Olen syönyt pillereitä viitisen vuotta ja toiveena olisi häiden jälkeen yrittää lasta. Ja häät ovat toukokuun alussa.Kilpirauhasvaivaa on suvussa, ja pelottaa jo ajatuksena että mitä jos en tulekkaan raskaaksi? Tai muutenkin olen nyt negatiivisen oloinen raskaaksi tulemisen suhteen, että mitä jos ei onnistukkaan.
Mitä jos raskaaksi tulemiseen meneekin kuukausia tai jopa vuosia? Miten nopeasti kropalla menee palautua e-pillereiden syömisestä? Tässä on nyt 1,5 kk pillereitä jäljellä mutta en missään nimessä haluaisi nyt ennen häitäkään olla raskaana.
Miten siis, milloin olisi sopiva aika lopetella pillereitä?
Milloin lopettaa e-pillerit?
3
217
Vastaukset
- vajaaaaa
Jos et halua häissä olla raskaana, niin kyllä niitä pillereitä melkeen kannattaa syödä sinne asti. Pystyt sillon hallitsemaan kuukautisvuotoakin. Valitettvasti tota asiaa ei voi ennustaa. Saatat raskautua heti ekasta kierrosta pillereiden jälkeen tai siten et. Se, että suvussa on kilpirauhasvaivaa ei vaikuta suoraa sinuun, jos itse olet kuitekin terve. Eikä kilpirauhasongelmat muutenkaan tarkoita suoraan lapsettomuutta tai pitkää yrittämistä. Meillä vajaatoimintaa jo kolmessa sukupolvessa ja silti ollaan kaikki lapsia saatu ilman hoitoja.
- fjdifhgi
Voit miettiä sitäkin, että eihän se maha toukokuussa näy vaikka nyt pamahtaisit paksuks.
- 1618
Mutta jos en alkoholia juo yhtään juhlissa, niin eiköhän siitä vieraat heti tietäisi että missä mennään.Ja sitä en halua, että herättäisi epäilykset asiasta :/ Pitänee ostaa siis yhdet pillerit vielä ennen häitä varmuuden vuoksi ? :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017593
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075708- 835087
- 1394476
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113180- 542889
- 532792
- 612407
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102404Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562006