissa kaikkiin muihin ilmaiskanaviin paitsi Ylen. Tehdasasetuksia palautettu ja kanavia haettu yli 10*. Onko muilla?

3

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei_kannata_liian_monesti

      Ei kannata palauttaa tehdasasetuksia ja hakea kanavia uudestaan yli kymmentä kertaa. Jos digiboksi tai televisio on sekaisin ja vaatii resetointia,niin yksi kerta kyllä riittää.

      Yleensä jos vika on vain joissakin kanavissa ja osa toimii oikein, niin ei kannata lähteä resetoimaan ja asentamaan laitteita uudestaan, koska vika on silloin lähetyspäässä tai jossain matkalla.

      Kotona voit toki tarkistaa, onko antennikaapeli kunnossa ja kytkennät kohdallaan ettei kukaan ole irrotellut antennijohtoja tai että mahdollisessa digiboksissa on mahdollisesti siinä käytetty loop-kaapeli kunnossa... Jos on digiboksi ja siinä loop-kaapeli, niin kokeillaan sitten kytkentää antennikaapelilla seinästä suoraan digi-tv:hen ja sitten jos toimiikin, niin kokeillaan korvata loop-kaapeli jollain tavallisella antennikaapelilla. Esim. minulla meni vuonna 2005 hankkimastani Topfieldistä loop-kaapeli rikki ja ongelmia oli vain yhdessä kanavanipussa, jossa oli mm. Kolmonen, Nelonen ja Sub ja nekin vain silloin, kun boksi joutui käyttämään loop-kaapelin jälkeistä viritintä.

      Tarkista, onko sama vika sekä digiboksissa että digitelevisiossa. Tarkista signaalien tasot. Tarkista operaattorin tiedotteet. Jos ongelma on kaikissa digi-tv-laitteissasi, niin kysy naapureiltakin, onko heilläkin ongelmaa, jolloin tietäisit, että ongelma on laajempi eikä vain sinun asunnossasi.

    • Tiedottaminen_on_ongelma

      Hyvin heikosti DNA näistä ongelmistaan raportoi. Oliko kysymys tästä (MTV:n sivuilla ei ole mainintaa ongelmista):
      https://www.dna.fi/asiakastuki?relativeUrl=/Tiedotus/Hairiotiedotteet&id=1439
      6.3.2015
      Lähetyshäiriöt on korjattu klo 10:00.
      MTV:llä Lähetyshäiriö MTV Fakta, leffa, juniori, Max,AVA, MTV sport 1, MTV sport 2, MTV3 HD, kaapeli TV - kanavilla koko Suomessa.
      Pahoittelemme häiröstä mahdollisesti aiheutunutta haittaa.

      • ei_Dnan_ongelma

        Miten niin Dna tiedottaa heikosti ongelmista? Hyvinhän se on tiedottanut, sitäpaitsi ei tuo ole Dnan ongelma vaan MTV:n ongelma, samasta asiasta on tiedote myös Elisan Palstalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      227
      17173
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      170
      12209
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      45
      6007
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4872
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4805
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3967
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3585
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      136
      3017
    9. S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?

      Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.
      Maailman menoa
      260
      1442
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1031
    Aihe