Vanhempien suostuttelu

Huonosuostuttelemaan33

Moi! :-) Must tuntuu tosi lapselliselta tulla kirjottaan tänne mut jospa tästä olisi jotain apua. Eli oon kohta 15v ja haluisin kanin! Meillä on koira joka on aivan ihana ja mulla on ollut hamsteri. Mut nyt must tuntuu et haluisin taas pitää huolta jostain ja tuntee sen et tää on mun oma! haha. Mut mun vanhemmat ei suostu kanin ottamiseen.. Koska mulla on jo ollut hamsteri nii vaik hoidin sitä ite niin ne sanoo "ei enään jyrsijöitä" .. :—(D Joten oisko teillä kokemusta\ideoita miten saada vanhemmat suostumaan? Ei mitkään "tee enemmän kotitöitä yms koska mikään tollanen ei toimi mulle, vanhemmat ei oo ees miettiny.

5

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etköstiedämitään

      "Ei enää jyrsijöitä". No eihän teille kukaan oo jyrsijää hankkimassa? Älä hanki kania kun et tiiä mihin "luokkaan" se kuuluu. Pieneen tehdashäkkiin syömään rasvaa ja lisäaineita. Ei. Ruoassa max.3% ja jos on tyyliin 110×60 nii anna vapaana juosta väh. Tunti. Kani on jäniseläin ei jyrsijä.

      • Sedä

        Vähintään tunti vapautta ei kyllä riitä mihinkään, kiva kanin sitten olla 23h siellä minimaalisessa tehdashäkissä... Oma kanini oli aina vapaana ja häkki vain tukikohta. Jos siihen ei pysty niin kanille aitaus, tai ainakin vapaaksi aina kun on kotona ja pystyy vahtimaan :)


      • Tiedän-mistää

        Kani on jyrsijä, avaa mielesi totuudelle.


      • Tiedän-mistää

    • Nanastasia

      Hienoa, että uskallat pyytää apua :)
      Useimmiten vanhemmilla jotka eivät halua lapselleen lemmikkiä on ennakkoluuloja.
      Yleisin niistä on se pelko, että entä jos lemmikki jää vanhemman hoidettavaksi?
      Kerro heille miksi haluat kanin. Hanki paljon tietoa, jotta voit vastata heidän kysymyksiinsä. Omasta kokemuksestani sen verran, että jatkuva jankuttaminen ei auta. Se saa vanhemmat vain hermostumaan. Keskity siihen kysymykseen "miksi ei"

      Tärkeintä on, että saat vastattua heidän kysymyksiinsä ja tätä kautta saada ennakkoluulot sekä epäilykset pois. Parasta olisi jos pystyisit maksamaan kanin sekä sen kulut itse, jotta vanhemmille jäisi mahdollisimman vähän tehtävää.
      Näin olen omat lemmikkinni saannut :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      186
      6231
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      239
      4186
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3505
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      46
      3341
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      45
      3188
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2826
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      65
      2376
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      240
      2330
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2310
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      100
      1907
    Aihe