US uutinen Finskin uudesta, halvemmasta lipputyypistä:
http://www.uusisuomi.fi/raha/78888-finnairilta-uusi-halvempi-lippu-kaytossa-nailla-lennoilla
Vähän ristiriidassa aiemman "meillä kaikki kuuluu lipun hintaan" mainonnan kanssa.
Finnairin uusi "halpalippu" Light
9
259
Vastaukset
- 9plus
Tätä ennustin jo aiemmin - eli halvimmassa lipputyypissä erona ryanairiin on käytännössä
- liput eivät ole vaihtokelpoisia
- vähemmän käsimatkatavaraa
kahvi/tee/vesi/mustikkamehu
- check in kentällä , mutta samalla selvästi lyhyempi check-in -aika - Sicabulla
Yleishuomiona, tasojäsenille tuo on hyvä uutinen, Finnairin sivuilla sanotaan että Silver ja siitä ylöspäin saa edelleen (yhden) laukun ruumaan. Mielenkiinnolla odotan kuinka edullisia nuo lennot sitten oikeasti on, vai onko "halpuuttaminen" vain näennäistä.
- Lommoilia
Silverin saa kätevästi kun käy vaikka 20 kertaa englannissa.
- halpuutuskusettaja
Lennothan ovat vain rajalliselle alueelle, eli Baltiaan, joten keski-Eurooppaan ei tuolla lipulla pääse.
- HeavyLight
Niinpä, nyt sitten on hybridiyhtiö, oikeastaan halpalentoyhtiö, paitsi hinta ei ole lähellekään samalla sadalla. SWISSin tarjous kesällä ebookersilta 113 euroa sisältäen matkatavarat ja tarjoilun. Finnair 172 euroa halvimmillaan ilman tarjoilua.
Kaukana ovat ajat, jolloin tunsin ylpeyttä Finnairista ja sen lennoista.- raskastaonopettaa
Mitä sinä sekoilet vai oletko tuon yhtiön leivissä? Swiss ei auta ketään, eikä juuri mitään vaan käsittämättömiä lippujen hinnoitteluja (mihin tuokin 113 muka on). Kuka paksuperse viitsii odotella keski-Euroopan kentillä 15 tuntia, että saa muutaman kympin halvemman lipun samalle kentälle.
- Light_ilman_sokerii
Kun ei vaan kävisi klassisesti elikkä että normilippujen hintoja nostetaan ja lightit saa entisellä normaalihinnalla. Finnairin logiikkaan sopisi nostaa hintoja nyt kun lentämisen kustannukset ovat alentuneet.
- 17plus
Edelleen mielenkiintoista seurata tuleeko tuosta nykyisestä 'light'-lipusta tulevaisuuden basic-lippu. BA otti matkalaukuttomat lennot käyttöön jo jokin aika sitten, ja on sen jälkeen heikentänyt tasojäsenten etuja noilla lennoilla. Itse sain vielä varattua paikan ensi sunnuntain paluulennolle, mutta BA poistaa tasojäsenten paikkavarausmahdollisuuden uusista varaukisista.
Finnairilla kehitys saattaa olla samansuuntainen.- Uusivanha
Eiköhän se juuri mene noin. Tuodaan uusi kevennetty tuote vanhan hintakategoriaan, uudistetaan vanhaa - ja nostetaan samalla vanhan hintaa.
Nykyinen VW Golf on isompi kuin Passat Golfin esittelyhetkellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k302855Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761811Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190