Riittääkö 5l/min painepesurille?

PaineetHukassa

Vesijohdoissa on melko matala vedenpaine; karkeasti 5litraa / min (mitattu litran astialla johon meni 12s täyttyä).

Kysymys kuuluukin että riittääkö vedenpaine painepesureille jos ilmoitettu kulutus on esim. 10/min? Toimiiko painepesuri myös alipaineisesti vesijohtoon nähden jolloin mahdollisesti "imisi" tarvittavan määrän?

Meneekö rahat hukkaan jos ostan kunnollisen painepesurin jossa siis tuo 10l/min vai pitääkö tyytyä johonkin mopoon joka ei edes sen enempää pysty vettä käyttämään?

9

6001

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PaineetLöytyi

      Sen verran tuli näköjään huijattua että oli hanasta kiinni tuo paine, autotallin hanasta (johon pesuri tulisi liitettyä) tulee about 1litra / 6s = 10l/min...

      Tämä "ongelma" osaltani päättyi siis tähän mutta olisi kyllä ihan silti mielenkiintoista tietää miten painepesuri toimii jos se saa liian vähän vettä?

      • P.esuri

        Oletko tarkistanut hanoista sen sakkasihdin, kun noin paljon on eroa vedenvirtauksessa.

        Riippuu paljon painepesurista, että paljonko se käyttää vettä joka tapauksessa kuitenkin vähemmän menee vettä jos peset pesurilla tai letkusta juoksevalla vedellä auton.


      • PaineetLöytyi
        P.esuri kirjoitti:

        Oletko tarkistanut hanoista sen sakkasihdin, kun noin paljon on eroa vedenvirtauksessa.

        Riippuu paljon painepesurista, että paljonko se käyttää vettä joka tapauksessa kuitenkin vähemmän menee vettä jos peset pesurilla tai letkusta juoksevalla vedellä auton.

        Tarkistin sakkasihdit, ei mitään erikoista näkynyt. Veikkaan että nuo nuo Moran hanat rajoittaa itsessään vedentuloa enempi kuin vanha Oras, joka on autotallissa. Morat on uusia hanoja ja niissä taisi ollakin joku ekologisuus ainakin myyntivalttina, liekö sitten pienempi kulutus kun ei päästetä vettä läpi niin paljon.

        Toki huomasin jo rakennusaikana että täällä vedentulo oli aika rauhallista, en tiedä kuinka pienestä on kiinni mutta n. 5m alempana olevassa talossa tulee kyllä huomattavasti reippaammin. Meidän talo on n.53m merenpinnasta, sitä en tosin tiedä millä korkeudella "meidän" vesitorni on, liekö sitten juuri rajoilla että alkaa näkyä tuossa vedentulossa.

        Täytynee vielä tarkistaa että maan alla oleva sulku on täysin auki ja soitella tarvittaessa vesilaitokselle jos ei riitä painepesuriin. Pesuri tullee ensi viikolla saksan maalta (Kränzle 10/122).


    • p9lo8ki7

      Kyllä painepesurit yleensä ovat itseimeviäkin, mutta eihän ne nyt vesijohtoverkon puolelta pysty imemään yhtään sen enempää kuin mitä sieltä muutenkaan tulee vaan pystyvät imemään jostain saavista pienellä korkeuserolla.
      Jos vettä ei tule tarpeeksi on vaarana kavitointikin ja vehkeen hajoaminen.
      Jos vettä ei tule tarpeeksi on yksi mahdollisuus käyttää jotain isoa astiaa välisäiliönä josta pumppu itse imemään

    • dyhdh

      Vedellä paska lähtee, ei paineella.

      Mitä suurempi vedenvirtaus painepesurissa on sitä tehokkaampi se on paskan irroituksessa. Valitettava tosi asia.

      • i7ju6hy5gt4

        Paine kyllä ratkaisee miten kovaa se vesisuihku osuu siihen likaan ja sitä irroittaa ja jos se liian heikosti tulee niin ei irtoa, mutta sitten taas vedenvirtaus vaikuttaa siihen miten "iso" tämä vesisuihku on ja peseminen on tietty paljon tehokkaampaa kun se vesisuihku on jotain muuta kuin aivan pieni piste


      • Laiska-Jaakkoo

        Mutta kokeiles joskus lämminpesu/höyry pesuria. Peseminen helpottuu huomattavasti. Yleensä suuri vesimäärä ja kovapaine hidastaa työskentelyä, kun se pas*a lentää sinne puhdistetulle alueelle. Lika itoaa kyllä yhtähyvin liottamalla ja pesuaineita käyttäen ja yli 230 barin paineella saakin jo auton tuulilasin kivasti aurinkoa heijastamaan kuskin silmiin. Pesurillla peseminen on tekniikka laji ja sen oppii muutamassa päivässä, ainaki jos joutuu korvaamaan vahingot itse.


    • ilkona.on.joo

      Ihan ensiksi, ei painetta mitata litraa minuutissa, enempää tuskin aloittajalle tarvii kertoa, tuntuu olevan ulkona kuin lintulauta.

      • Ilkona.kuin.luntiliuta

        Tuliko nyt parempi mieli? Tunsitko alapäässä pascalien värinää? Mutta hei, kaikki tavallaan ja kiitos kommentistasi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      71
      1767
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      26
      1277
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1162
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      198
      852
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      672
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      654
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      59
      525
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      36
      494
    15. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      24
      469
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe