mitäs piditte sormusten herran

näin kun on lukenut kirjan useampaan kertaan niin mielessä on sellainen eurooppalainen maisema. Tuo Uudessa Seelannissa kuvattu leffa oli minusta vähän pettymys sen suhteen. maisemat näytti turhan trooppisilta.
5652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tosi mahtava......
varsinkin rohan,rivendell,hobittila,yms muut....

Äänestä
  • Niin olikin.

    Äänestä

Täysin samaa mieltä! Aivan upeita maisemia. Mielestäni sopi Keskimaahan loistavasti.

Äänestä

Ihan totta, varsinkaan alun Hobittila ei näytä elokuvassa niin perienglantilaiselta kuin olin aina kuvitellut. Mutta toisaalta minusta se trooppisuus (onko Uusi Seelanti trooppisen ilmaston aluetta? maantieto hoi...) toi koko juttuun sellaista lievää epätodellisuuden tunnetta, että on siirrytty jonnekin aivan muualle. Toimi hienosti efektinä, vaikka sitä tuskin haettiin ;) Epäilemättä eri juttu uusseelantilaisille, mutta muiden näkökulmastahan saari on aika omituinen luonnoltaan - juuri sopivasti sadunomainen :)

Äänestä
  • trooppinen joo... mutta tarkotin vaan että esim. se iso joki anduinhan sen nimi on. se oli leffassa ihan sininen. Näyttäkää minulle euroopassa sininen joki. Ihan vaan esimerkiksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


leffan miljööstä? kirjoitti:

näin kun on lukenut kirjan useampaan kertaan niin mielessä on sellainen eurooppalainen maisema. Tuo Uudessa Seelannissa kuvattu leffa oli minusta vähän pettymys sen suhteen. maisemat näytti turhan trooppisilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu