Vanhempien suostuttelu

Huonosuostuttelemaan33

Moi! :-) Must tuntuu tosi lapselliselta tulla kirjottaan tänne mut jospa tästä olisi jotain apua. Eli oon kohta 15v ja haluisin kanin! Meillä on koira joka on aivan ihana ja mulla on ollut hamsteri. Mut nyt must tuntuu et haluisin taas pitää huolta jostain ja tuntee sen et tää on mun oma! haha. Mut mun vanhemmat ei suostu kanin ottamiseen.. Koska mulla on jo ollut hamsteri nii vaik hoidin sitä ite niin ne sanoo "ei enään jyrsijöitä" .. :—(D Joten oisko teillä kokemusta\ideoita miten saada vanhemmat suostumaan? Ei mitkään "tee enemmän kotitöitä yms koska mikään tollanen ei toimi mulle, vanhemmat ei oo ees miettiny.

5

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etköstiedämitään

      "Ei enää jyrsijöitä". No eihän teille kukaan oo jyrsijää hankkimassa? Älä hanki kania kun et tiiä mihin "luokkaan" se kuuluu. Pieneen tehdashäkkiin syömään rasvaa ja lisäaineita. Ei. Ruoassa max.3% ja jos on tyyliin 110×60 nii anna vapaana juosta väh. Tunti. Kani on jäniseläin ei jyrsijä.

      • Sedä

        Vähintään tunti vapautta ei kyllä riitä mihinkään, kiva kanin sitten olla 23h siellä minimaalisessa tehdashäkissä... Oma kanini oli aina vapaana ja häkki vain tukikohta. Jos siihen ei pysty niin kanille aitaus, tai ainakin vapaaksi aina kun on kotona ja pystyy vahtimaan :)


      • Tiedän-mistää

        Kani on jyrsijä, avaa mielesi totuudelle.


      • Tiedän-mistää

    • Nanastasia

      Hienoa, että uskallat pyytää apua :)
      Useimmiten vanhemmilla jotka eivät halua lapselleen lemmikkiä on ennakkoluuloja.
      Yleisin niistä on se pelko, että entä jos lemmikki jää vanhemman hoidettavaksi?
      Kerro heille miksi haluat kanin. Hanki paljon tietoa, jotta voit vastata heidän kysymyksiinsä. Omasta kokemuksestani sen verran, että jatkuva jankuttaminen ei auta. Se saa vanhemmat vain hermostumaan. Keskity siihen kysymykseen "miksi ei"

      Tärkeintä on, että saat vastattua heidän kysymyksiinsä ja tätä kautta saada ennakkoluulot sekä epäilykset pois. Parasta olisi jos pystyisit maksamaan kanin sekä sen kulut itse, jotta vanhemmille jäisi mahdollisimman vähän tehtävää.
      Näin olen omat lemmikkinni saannut :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7467
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3891
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2178
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      42
      1447
    5. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1447
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1362
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      341
      1190
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1002
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      938
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      907
    Aihe