Hakukoneista Explorer vaiko Google ?

ExGo

Windowsia käyttöjerjestelmänä kauvan käyttäneenä ja siinä ohessa sitten hakukoneita Explorer- ja Google-selainta. Sähköposteja minulla on molemmissa?
Molemmat selaimet ovat kehittyneet valtavasti. Molemmissa lienee etunsa ja haittansa?

Itselläni on sähköpostiosoitteita molemmissa. Pitkään käytin vain Exploreria/Hotmailia. Sitten aloin tustumaan myös Googleen/Gmailiin. Nyt on sähköposteja molemissa ja käyttöjärjestelmä Win7/ prof/ 64.

En ole pitkään aikaan käyttänyt Exploreria ja sen alaisuudessa em. säköposteja.
Nyt ajattelin ottaa Explorerin käyttöön ja kokeilla. Mitä mieltä olette?

Mitä etuja ja haittoja näete niissä - käytön kannalta? Onko sudenkuoppia - ilmaisu ei ehkä oikea, vai onko sittenkin?

2

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljon_vaihtoehtoja_

      No, MS itse varoittaa käyttämästä exploreria aina välillä.. itse en lähtisi valtavirran selaimia käyttämään niiden murtoheikkouden takia. Jos luen tekstimuotoisia syötteitä ilman kuvia, käytän links:iä. Kuvat aukeavat Epiphany:lla tai Sea Monkey:lla.. Välillä esim. link:ssä ei taitto ole ihan kohdallaan, mutta sille saa kyllä ladattua tyylisivun, jonka avulla ruutu näyttää lähes samalta, kuin graafisessa selaimessakin ja toiminta on identtinen. Tosin tuo image2numbers antaa välillä vääriä tuloksia, mutta onneksi tekstit sentään säilyy..

    • Kooditin

      Internet Explorer ja Google Chrome eivät ole hakukoneita vaan selaimia. Hakukoneita ovat mm. Google-haku, Yahoo ja Bing.

      Sähköposti ei sijaitse missään selaimessa, vaan se on verkkopalvelussa. Voit siis käyttää Hotmailia millä tahansa selaimella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1730
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1400
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      79
      1375
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      946
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      943
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      876
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      873
    Aihe