Tervehdys. Olisikohan täällä rc helikopteri harrastajia, joka osaisi antaa ohjeita, tai kertoa onko kopterissa jokin vika.
Elikkä hommasin tällaisen Nine Eagles Solo Pro 270 RTF http://www.kyosho.fi/webshop/buyprocess/package.aspx?ArtNr=04.NE270
ensi kopteriksi ja heti aluksi jo nousussa kopteri lähtee puoltamaan vasemmalle ja pyörii akselinsa ympäri, vaikka kuinka varovaisesti yrittää saada sitä, vain leijumaan paikoillaan.
Säädöt ja "trimmaaminen" ohjaimesta ei lopeta näitä "ongelmia".
Kopteri pyörii lattiallakin ympyrää ilman, että on yhtään ilmassa ja on kääntymässä koko ajan kyljelleen.
Tuntuu kuin myös ohjaamallakaan ohjaimesta, ei saisi kompensoitua liikkeitä.
Pari kertaa tullut jo maahan kovaa, mikä voi tietenkin alkaa vaikuttamaan asioihin, mutta alkuun kyllä jo, toi pyöriminen ja puoltaminen alkoi herättää mietitystä, kun odotti sen nousevan vain tasaisesti ylöspäin.
Kiitoksia vain etukäteen vastauksista, jos joku osaisi kertoa ja vähän jelpata.
RC helikopteri
5
364
Vastaukset
- RC-pilotti
Kopteri ovat noista lentävistä härpäkkeistä niitä hankalinpia. Lennokit pysyy taivaalla ihan hyvin, mutta nykyiset kokeilut 450 kokoisen kopterin kanssa eivät ole niitä rohkaisevimpia. Kopteria on säädetty kymmenkunta akullista ja säädöt alkaa olla sen verran maltilliset jotta pitäs pysyä käsissä. Lennätys alkaa kunhan pellot kestää kävelyn. Säätöohjeita olen lukenut kopteritnet:istä ja ihan hyvää ohjetta löytänytkin. Terminologia on lennokkitaustasta johtuen tuttua joka aloittelialle saatta aiheuttaa päänvaivaa, mutta kuukeli löytää selityksiä.
- tegrdfb
Ekana tuli mieleen että perän korjaussuunta on väärin päin, mutta kun laite on tollainen halpa pikku vispilä niin en tiedä voiko olla edes mahdollista ja miten sitä voi säätää. Tietysti perän moottorissa voi olla vikaa. Mulla on kans ollu joku ns. lelu. Laatikosta ulos, akku kiinni ja lentoon päin seiniä miten nyt ikinä vain osasi. Säätömahdollisuuksia ei ollu. Simulaattoriharjoittelua vaan kovasti ja noi pienet on herkkiä ja arvaamattomia, humalaisia epävakaita ampiaisia.
- aloittelija
Hei. Joo tuon kopterin "säätö" mahdollisuus rajoittuu tosiaan, vain radio-ohjaimen säätö nappeihin, jolla voi yrittää tasata pyörimistä, esim, jos kopteri pyörii vasemmalle, niin painaa säätö nappia, niin kauan oikealle, jolloin teoriassa sen pitäisi kait, jotain vaikuttaa ja saada kopteri lopettaa pyöriminen. Mutta säätö napista menee jo säätö alueen yli, eikä säädä enempää ja ei ollut mitään vaikutusta.
Itsekin epäilen, että taka moottorissa vikaa ja taidan pistää koko vispilän vaihtoon.
Tosiaan tollainen kopteri on pieni sähikäinen :P
- kopterikokelas
tervehdys aloittelija!olen sitä itsekin.ostin itselleni ensi kopteriksi eskyn hunterin,ja on kyllä toiminut ihan hyvin.alun harjoittelun jälkeen tottelee kyllä tikkuradiota nöyrästi.ja jos sattuu kolareita kopterin kanssa niin varaosia saa kyllä tilattua netistä vaivattomasti.suosittelen kyllä hankkimaan tällaisen co-axial kopterin aloittelijalle.
- hallavalia
Trimmeriä pitää pitää kauan pohjassa. Pyörimisen korjaantuminen on hidasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236935Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401231Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61827Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47824Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14746- 43723