Mitä saat käteen ?

Voiko joku Prisman tai Cittarin vakituinen kassatyöntekija kertoa paljonko tulee kuukaudessa palkkaa tilille, että saataisiin eräs väittely poikki ?
29371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

ei voi....pysy vaan kotona .älä ryntää ryntäät pystyssä tuyömarkkinoille koska täällä on jo nyt ahdasta...

Äänestä

oisko 1000e...? mut tosi huono palkka on ...

Äänestä
  • Eiköhän tuota tule enemmän jos on vakituinen täysipäiväinen. Kaupat on viikonloppuisin auki eli viikonloppulisät lisäksi.

    Äänestä

ryssämyyjä saa 1½ kertaa sen minkä suomalainen myyjä , se on se kielilisä se

Äänestä

Ei kai kukaan nykyään tee mitään alle 4 tontun?

Äänestä
  • Höpö höpö , kyllä tekee .
    Tarkoitat varmaan bruttoa.
    Minä saan nettona kahdesta työstä noin 1500,-€.
    ( kaksi työtä ja pitkät työpäivät)!
    .

    Äänestä

eihä ne siel kaupan kassalla muuta ku leventää persettään vaa...:CC

Äänestä
  • En ole kaupan kassalla , mutta tarkka ja raskas työ . Ja vaativa.

    Äänestä

Kai nyt 1500 jää käteen, jos täyttä viikkoa tekee.

Äänestä
  • se on ihan siinä miten on töitä.
    minulla kaksi . Tavallinen huonopalkkainenkin työ ja sivutyö 30% verolla. Ja jos ei mitään avustuksia hae eikä saa niin just ja just pärjää.

    Äänestä

Luuletko, että täällä sivuilla levitellään oikeita palkkatietoja - siinä oot väärässä.
Jokainen saa sitä mitä on palkkaneuvotteluissaan neuvotellut itselleen. KASSAN TYÖ ON MUUTEN HYVIN ARVOSTETTUA NYKYISIN, jos et sitä satu vielä tietämään JA TYÖ YLEENSÄKIN!

Äänestä

Kyllähän kaupankassalle karsiutuu se ihmiskunnan moska mikä ei muualle kelpaa, eikä pururata muuhun riitä. Ei siinä hirveitä lahjoja vaadita että osaa vetää viivakoodin lukijan läpi. Ennen sentään kassakoneet oli huomattavasti monimutkaisempia käyttää.
Asiakkaan tervehtiminenkään ei tunnu kuuluvan kaikkien kassojen toimenkuvaan.

Äänestä

ei istumalla palkkaa pitäisi ansaita ollenkaan vähä jos käsi heiluu ni huh huh...ei sitä työksi voi sanoa kaupan kassalla olemista vai voiko? ei todellakaan...

ketkä istuma työtä tekee niillä voisi olla heikoin palkka..ja fyysisestä isommat palkat...

Äänestä

Ootte kyllä ilkeitä moukkia! Hyvä kun on/ tekee töitä! Minua kyllä tervehditään, ja aina saanut asiallista palvelua!!

Äänestä

vai ilkeitä moukkia...tosiasia on! jos liikuttaa sua noin paljon ni mene suhosen vastaan otolle! tervehditään ja asiallista jep se nyt taas eri asia ku semite läsö persettä liikuttaa,ei se peppu liikuntaa siinä penkillä saa ku kasvaa yhtä suureks ku muumin peppu..mille tove unohti piirtää ääri viivat...

Äänestä
  • Ole hiljaa, opettele kirjoittamaan! Tai mene vaikka lenkille!

    Äänestä

käyn lenkillä ja peppu pysyy pienenä ja somana :D

Äänestä
  • Aloittaja lisää sen että kiistassamme kassatyöntekijän palkasta oli juuri puhe siitä että meistä kiistelijöistä ei kenenkään hermo pitäisi tuota työtä aivan olemattomalla palkalla.
    Heiteltiin nettona tuollaista vähintään 2-2500/kk sillä hommana varmaan niitä paskamoisimpia ja kiire koko ajan, meistä tuo 2500/kk on vähin mitä siitä hommasta pitäisi käteen saada kuukaudessa, vilpittömästi.
    Meistä 2 postissa ja1 teollisuudessa,siitä tämä kina tuli.

    Äänestä

TUO 2500 ON LIIKAA PRISMAN/CITTARIN KAUPAN KASSALLA ISTUMISESTA 500E OIS HYVÄ!!!

Äänestä

samaa mieltä oon sun kanssa kyllä,ei heillä pitäisi olla hyvä palkka.pääsevät liian helposti..
ei muuta ku penkki kuluu ku läsöttää istuu siinä ...
ja aika usea heistä on muhkees kunnossa varmaan juuri ammatin takia..

Äänestä

vali vali... vali vali vali... vali vali vali vali. Taas on imatran väki eksynyt valittamaan. "Onpa vaativa työ,korkeintaa 500e pitäisi maksaa käsien heilutuksesta". Jos teidän mielestä on niin ala arvosta hommaa mikä pitäisi lähes ilmasiks tehdä,ni menkää ite ens kerral kaupassa asioidessanne istumaa siihe penkille vetelemää viivakoodit omista h#lvetin hernerokka purkeistanne!!! Ja ei,minä en työskentele kaupan kassalla. Kaikki työ arvostelijat ketkä sanotte mitä mistäkin pitäisi maksaa,niin mitä vaativaa työtä itse teette? Taivutatte kuumia rautaputkia paljain käsin tai kaadatte metsää sahaamalla pokasahalla puita poikki??? Oli työ vaativaa tai ei,niin tuskin itsekään tekisitte sitä "ilmaiseksi",oli kyseessä mikä tahansa työ. Millä perusteella sitten "ahkerille" ja pulleille paperimiehille pitäisi maksaa niin isot tilit näyttöjen tuijotuksesta, Onko se yhtään raskaampaa? Tai kaupungin työntekijät (yksi tekee töitä,muut katsoo. (huh ku siin tulee hiki). ,fyysistä hommaa? Joopa. On se teidän nii helppo arvostella että mitä mistäkin pitäisi saada. Ei yllättäisi jos te itse ette tekisi paljoakaan vaativampaa työtä,mutta teidän omasta mielestä se tottakai on ja olette rahanne "ansainneet".

Äänestä

Ettei vain prisman kassoja haukkuvat viestit tulleet työn vuoksen pajalta? Siltä jossa istutaan 4h tekemättä mitään ja muuta palkkaa ei saa kuin toimeentulotuen tai työttömyyskorvauksen 9e päivä,heh heh nehän ne ykkös työmiehiä ja NAISIA ne onkin...just. Ettei vain olis pieni kateus ilmassa kun haukkuja ei ole saanut koskaan edes käytyä ammattia saati pysyvää työpaikkaa, mutta kannattaa jättää nuo haukkujat omaan arvoonsa.

Äänestä

Tästä ketjusta näkee mikä Suomi nykypäivänä on.Palkka pitäisi olla heti huippu luokkaa.
Nykynuoret eikä hieman vanhemmatkaan ymmärrä että jostain se on vain aloitetteva, palkka ei vaan voi olla heti sitä mitä itse ajattelee.
Omalla työpaikalla pääsääntöisesti siivoojat ovat nuoria naisia ja miehiä Aasiasta tulleita, tuo työ ei ilmeisesti kelpaa suomi nuorelle.Niin että vievät meidän työpaikat.

Jos työehtosopimusta noudatetaan, on aivan turhaa paska puhetta paljonko saa käteen.
Paljonko työtön saa käteen kaikkinen tukineen?Mukava olisi vertailla esim siivoojan palkka vs työtön tukineen.

Hyvä että vaalit tulossa niin valtakunnassa tulevaisuudessa kaikki hyvin, vaalituloksen julkaisemiseen asti.

Äänestä

www.sakutimonen.com

Äänestä
  • Uuninpankkopojalla on asiaa.

    Äänestä

mulla brutto vähän auki 1900 € käteen jää 1600 €

Äänestä
  • Ihan kohtuullisestihan sie hankit. Itse olen ollut yli 10 vuotta metallimiehenä töissä samassa paikassa ja hankin bruttona 2200€. Tosi en tee iltoja enkä viikonloppuja, jatkuva päivävuoro liukuvalla työajalla mikä on parasta tässä työssä.

    Äänestä

Venakko ottaa ässäboonusta byllyllään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tulikotili kirjoitti:

Voiko joku Prisman tai Cittarin vakituinen kassatyöntekija kertoa paljonko tulee kuukaudessa palkkaa tilille, että saataisiin eräs väittely poikki ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu