Moottorin häiriövalo ja ajonvakautuksen merkkivalo syttyvät, välillä auto saattaa toimia suht hyvin kunnes taas alkaa nykiminen ja lopulta sammuu. Onko samanlaisia oireita ollut ja mikä on ollut diagnoosi?. Kyllä nyt alkaa luotto laatuun hiipumaan.. edellisellä 1,6 bensalla ajoin 10 vuotta ilman yhtään ongelmaa ja siitä sitten kimmoketta vaihtaa taas Toyotaan.
Corolla 1,4 D4D -09 nykii ja sammuu
13
232
Vastaukset
- jm-asentaja
Se ajovakautuksen merkkivalon kuuluuki tojossa palaa koko ajan , kun se varottaa epävakaistaliikkeistä ja tojo kulkee ku ajokoira, ni palaahan se valo. Moottorin häiriövalo taas ilmoittaa , että ois aika tilata aika korjaamolta moottorin vaihtoon.
- hienoa
Hyvä, kiitos näistä tiedoista !. Nyt pääsee hommassa eteenpäin. Voin maksaa jopa palkkion näin kullan arvoisista vinkeistä, kiitos vielä kerran !.
- kulkuri49
Kiitti, mut mulla on rahaa ihan omasta takaa, mut lahjota lastensairaalalle, niin mäkin oon tehnyt.
- pekku_123
Itselläni 2005 mallinen 1,4 d4d moottorissa ei minkäälaista vikaa eikä käyntihäiriötä koko aikana, nyt 305 tkm. Onko tuossa sinun mallissa dpf jo on niin pitäisi puhdistuttaa se ensin.
- jenttura
Johan pekku vitsin murjasit, on niin shittiä, et haisee yli koko suomen. Kuin kehtaat valehdella näin julkisesti?
- pekku_123
jenttura kirjoitti:
Johan pekku vitsin murjasit, on niin shittiä, et haisee yli koko suomen. Kuin kehtaat valehdella näin julkisesti?
Millä tavalla shittiä?
Moottorissa ei todellakaan ole ollut mitään ongelmia.
Takajarrut laitettu kerran uusiksi. sekä etu palat, akku ja iskarin 240 tkm kohdalla, jäähdytydnestettä katosi 230tkm kohdalla n. 0,5 l / 2000 km ja vesipumpun vaihto auttoi, lisäksi polttimoita sekä tietysti huoollot huolto osat.
- naukki
Jokin takaisinkutsuista jäänyt ilmeisesti käymättä.
- kunnossaseon
Se sitten niinku naapurin tero sen muijan mukaan, ensin nykii ja sitten sammuu.
- HeikkiläV
Toi oli aika härski, mutta lienee totta.
- teamrisa
Se on ihan normaalia, että diesel toipan moottori temppuilee.
- Uuve
Romuttamoon kuusankoskelle koko rissa.
- kylälähteenääs
Kaitpa se sylettää, jos rukki poikii ja käyttää pitäs.
- akselit
Oisit vaa heti valinnu potkulaudan, on se aina toyotaa varmempi . Kumminkin kyyti ihan vastaavaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1924435Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki313170Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma312884Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne602766PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist672753Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902615Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142351Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1002119- 1081272
- 631128