Ahvenamaan geopolittinen asema on sotilaallisesti merkittävä. Kuka hallitsee Ahvenanmaan, se hallitsee myös Itämeren, Pohjanlahden ja Suomenlahden. Tämän on Venäjä tiennyt jo vuosisatoja. Jos maailmanpolittinen tilanne kirstyy Euroopassa, voi Venäjä jonain päivänä turvatakseen oman asemansa Itämerellä miehittää Ahvenanmaa. Onko Venäjä ennenkään noudattanut kansainvälisiä sopimuksia ja solmittuja rauhansopimuksia, muuta kuin omaksi edukseen?
Mitä Suomi voisi tehdä, jos Venäjä miehittäsi Ahvenanaan? Ei sitten mitään. Entä Ruotsin kuningaskunta, jonka puollustus on ajettu alas ja joka ei pysty edes valvomaan omia rajojaan?
VENÄJÄ MIEHITTÄÄ AHVENANMAAN?
13
170
Vastaukset
- porsittajaaa
toivon että näin käy sillä hurrit ovat siasta syntyneitä
- Ihailenmiehisyyttäsi
Ooooh. Minä niiin ihailen sinun älykkyyttä ja isänmaallista asennetta.
- Mikäli_noin_kävisi
saattaisi ahvenanmaalaisia jonkun verran vituttaa että ovat estäneet Suomen armeijan pitää sotilaita saaressa.
- lkjhgfa
hurrit eivät ole ihmisiä vaan loonattuja pitaalisia.
- Siargubbe
Venäjä ei hyökkää Ahvenanmaalle. Ruotsi on sopinut Venäjän kanssa, että Ahvenanmaa siirtyy Kalle-kunkun päätöksellä Ruotsille Krimin mallin mukaan. Ruotsissa on jo puoli miljoonaa jihadistia, joitten kimppuun Putin ei uskalla käydä.
- MyydäänPois
No se on oikein teille bätre svenska talande folke
- Ahvenanmaan_asema
Ahvenanmaan asemaan liittyy monien maiden intressejä. Kaikki Itämeren alueen maat, myös Venäjä ja vielä Britannia ovat Ahvenanmaata koskevan sopimuksen osapuolia. Mikään sopijamaista ei voi yksin päättää Ahvenanmaan asemasta, ei edes Suomi.
Toivottavasti Ahvenanmaan nykyinen asema säilyy ainaisesti. Asioita on osattu hoitaa hyvin vuosikymmeniä. - vitun-hurrit
miksi suomi ei myy ahvenanmaata ja sen vellihousu hurreja venäläisille??? tai tehtäisiin vaihtokauppa että ahvenanmaa venäläisille ja petsamo suomalaisille
- täkyty
Oliskohan näitten kermaperseitten aika miettiä omia puolustusvoimia tai joukkoja
- yks-kieli
Jos Venäjä miehittää niin suomi ottaa pois ja sitten se on Suomen lipunalla LOPPU KAKS KIELISYYS.
- korsholm
hurrit on siirrettävä siperiaan
- pietarsaari
siat ja hurrit ovat samaa sukua
- poikunem
hurreista on homoja 73%
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 892046
- 1281382
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231330Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau281282- 671206
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371018- 88941
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53868- 121777
- 82766