Velvotyöntekijän terveys

paripäivääallekuuskyt

Olen neljättä kuukautta velvotyössä.Koe-aika päättyi juuri.Sairaslomani jatkuu.
Minulla on takanani nyt 20 sairaslomapäivää.
Kuinka pitkään saan n.s. täyden palkan.Onko se 28 päivää?Sitten 2/3 osaa?
Miksikö kysyn tälläistä?
Työkykyni heikkenee koko ajan ja luulenpa että lisää saikkua on tulossa ennenkun diili loppuu.
Velvotyöni on 180 päivää eli pari päivää alle 6kk.

8

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyörätuoliinkö

      Taidan olla tässä maassa ainut "velvotyöntekijä" kun ketään ei kiinnosta.

    • Kcojforjtj

      Kun en tiedä mikä on velvo enkä viitsi googlata, jää asian aktivointi ja keskustelun jatkaminen yksin sinun jatkovastausten varaan.

      Vai onko se jokin velvoitetyöntekijä, vai volvotyöntekijä? Ai, nyt keksin. Se on varhaiseläke-vo -työ? Varhaiseläkkevuosien orjatyö?

    • paripäivääallekuuskyt

      Kyllä se on velvoitetyöntekijä.Elikä kunta on ollut velvollinen järjestämään minulle 6kk:ksi töitä että saan nollattua ansiosidonnaiset päiväni.
      Mutta sitä tosiaan ihmettelen että yli 2 vuoden työttömyyden jälkeen minut heitettin entiseen raskaaseen ammattiini,tosta noin vain.Eihän siitä mitään ole tullut eikä tule.Onneksi enää 1,5kk jäljellä.

      • nollattuna

        Onko velvoitetyöhön pakko osallistua, jos ei terveyden vuoksi kykene edes omaan aikaisempaan työhönsä? Kysyn siksi, että 500 työmarkkinatukipäivää on täynnä, sairauspäivärahat 300 vrk on nekin käytetty ja ikää on 58v. Työkyvyttömyyseläke tuli taas hylkynä, vaikkakin siinä todettiin suuresti alentunut työkyky.
        Jostain pitää saada rahaa elämiseen ja lääkkeisiin, mutta en kykene työhönkään enää. Yhteiskunta jättää yksinasuvan heitteille, kun ei ole turvaverkkoja sairauspäiviltä pudonneelle. TE-toimistosta saan minimi työmarkkinatukea kai, mutta onko sen saamiseen työvelvoite hakijalla? En pysty mihinkään pajatyöhön enää.


      • kokoomusonperseestä

        Hemmetti tätä suomea!!
        Mihin tuollaiset ihmiset joutuu?
        Veneenallekko?


    • voiperksaatkele

      Taitaa sama meno jatkua. Sipiläkin on rikkain misteri tähän mennessä.Tokko tuo ensimmäisenä köyhiä ajattelee.

    • 1955

      Minäkin olen loppu vuodesta 60v.nainen nivelrikkoa polvissa,niskassa ja sormissa hermopinne kipua.Lääkärille en uskalla koska olen pudonnut kelan rahoille ja takana kohta 3kk velvoite työtä jatkuvasti kipuja joita hoidellut panadolilla ja kylmä geeleillä.Jaksaa pitää että pääsis ansiosidonnaiselta siihen eläke putkeen,siis vielä 6kk jälkeen jaksettava uusi 6kk.Pakko jaksaa ja esittää töissä karppia vaikka kroppaan sattuu koko ajan.Nyt toivon ettei uusi hallitus huononna meidän ijäkkäiden pääsyä ansiosidonnaisilta eläkkeelle.Pätkätyötä tehneet naiset ovat kasvattaneet yh.lapsetkin .uusiksi veronmaksajiksi raskaalla työllään.Totta on että yksin elävät ovat kovilla vaikka luulis että lapsien lähdettyä elämä helpottuis kun pitää vain pienillä euroilla kitua.Jaksamista kaikille ijäkkäille pitkäaikais työttömille.

    • Pekkakari

      Kyllä nyt tarvittaisiin amattiliittoja ja vasemmistopuolueita. Moni keskustalainen kansanedustaja toivoisi SDP.tä hallitukseen, ja moni keskustaa äänestänyt on niin toivonut. Valitettavasti heistä monien olisi ollut järkevää äänestää SDP:tä, sillä keskustalla oli niin iso kannatus, ja jos olisi halunnut oikeasti muuttaa suuntaa. Ennenkin on Suomen asiat korjannut punamulta.
      Se on totta, että Sipilä on upporikas, ja kaukana on hänen maailmansa työttömien, pienituloisten ja köyhien asioista.

      Kyllä Suomen asiat saadaan monin eritavoin hoidettua, mutta hallitus ensisijassa päättää miten se tapahtuu, köyhien ja työttömien kustannuksella, vai otetaanko sieltä mistä sen voisi ottaa helposti ja kivuttomasti, sellaisista kohteista joka ei horjuta kenekään toimeentuloa.

      Talous pyörii Suomessa parhaiten kun ostovoimaa ei oteta pois lapsiperheiltä, työttömiltä, pienituloisilta eläkeläisiltä ja pienipalkkaisilta ihmisiltä. He pyörittää suomalaista pienyrittäjää, kauppaa ja palveluita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3146
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2425
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1424
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1392
    5. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      865
    6. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      853
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      11
      845
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      785
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      777
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      748
    Aihe