Onko Meksikon ranta-alueilla siistiä?

serendipity1500

Meksikossa käyneet, kertoisitteko onko siellä siistimpää kuin Thaimaassa (vertailukohtana esim. Krabin alue ja Phuket).

Vietän sapattivuotta matkustellen, muutama viikko Thaikussa takana, mutta jokapaikassa lojuvat roskat ja viemärin hajut vähän masentaa. Haluaisin löytää siistimmän paikan. Varmaan hotellialueet pidetään puhtaina joka paikassa, mutta mites Meksikossa julkiset paikat? Lähinnä liikkuisin ranta-alueilla.

7

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ApeTheBloggaja

      Hei,

      Riippuu varmaan kohteesta, mutta Playa del Carmenissa, Isla Mujereksella ja Cancunissa rannat ova todella siistejä. Tässä linkki aamun blogi-kirjoitukseeni, jos kiinnostaa kurkata. Cancunin rannat ovat julkisia, vaikka sijaitsisivat hotellin edustalla. http://apenmatkat.blogspot.fi/2015/03/cancun-osa-5-kohti-leveampaa.html

      Huomenna tulossa kirjoitus, aamukävely rannalla. :)

      T. Ape

    • kkkkkkk

      Siistiä on mutta kallista. Rannoilla tosin ruskeeta ruohoa joka haittaa.

    • Thaikkula

      Juuri Meksikosta palanneena pidän Thaimaan rantoja siistimpinä sekä kauniimpina. Poikkeuksensa Cancunin hotelli zonen alueen ranta sekä Isla Mujereksen ranta. Cancunista Tulumiin rannat eivät ole mitään paratiisirantoja. Yllätyin ja petyin kovasti, koska odotukset olivat valkoista hiekkaa ja turkoosia vettä, kuten Karibialla yleensä on. Playa del Carmenin rantaa vois verrata Pattayan Jomtien beachiin.

    • Playa

      Viikko sitten Meksikosta palasin ja on niin hienoa muistella Playa del Carmenin valkoista hiekkaa ja turkoosia merta. Ihmettelen edellistä kirjoittajaa, joka moittii... Taikkulassa ei edes ole valkoista korallihiekkaa, missä on kiva paljain varpain kävellä, koska hiekka ei polta. Ja meri säteilee kaikissa turkoosin sävyissä. On myös siistiä ja turvallista. Ja luonnollisen ystävällistä palvelua.

      • jaloppi

        Samaa mieltä! Upeat ja ennen kaikkea siistit rannat! PCD:n rannoilla en roskan roskaa nähnyt.


      • Aasiankävijä

        Jukatanin turistibiitsit lyö Thaimaan vastaavat 6-0. Narisevaa puuterihiekkaa ja turkoosia merta.. Toki niitä löytyy thaikkulastakin mutta normituristimestoissa on yleensä aika roskaiset rannat ja sameahkot vedet.


    • Bacardia

      Meriheinä rannoilla ajoittain ärsyttävä juttu, mutta muuten pitäisin Playa del Carmenia erittäin mukavana lomapaikkana. Hintataso on yllättävän vaihtelevaa ja jotkut ravintolat ja myös kaupat, jotka sijaitsevat kävelykadulla tai rannan/sataman läheisyydessä ovat yllättävän kalliita ja niitä voisi nimittää kusetusmestoiksi. Jos viitsii hieman tarkistaa hintoja ennenkuin mitään tilaa/ostaa, niin kohtuullisen edullisesti reissusta selviää. Ja jos todella edullisesti haluaa elää, niin kävelemällä parisataa metriä pois rannasta, niin käytännössä kaikki paikat ovat edullisia ja sieltä löytyy myös edulliset Walmart ja Mega-marketit, joissa on kiinteät edulliset hinnat. Esim. kaksi 75cl Bacardia oli tarjouksessa Walmartissa 199 pesoon eli puolitoistalitraa aitoa Bacardia 12,50 euroa eli ei paha mielestäni. Oluet maksoi Sixpackeittäin 65-80 senttiä tölkkiä kohden, joten ei paha sekään.

      Pitäisin kokonaisuutena Mexicon PDC:tä hieman parempana paikkana kuin Krabia, mutta mukavia paikkoja ovat molemmat ja menen varmasti uudestaan vielä molempiin joskus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      249
      3770
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      58
      3593
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      99
      2962
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      55
      2709
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      125
      2519
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2102
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2041
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1901
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      116
      1861
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1219
    Aihe