Söin n.2vko norflex 100mg lihasrelaksanttia jännitysniskaan. Lääke ei auttanut yhtään mitään, en saanut siitä mitään hyötyä enkä myöskään mitään haittavaikutuksia. Jätin lääkkeen sitten kokonaan pois ja aloin käymään hierojalla. Toisen kerran jälkeen hieroja kehotti minua ottamaan illalla taas lihasrelaksantin, sillä selkä/niska oli tullut hieronnasta varsin kipeäksi. Tämä tuntui minustakin ihan hyvältä idealta, mutta sitten aamulla huomasin tuosta samaisesta lääkkeestä tulleen rajut sivuvaikutukset. En meinannut edes pysyä pystyssä lihasheikkouden vuoksi ja meinasin nukahtaa väkisin sohvalla istuessani. Nyt lääkkeen otosta on kulunut n.24h ja yhäedelleen on lihasheikkoutta ja ajoittaista huimausta. Onko hieronnan avaamat lihakset sitten tosiaan voineet reagoida samaan lääkkeeseen näin eritavalla vai johtuiko tämä jostakin ihan muusta?
Vastaukset 1
relaksanteissa (lääkkeissä) on aina väsyttävä sivuvaikutus, siksi niitä suositellaan otettavan vain iltaisin. Toinen huomattava sivuvaikutus voi olla huimaus tai yleinen heikkoudentunne. Niskan hieronta tuskin pahensi asiaa suoraan, mutta jos niskan seutu ja hartiat ovat olleet pitkään jumissa, relaksantit eivät heti autakaan, vaan vaste (hyöty) tulee vasta viiveellä. Sama juttu hieromisessakin, ei mikään tiukka "jumi" laukea ekalla, harvoin edes toisellakaan hierontakerralla vaan hierontoja joutuu ottamaan useita jotta avun saa. Hieronnan seurauksena lihasten verenkierto vilkastuu ja kehon nestekierto voimistuu ja kehossa hormonitoimisto muuttuu. Tuo kaikki saa lihasten jännitykset pikkuhiljaa laukeamaan. Illalla voi kyllä relaxanttia ottaa ohjeen mukaan vaikka seuraavana päivänä olisikin hierojalle aika. Samoin relaxantin voi ottaa myös hierojan käynnin jälkeisenä iltana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39665
- 86638
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31580Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38537Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511- 34502
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?62495- 63491
- 68479