Söin n.2vko norflex 100mg lihasrelaksanttia jännitysniskaan. Lääke ei auttanut yhtään mitään, en saanut siitä mitään hyötyä enkä myöskään mitään haittavaikutuksia. Jätin lääkkeen sitten kokonaan pois ja aloin käymään hierojalla. Toisen kerran jälkeen hieroja kehotti minua ottamaan illalla taas lihasrelaksantin, sillä selkä/niska oli tullut hieronnasta varsin kipeäksi. Tämä tuntui minustakin ihan hyvältä idealta, mutta sitten aamulla huomasin tuosta samaisesta lääkkeestä tulleen rajut sivuvaikutukset. En meinannut edes pysyä pystyssä lihasheikkouden vuoksi ja meinasin nukahtaa väkisin sohvalla istuessani. Nyt lääkkeen otosta on kulunut n.24h ja yhäedelleen on lihasheikkoutta ja ajoittaista huimausta. Onko hieronnan avaamat lihakset sitten tosiaan voineet reagoida samaan lääkkeeseen näin eritavalla vai johtuiko tämä jostakin ihan muusta?
Voiko hieronta tehostaa lihasrelaksantin toimintaa
1
5780
Vastaukset
relaksanteissa (lääkkeissä) on aina väsyttävä sivuvaikutus, siksi niitä suositellaan otettavan vain iltaisin. Toinen huomattava sivuvaikutus voi olla huimaus tai yleinen heikkoudentunne. Niskan hieronta tuskin pahensi asiaa suoraan, mutta jos niskan seutu ja hartiat ovat olleet pitkään jumissa, relaksantit eivät heti autakaan, vaan vaste (hyöty) tulee vasta viiveellä. Sama juttu hieromisessakin, ei mikään tiukka "jumi" laukea ekalla, harvoin edes toisellakaan hierontakerralla vaan hierontoja joutuu ottamaan useita jotta avun saa. Hieronnan seurauksena lihasten verenkierto vilkastuu ja kehon nestekierto voimistuu ja kehossa hormonitoimisto muuttuu. Tuo kaikki saa lihasten jännitykset pikkuhiljaa laukeamaan. Illalla voi kyllä relaxanttia ottaa ohjeen mukaan vaikka seuraavana päivänä olisikin hierojalle aika. Samoin relaxantin voi ottaa myös hierojan käynnin jälkeisenä iltana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3652118- 571578
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1531160Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771139Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67929- 85885
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.31855Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-112840Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks11837K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8816