Tradenomi, sairaanhoidosta

Olen tradenomi, mutta myös lähihoitaja. Työskennellyt vuoden toimistotöissä teollisuudessa ennen lapsia ja sitten vuosia myöhemmin hoitajana/sihteerinä terveyskeskuksessa n. 5 vuotta. Haluaisin edetä urallani, mutta lähihoitajana käteni ovat sidotut, olen urani huipulla! Vaikka mitä oppisin ja paljon opettaisin minua korkeammin koulutetuille... :(
Voisinko edetä tradenomina vielä, hallinnon linja. En nyt paljon ole tehnyt nimenomaista työtä. mutta se kiinnostaa vielä.
Kiitos asiallisista vastauksista :).
7939
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitä osaamista sinulla on hallinnon puolelta?

Äänestä
  • Todellakin vain vuoden normi toimistosihteeritöitä firmassa, puhelinpalvelua toisille firmoille tuotteestamme kertoen, kuljetusten järjestelyä, alustavia kirjanpitotöitä, laskutusta jne.
    Sitten olinkin 8 vuotta kotiäitinä kolmen lapsen kanssa. Sen jälkeen olin vuoden yrittäjänä (en halua nyt mainita alaa, ettei tunnisteta). Sitten opiskelin lähihoitajaksi ja sain vakipaikan samantien terveyskeskukseen. Siellä jonkin verran hoitotyön lisäksi ollut arkistointi-, laskutustöitä, lisäksi hallinnollista varmasti olisi päiväohjelmien tekeminen esim. lääkäreille.
    Ja seuraavalle kommentoijalle sanoisin, että en mitenkään ole tehtailija.. vaan ihan omasta elämästäni kertova ihminen...

    Äänestä

Sairaanhoitajaksi voi opiskella tietysti.
Voit myös yrittää yliopistossa terveystieteiden tai hallintotieteiden linjalle, avoin yliopistokin on olemassa.
Ylempi amk tradenomi.

Harvinaista kyllä, ettei itse löydä tietoa.

Mitäs nyt tekisit? Mitäs tekisit? Provo! Asialliisia vastauksia provoon! Tässä nyt on sama tehtailija kyseessä joka kiertää palstalta toiselle tehtailemassa kysymyksiä, sillä tyypillä kyllä juttu luistaa!

Äänestä

Sinuna kouluttautuisin sairaanhoitajaksi. Työkokemuksen ansiosta voit käydä aikuispuolella etä- ja monimuoto-opintoina. Lisäksi saat yleiset opinnot, kielet ja valinnaiset hyväksiluettua tradetodistuksella, joten saat sairaanhoitajan paperit lähes puolet vähemmällä opiskelulla kuin normaalissa päiväopiskelussa suorittavat.

Äänestä

Kannattaa ottaa myös huomioon, että sairaanhoitajana ei myöskään voi edetä juuri sen pitemmälle. Olisit kohta tilanteessa, että teet samaa hoitotyötä mutta ilman sihteerin tehtäviä. Sh voi edetä jatkokoulutuksella vain 1. oh:ksi (ja siitä ylihoitajaksi) 2. opettajaksi 3. kliiniseksi asiantuntijaksi. Yh:lla on noin 300 alaista, joten aika pieni % pääsee sinne. Kliininen asiantuntija tekee yleensä sitä mitä muutkin vuodeosaston sh:t, isompi vaiva takanaan vain. Opettajaksi lähtevät ne, jotka eivät jaksa vuodeosastotyötä. Tietty sh:na voi "tehdä uraa" vaihtamalla erikoisalalta toiselle, muttei se näy arvostuksessa, puhumattakaan tilipussissa.

Sinuna lähtisin vaikka tradenomina vaikka valtiolle ja oppisin työssä eri vastuualueita. Yksityiselläkin voisi tehdä saman, ja kurssittautua johtamisessa yms. ja edetä esim. HR-asiantuntijaksi johtotehtäviin. Se olisi jo lähtökohdiltaan joustavampi ja laajempi ala kuin sairaalamaailma.

Äänestä

Pitkän uran valtiolla tehneenä sanoisin, että vaikka avoimen yliopiston väylän kautta yliopistoon. Esim. hallintotieteessä on monia mielenkiintoisia pääaineita.

Valtiolla tradenomit eivät etene, tekevät samoja hommia kuin merkonomit. Ainoastaan yliopistotutkinnolla voi päästä vaativiin asiantuntija- ja esimiestehtäviin.

Yksityisellä puolella voi olla eri tilanne.

Äänestä

No mielummin joku käytännönläheisempi vanhemmalla iällä. Miten olisi sosiaalityö?
YTM / Tradenomi voisi olla ihan passeli kombo edetä vähän muuhunkin kuin perus sossun hommiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hall.tradenomi kirjoitti:

Olen tradenomi, mutta myös lähihoitaja. Työskennellyt vuoden toimistotöissä teollisuudessa ennen lapsia ja sitten vuosia myöhemmin hoitajana/sihteerinä terveyskeskuksessa n. 5 vuotta. Haluaisin edetä urallani, mutta lähihoitajana käteni ovat sidotut, olen urani huipulla! Vaikka mitä oppisin ja paljon opettaisin minua korkeammin koulutetuille... :(
Voisinko edetä tradenomina vielä, hallinnon linja. En nyt paljon ole tehnyt nimenomaista työtä. mutta se kiinnostaa vielä.
Kiitos asiallisista vastauksista :).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu