Pitääkö paikkansa?

ewwe

Gandalf:istari ja maia?

Saruman:istari ja maia? mahtavin istareista?

Sauron:maia? mahtavempi kuin istarit?

Melkor:valar? (mahtavempi kuin maia?)

Manwë:mahtavin valar?


jos joku jaksais vastaa....(?)

6

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gandalf oli maia, mutta koska hän oli istarin jäsen, hän oli sitoutunut kuolevaisen mieleen ja ruumiiseen, joka kylläkin oli vahvempi kuin oikea.

      Saruman oli istarista pätevin ja luovin, sillä hän kuului Aülen maiariin. Koska hänkin oli sitoutunut kuolevaiseen kehoon, hän lankesi pahuuteen.

      Sauron oli ehkä mahtavin kaikista maiarista. Hänen tasoisiaan oli vain harvoja, joista yksi oli Gothmog, balrogien päällikkö. Sauron oli mahtavampi kuin yksikään istarista yksin.

      Melkor/Morgoth: Vala, eli maailman olemukseen olennaisesti liittyvä jumalolento. Vala on kokko verrattuna kynttilään. Melkorilla oli osuus kaikkien muiden valarien voimista. Melkor on kaiken pahuuden ja tuhovan lähde.

      Manwë: Valarin kuningas, eli heidän päällikkönsä. Hän ei kuitenkaan ole muita erityisesti vahvempi.

    • Nimoth...

      Olen ainakin lukenut että Gandalf on istari ja maia. Saruman myös..On se varmaan mahtavin istareista kun se voitti Gandalfinkin. Sauron on maia ja mahtavempi kuin istarit, joo. Melkor on valar ja valar on mahtavampi ´kuin maia. Manwe on mahatvin valar, kyllä Melkorkin on tosi mahtava...

    • Nimloth

      Istarilla tarkoitetaan velhoja, joita saapui Keski-maahan kaikkiaan viisi. Kahden nimeä ei ole monessakaan paikkaa kerrottu, mutta joitakin viitteitä heidän henkilöllisyydestään toki on (joku viisaampi voi kertoa heistä, jos halukkuutta on). Radagast vähän niinkuin unohti alkuperäisen tehtävänsä, joten Saruman ja Gandalf olivat aktiivisempia toimijoita. Istarin jäsenet kuuluivat myös maiariin, joten voimiltaan Sauron ja istari olivat aika samoissa. Istari ei vain saanut käyttää kaikkia voimiaan Ardassa, joten sen takia Sauron voi vaikuttaa voimakkaammalta.

    • \o/

      Mitä ihmettä ne suippakorva-hobitit täällä nörtteilee? Siis lopettakaa tuommonen tai saatte kokea mahtavimmista mahtavimman Örkki-jumalan koston. Tuommoinen vääräoppisten puhe on loputtava!

      • Nimloth

        mutta nyt meni vähän ohi tuo kommentti. Voitko kenties selventää?


    • Iluvatar

      Gandalf on istari ja maia. mahtavin istari

      saruman on istari ja maia.

      sauron on mahtavempi kuin istari ja hän on maia.

      Melkor oli ennen mahtavin valar.(Valar mahtavampia kuin Maiar.

      Manwe on mahtavin vala tällä hetkellä. Sen jälkeen kun Melkor muuttui pahaksi.


      noista istareista en oo varma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      168
      2867
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2356
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2169
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1796
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      95
      1713
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1591
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      92
      1353
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1110
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      209
      1102
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1059
    Aihe