Hei! Olen 15.v poika joka haluaisi muuttaa viikoksi kaverinsa luo. Onko se okei jos muuttaa viikoksi kaverilleen (jos tämän vanhemmille sopii) jos ei kestä omia vanhempiaan?
Kotoa muutto (hetkeksi)
2
146
Vastaukset
Olet tarpeeksi kypsä jos:
- yrität sopia vanhempien kanssa ja kysyt niiltä
- jos ei anna lähtä nii yritä silti sopia
- kaverin vanhemmat tietää miksi oot tulossa ja se niille passaa
- jos karkaat etkä halua tulla poliisin kyydillä kotiin, jätä lappu mihin oot menossa ja miksi
- kirjotat siihen vielä kaverin vanhemipien numeron niin eivät heti huolestu.
- pidät yhteyttä päivittäin, edes kerrot että kaikki ok. Vanhemmatkin ehkä voi pitää myös hermolomaa sinusta.
- tuut sovittuun aikaan takaisin kotiin.Hei,
Ehdotuksesi kaverin luo "muuttamisesta" viikoksi ei välttämättä ole ollenkaan mahdoton ajatus, mikäli se sopii kummankin vanhemmille. Keskustele siis kaverisi kanssa molempien vanhempien kanssa tästä ajatuksestanne. Kuitenkaan tämä ei tuo välttämättä pidempää helpotusta tilanteeseen, ja olisikin hyvä, että voisit kertoa vanhemmillesi mikä aiheuttaa sen ettet kestä heitä.
-Mari, Helsingin NettiSaappaasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4376190- 875480
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514487- 824005
- 543996
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33616SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933549Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213274Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432309