Hakukoneista Explorer vaiko Google ?

ExGo

Windowsia käyttöjerjestelmänä kauvan käyttäneenä ja siinä ohessa sitten hakukoneita Explorer- ja Google-selainta. Sähköposteja minulla on molemmissa?
Molemmat selaimet ovat kehittyneet valtavasti. Molemmissa lienee etunsa ja haittansa?

Itselläni on sähköpostiosoitteita molemmissa. Pitkään käytin vain Exploreria/Hotmailia. Sitten aloin tustumaan myös Googleen/Gmailiin. Nyt on sähköposteja molemissa ja käyttöjärjestelmä Win7/ prof/ 64.

En ole pitkään aikaan käyttänyt Exploreria ja sen alaisuudessa em. säköposteja.
Nyt ajattelin ottaa Explorerin käyttöön ja kokeilla. Mitä mieltä olette?

Mitä etuja ja haittoja näete niissä - käytön kannalta? Onko sudenkuoppia - ilmaisu ei ehkä oikea, vai onko sittenkin?

2

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljon_vaihtoehtoja_

      No, MS itse varoittaa käyttämästä exploreria aina välillä.. itse en lähtisi valtavirran selaimia käyttämään niiden murtoheikkouden takia. Jos luen tekstimuotoisia syötteitä ilman kuvia, käytän links:iä. Kuvat aukeavat Epiphany:lla tai Sea Monkey:lla.. Välillä esim. link:ssä ei taitto ole ihan kohdallaan, mutta sille saa kyllä ladattua tyylisivun, jonka avulla ruutu näyttää lähes samalta, kuin graafisessa selaimessakin ja toiminta on identtinen. Tosin tuo image2numbers antaa välillä vääriä tuloksia, mutta onneksi tekstit sentään säilyy..

    • Kooditin

      Internet Explorer ja Google Chrome eivät ole hakukoneita vaan selaimia. Hakukoneita ovat mm. Google-haku, Yahoo ja Bing.

      Sähköposti ei sijaitse missään selaimessa, vaan se on verkkopalvelussa. Voit siis käyttää Hotmailia millä tahansa selaimella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      126
      6234
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3642
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3210
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2519
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      95
      2281
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe