kuukautisiin apua

auttakaaaaaaaaaaaaa

AUTTAKAAAAAA!!!!!!!!!! niin tyhmältä kuin tämä kuullostaakin niin silti lukekaa loppuun ei se pitkään vie. Kaverillani alkoi kuukautiset ja tiedän että minulla ne eivät varmaa vielä tule alkamaan pitkään aikaan sillä olen 13 täytin vuoden alussa ja äidilläni alkoivat kuukautiset noin 15 vuotiaana. koen kateellisuutta ja surua ja minusta tuntuu ulkopuoliselta kun hän oikein tuli kertomaan kuinka hänellä alkoivat kuukautiset. olen muutenkin aina se ulkopuolisin ihminen ja pojatkin luulevat että minullakin olisi jo alkanut mutta totuus on että olen varmaan viimeink kellä ne alkavat. minua pelottaa että ne alkavat joskus 15 vuotiaana niin kuin äidillänikin ja että kun olen ylä asteella kavereillani olisi jo alkanut ja minä olisin yksin se kenellä ei ole alkanut. olen kuullut että kuukautiset alkavat 2 vuotta rintojen kasvun jälkeen. onko se totta? entä mitä luulette kun äidilläni alkoivat noin 15 vuotiaana kuukautiset alkavatkohan minullakin tuolloin? miten voisin nopeuttaa niiden alkamista? AUTTAKAA ei varmaan ol muuta vaihtoehtoa kuin rukoilla niiden alkamista ja yrittää huijata että ne ovat alkaneet. haluaisin vain itkeä olen aina se joka on viimeinen ja erilaisin porukasta.

14

187

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menopaussi

      Voi sua nauti ny vaan elämästä ilman menkkoja! Toden näköisesti sulla alkaa 15 vuotiaana ne!

    • hyihyimenkat

      Mul on nyt toiset menkat ja tekisin mitä vaa ettei ois! Tää on yhtä hel****iä! Ja oon nyt 11 koht 12. Nauti vielä ku voit! Mun äitillä alko joskus 13v. ja mul 11v. että ei sulla välttämättä sillon ala mut aika todennäköstä.

    • 15vaa

      ihmettelen vaan miten kukaan tyttö/nainen voi haluta että menkat alkaa..... .-.
      ne ovat ihan ***
      ole iloinen kun ne ei ole alkanut




      mut jollain hormoni jutuilla ne voi aikaistua...

      • stringilapsi

        en tunne itseäni enää niin itsevarmaksi kun olen itse paljon kehittyneempi kuin kaverini mutta silti hänellä alkoi jo nyt. minulla on isommat rinnat ja kasvaa jo kainalokarvat mutta kaverillani ei joten miksiköhän hänen menkkansa alkoivat aikaisemmin? johtuuko se siitä että minussa on vikaa? en tunne itseäni enää niin itsevarmaksi kun muista kavereistani alkaa tulla jo naisia ja minulla ne eivät ala vielä edes ylä asteella.


    • jaaaaaa

      Voi hyvänen aika!! Kuka ihme haluaa et ne alkaa?!?!?

      • stringilapsi

        ettei mua kiusattais koulussa.


    • jujutus

      Huijaa, että ovat alkaneet. Kunhan muistat, että ne on vain kerran kuukaudessa :)

    • teetee321

      ole oikeesti kiitollinen siitä että kuukatiset ei oo sulla vielä alkaneet. mulla alkoi jo 11 vuotiaana ja se on siitä lähtien ollut aivan hirveää. en halua sua oikeesti pelotella asialla koska se on yksilöllistä. anna ystäväsi nyt olla onneissaan siitä että hänellä ne nyt jo alkoi. mutta sinun ei kannata murehtia sitä :) ei kuukautisissa ole mitään hienoa.

    • nää on pelkkää tuskaa :D

    • Olenkokenut

      Nauti vielä kun voit. Joka yö kun on menkat saa pelätä että aamulla herää veressä. Menkat on pelkkää tuskaa...

    • Kylnealkaaviel

      Älä stressaa, ne alkaa sit ku alkaa. Et voi varsinaisesti aikaistaa niitä, mutta muista, että jos olet alipainoinen ne ei välttämättä ala niin aikaseen. Mun mutsil alko 9v jo menkat, itsellä vasta 13v. Rintojen kasvu oli silloin alkanut kunnolla ehkä 4kk aiemmin?

    • huohh...n

      MITEN SUA VOIDAA KIUSATA ASIASTA JOLLE ET VOI MITÄÄN?? Se millo su äitis menkat alko ei vaikuta MITENKÄÄ siihe millo sun. Oo si ilonen ku ne alkaa keske koulupäivä ja loppupäivä menee veriläiskä housuissa... Eipähä ainaka kiusata ku alko! Mutta turhaa vaivata päätä aivan normaalilla asialla kun se verenvuoto voi alkaa vasta 17 vuotiaana ilman että on mitenkään epänormaalia.

    • sara_eveliina

      Voi sulla piankin alkaa! Munkin äitillä alko 15 w mut mullapa ne tuli jo 13 w. Että ei se mikään ainainen totuus oo että just saman ikäsenä alkaa ku äitilt. Riippuu paljo muistaki jutuist. :)

    • tara_vaa

      Sun ei kannattais ottaa mitään painetta asiasta. Jos ei koulussa ole muuta puhuttavaa, kuin menkat, on kyllä kumma.

      Me puhutaan kavereiden kanssa kaikesta muusta, paitsi menkoista :D tv. tyttö 15

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      929
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      152
      860
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      730
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      692
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      684
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      644
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      47
      604
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      31
      562
    9. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      29
      533
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    11. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    12. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      450
      518
    13. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      35
      506
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    15. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    17. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      41
      451
    19. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    20. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      424
    Aihe