B-tuotteiden mega-annokset!

B12-Methylcobalamin

Millä lääketieteellisillä ja terveydellisillä argumenteilla voidaan puoltaa noita markinoilla niin yleisiä B-vitamiinituotteiden suorastaan mega-annostuksia, jopa tuhansia prosentteja yli virallisten vrk - suosituksien?

Lisäksi imeisemminkin suurin osa niiden käytäjistä ottaa niitä pitkäikaisesti täysin itsenäisesti ilman lääkärin kontrollia. Hyvä trakoitus riskeeraa kääntyä itseään vastaan.

Törmäsin ongelmaan kunaloine etsiä laadukaista molekyyleistä koostettua B-vitamiini kombinaatiota maltillisilla annostuksilla, jossa mm. B12 Methylcobalamin ja B6 muodossa P-5-P.

Alla kaksi esimerkkiä, joista ensimmäisessä terveytuotteessa on kaiken lisäksi käytetty kapsulissa myrkkyä nimeltä Titanium Dioxide.

Jarrow Formulas, B-Right, 100 Capsules: http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-B-Right-100-Capsules/110

"Country Life, Gluten Free, Coenzyme B-Complex Caps, 240 Veggie Caps"

- http://www.iherb.com/Country-Life-Gluten-Free-Coenzyme-B-Complex-Caps-240-Veggie-Caps/12081

6

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syönorgaanista

      " Millä lääketieteellisillä ja terveydellisillä argumenteilla voidaan puoltaa noita markinoilla niin yleisiä B-vitamiinituotteiden suorastaan mega-annostuksia, jopa tuhansia prosentteja yli virallisten vrk - suosituksien? "

      Ei millään ja todellakin niitä kannattaa välttää.

      Orgaaninen hyvin imeytyvä B-vitamiinivalmiste, jossa on kaikki B-vitamiinit:
      Rikas Oluthiivatabletti http://www.valioravinto.fi/rikas-oluthiivatabletti
      Rikas Oluthiivahiutale http://www.valioravinto.fi/rikas-oluthiivahiutale
      Natura Median Comblex B http://www.naturamedia.fi/b-complex

    • B12-Methylcobalamin

      Tuo "Rikas Oluthiivatabletti" http://www.valioravinto.fi/rikas-oluthiivatabletti sisältää juurikin roskatavaraa jota en halua käyttää.

      Tuo _syanokobalamiini_ ei ole orgaanista, vaan täysin syntettinen, keinotekoinen kemiallinen yhdiste cyanidia sisältäen ja jota ei luonnosta edes löydy. Kaikki terveellisenä markkinoitu ei sellaista ole.

      - syanokobalamiini (B12)

      - pyridoksiinihydrokloridi (B6) joka ei ole terveellisempää muotoa pyridoksaali-5-fosfaattia (P5P)

      Kakkoslinkin tuotteesta en löytänyt vastaavia tietoja, mutta ilmeisemminkin samaa "romua" mainittujen B-vitamiinien osalta.

      Kolmannenkaan linkin tuoteselosteesta en löytänyt mitä B6 ja B12 versiota se sisältää, mutta epäilen sen sisältävän juurikin noita "romu-versioita", sillä laadukkaat versiot ovat harvinaisia.

      Kuten jo avauksessa mainitsin, niin törmäsin ongelmaan kun aloin etsiä laadukaista molekyyleistä koostettua B-vitamiini kombinaatiota maltillisilla annostuksilla, jossa mm. B12 on Methylcobalaminia ja B6 muodossa P-5-P.

    • B12-Methylcobalamin

      Kovin hiljaista on ollut tiedusteluun mitä terveydellisiä ja lääketitellisiä perusteita on käyttää todella mega-annoksia, jopa kertoimella tuhansia, yli normaalien virallisten suosituksien, kuten lukemani perusteella osa tämänin palstan lukijoista toimii.

      Tämä lisälksi useimmiten mitä ilmeisemmin ilma lääkärin valovontaa ja konsultointia.

      Tri Tolosen ohessa olevan sivun noin puolivälistä alkaen käsitellään B-vitamiineja, niiden roolia ja annossuosituksia: http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=196

      Toisinaan vaikutelma, että osalle jopa aivan kohtuuttoman suurista lisävitamiiniannostuksista on tullut liki kuin uskonto....vain uskotaan ... sen olevan tarpeellista ja hyödyllistä, vaikka todellisuudessa yliannostukset pitkään käytettyinä ovat riski teveydelle.

      Edelleenkään en ole löytänyt maltillisen annostuksne B-ydistelää laadukkailla molekyleillä.

      Alla oleva olisi kokonaisuudessaan hyvä kokonaisuus mikäli olisi huomattavasti maltilisemmalla annostuksella ja vielä sittenkin mileuummin katkaistavassa kuivapuristeen muodossa, jolla voisi vielä annostusta säätää...vaikkapa puolikas joka toinen päivä.

      Valitettavasti se on jauhemuodossa ja lisäksi Titanium Dioxide-myrkkyä sisältävässä kapsulissa.

      Jarrow Formulas, B-Right, 100 Capsules: http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-B-Right-100-Capsules/110

      - ->

      "B-ryhmän vitamiinien vaarallisuudesta"

      "Lähes kaikissa B6-vitamiinivalmisteissa käytetty vitamiinimuoto on pyridoksiini-hydrokloridi, joka pitää muuttaa edelleen maksassa aktiiviseksi pyridoksaali-5-fosfaatiksi (P-5-P)."

      "Eräiden tutkijoiden mukaan saattaakin olla niin, että B6-vitamiinin neurotoksisuus suurina annoksina johtuu siitä, että joidenkin ihmisten maksa ei pysty kunnolla tekemään tätä muunnosprosessia, jolloin jäljelle jäänyt pyridoksiinihydrokloridi muuttuu hermostolle myrkylliseksi."

      "Markkinoilla on myös B6-vitamiinivalmisteita, joissa B6-vitamiini on Pyridoksaali-5-fosfaatti muodossa (P-5-P), jonka ei ole todettu aiheuttavan neurologisia haittavaikutuksia."

      - http://www.terveystaito.fi/Artikkelit/2006_2.htm

    • B12-Methylcobalamin

      Tulipa todellakin hiljaista. Yksikään mega-annoksien käyttäjä ei osaa perustella terveydellisin ja lääketieteelliisn perustein pidemmän päälle terveydelleen megasuuria riskiannoksia.

      Nämä luonnollisestikin otettuna omin päin ilman lääkärin kontrollia ...

    • 007007

      En ole itse käyttänyt noita mega-annoksia sisältäviä tuotteita, mutta yleensä niitä otetaan esimerkiksi voimakkaan stressin tai väsymyksen taltuttamiseksi. En itsekään ottaisi noita ainakaan pitempiä aikoja putkeen, vaikkakaan kovin herkästi noista ei sivuvaikutuksia ilmeisesti saa.

      "For example, vitamin B6 can cause nerve toxicity although it usually doesn't cause problems in doses lower than 300 mg per day."
      http://www.drweil.com/drw/u/QAA50582/can-too-much-vitamin-B-cause-problems.html

      Isommista annoksista tehty tutkimus, jossa on huomattu hyötyjä.
      http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21905094

    • B12-Methylcobalamin

      Tuo linkitetty tutkimus suuremmista annoksista ei eritellyt mitkä olivat niitä suriksi kutsuttuja ja millä molekyyleillä koostettuna.

      iHerbin kommenttiosastoa lukiessa jäi mielkuvaksi, että moni käyttää noita mega-annoksia arkisesti ja pitkäjänteisesti ajatellen niiden olevan viattomia ravintolisiä. Olipa siellä jopa yksi joka mainitsi ottavansa tupla-annoksen päivitäin.

      Kirjoitin eilen ydelle valmistajalle ja tiedustelin miksi heillä on kerrassaan mega-annoksinen tuote ja miksi heillä ei ole vastaavaa myös maltillisella (DV-) annoksella. B-Complex-tuotteessaan muutoin hyvät molekyylit mm. B12 Methy ja B6-P5P jollaisia ei ole paljoa markkinoilla yhdistelmissä.

      Tiedustelin myös miksi he käyttävät tuotteidensa kapsuleissa teollisuuden käyttämää myrkyllistä väriainetta Titanium Dioxidea, jolla ei ole mitään tekemistä ihmisen terveellisessä ja turvallisessa ravinnossa.

      Saa nähdä sanko vastauksen ja josko mahdollinen sellainen on pelkkää kapulakieli-liturgiaa.

      "How Much Vitamin B Complex Should a Person Take in a Day?"

      - http://www.livestrong.com/article/483285-how-much-vitamin-b-complex-should-a-person-take-in-a-day/

      "Can Too Much Vitamin B Cause Problems?"

      - http://www.drweil.com/drw/u/QAA50582/can-too-much-vitamin-B-cause-problems.html

      "Supposedly the best choice would be a Balanced B-Complex Vitamin supplement where a different mg or mcg dosage is used for each B Vitamin - sort of putting them in the proper (natural) ratio to one another. However, what ratios are best for which individual, and how would the manufacturer know?"

      - http://www.acu-cell.com/bx.html

      B-INFORMED ABOUT B-VITAMINS: http://www.doctoryourself.com/bvitamins.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7615
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4203
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3695
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3180
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2866
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      64
      2541
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2398
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2368
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2276
    Aihe