B-tuotteiden mega-annokset!

B12-Methylcobalamin

Millä lääketieteellisillä ja terveydellisillä argumenteilla voidaan puoltaa noita markinoilla niin yleisiä B-vitamiinituotteiden suorastaan mega-annostuksia, jopa tuhansia prosentteja yli virallisten vrk - suosituksien?

Lisäksi imeisemminkin suurin osa niiden käytäjistä ottaa niitä pitkäikaisesti täysin itsenäisesti ilman lääkärin kontrollia. Hyvä trakoitus riskeeraa kääntyä itseään vastaan.

Törmäsin ongelmaan kunaloine etsiä laadukaista molekyyleistä koostettua B-vitamiini kombinaatiota maltillisilla annostuksilla, jossa mm. B12 Methylcobalamin ja B6 muodossa P-5-P.

Alla kaksi esimerkkiä, joista ensimmäisessä terveytuotteessa on kaiken lisäksi käytetty kapsulissa myrkkyä nimeltä Titanium Dioxide.

Jarrow Formulas, B-Right, 100 Capsules: http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-B-Right-100-Capsules/110

"Country Life, Gluten Free, Coenzyme B-Complex Caps, 240 Veggie Caps"

- http://www.iherb.com/Country-Life-Gluten-Free-Coenzyme-B-Complex-Caps-240-Veggie-Caps/12081

6

1270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syönorgaanista

      " Millä lääketieteellisillä ja terveydellisillä argumenteilla voidaan puoltaa noita markinoilla niin yleisiä B-vitamiinituotteiden suorastaan mega-annostuksia, jopa tuhansia prosentteja yli virallisten vrk - suosituksien? "

      Ei millään ja todellakin niitä kannattaa välttää.

      Orgaaninen hyvin imeytyvä B-vitamiinivalmiste, jossa on kaikki B-vitamiinit:
      Rikas Oluthiivatabletti http://www.valioravinto.fi/rikas-oluthiivatabletti
      Rikas Oluthiivahiutale http://www.valioravinto.fi/rikas-oluthiivahiutale
      Natura Median Comblex B http://www.naturamedia.fi/b-complex

    • B12-Methylcobalamin

      Tuo "Rikas Oluthiivatabletti" http://www.valioravinto.fi/rikas-oluthiivatabletti sisältää juurikin roskatavaraa jota en halua käyttää.

      Tuo _syanokobalamiini_ ei ole orgaanista, vaan täysin syntettinen, keinotekoinen kemiallinen yhdiste cyanidia sisältäen ja jota ei luonnosta edes löydy. Kaikki terveellisenä markkinoitu ei sellaista ole.

      - syanokobalamiini (B12)

      - pyridoksiinihydrokloridi (B6) joka ei ole terveellisempää muotoa pyridoksaali-5-fosfaattia (P5P)

      Kakkoslinkin tuotteesta en löytänyt vastaavia tietoja, mutta ilmeisemminkin samaa "romua" mainittujen B-vitamiinien osalta.

      Kolmannenkaan linkin tuoteselosteesta en löytänyt mitä B6 ja B12 versiota se sisältää, mutta epäilen sen sisältävän juurikin noita "romu-versioita", sillä laadukkaat versiot ovat harvinaisia.

      Kuten jo avauksessa mainitsin, niin törmäsin ongelmaan kun aloin etsiä laadukaista molekyyleistä koostettua B-vitamiini kombinaatiota maltillisilla annostuksilla, jossa mm. B12 on Methylcobalaminia ja B6 muodossa P-5-P.

    • B12-Methylcobalamin

      Kovin hiljaista on ollut tiedusteluun mitä terveydellisiä ja lääketitellisiä perusteita on käyttää todella mega-annoksia, jopa kertoimella tuhansia, yli normaalien virallisten suosituksien, kuten lukemani perusteella osa tämänin palstan lukijoista toimii.

      Tämä lisälksi useimmiten mitä ilmeisemmin ilma lääkärin valovontaa ja konsultointia.

      Tri Tolosen ohessa olevan sivun noin puolivälistä alkaen käsitellään B-vitamiineja, niiden roolia ja annossuosituksia: http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=196

      Toisinaan vaikutelma, että osalle jopa aivan kohtuuttoman suurista lisävitamiiniannostuksista on tullut liki kuin uskonto....vain uskotaan ... sen olevan tarpeellista ja hyödyllistä, vaikka todellisuudessa yliannostukset pitkään käytettyinä ovat riski teveydelle.

      Edelleenkään en ole löytänyt maltillisen annostuksne B-ydistelää laadukkailla molekyleillä.

      Alla oleva olisi kokonaisuudessaan hyvä kokonaisuus mikäli olisi huomattavasti maltilisemmalla annostuksella ja vielä sittenkin mileuummin katkaistavassa kuivapuristeen muodossa, jolla voisi vielä annostusta säätää...vaikkapa puolikas joka toinen päivä.

      Valitettavasti se on jauhemuodossa ja lisäksi Titanium Dioxide-myrkkyä sisältävässä kapsulissa.

      Jarrow Formulas, B-Right, 100 Capsules: http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-B-Right-100-Capsules/110

      - ->

      "B-ryhmän vitamiinien vaarallisuudesta"

      "Lähes kaikissa B6-vitamiinivalmisteissa käytetty vitamiinimuoto on pyridoksiini-hydrokloridi, joka pitää muuttaa edelleen maksassa aktiiviseksi pyridoksaali-5-fosfaatiksi (P-5-P)."

      "Eräiden tutkijoiden mukaan saattaakin olla niin, että B6-vitamiinin neurotoksisuus suurina annoksina johtuu siitä, että joidenkin ihmisten maksa ei pysty kunnolla tekemään tätä muunnosprosessia, jolloin jäljelle jäänyt pyridoksiinihydrokloridi muuttuu hermostolle myrkylliseksi."

      "Markkinoilla on myös B6-vitamiinivalmisteita, joissa B6-vitamiini on Pyridoksaali-5-fosfaatti muodossa (P-5-P), jonka ei ole todettu aiheuttavan neurologisia haittavaikutuksia."

      - http://www.terveystaito.fi/Artikkelit/2006_2.htm

    • B12-Methylcobalamin

      Tulipa todellakin hiljaista. Yksikään mega-annoksien käyttäjä ei osaa perustella terveydellisin ja lääketieteelliisn perustein pidemmän päälle terveydelleen megasuuria riskiannoksia.

      Nämä luonnollisestikin otettuna omin päin ilman lääkärin kontrollia ...

    • 007007

      En ole itse käyttänyt noita mega-annoksia sisältäviä tuotteita, mutta yleensä niitä otetaan esimerkiksi voimakkaan stressin tai väsymyksen taltuttamiseksi. En itsekään ottaisi noita ainakaan pitempiä aikoja putkeen, vaikkakaan kovin herkästi noista ei sivuvaikutuksia ilmeisesti saa.

      "For example, vitamin B6 can cause nerve toxicity although it usually doesn't cause problems in doses lower than 300 mg per day."
      http://www.drweil.com/drw/u/QAA50582/can-too-much-vitamin-B-cause-problems.html

      Isommista annoksista tehty tutkimus, jossa on huomattu hyötyjä.
      http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21905094

    • B12-Methylcobalamin

      Tuo linkitetty tutkimus suuremmista annoksista ei eritellyt mitkä olivat niitä suriksi kutsuttuja ja millä molekyyleillä koostettuna.

      iHerbin kommenttiosastoa lukiessa jäi mielkuvaksi, että moni käyttää noita mega-annoksia arkisesti ja pitkäjänteisesti ajatellen niiden olevan viattomia ravintolisiä. Olipa siellä jopa yksi joka mainitsi ottavansa tupla-annoksen päivitäin.

      Kirjoitin eilen ydelle valmistajalle ja tiedustelin miksi heillä on kerrassaan mega-annoksinen tuote ja miksi heillä ei ole vastaavaa myös maltillisella (DV-) annoksella. B-Complex-tuotteessaan muutoin hyvät molekyylit mm. B12 Methy ja B6-P5P jollaisia ei ole paljoa markkinoilla yhdistelmissä.

      Tiedustelin myös miksi he käyttävät tuotteidensa kapsuleissa teollisuuden käyttämää myrkyllistä väriainetta Titanium Dioxidea, jolla ei ole mitään tekemistä ihmisen terveellisessä ja turvallisessa ravinnossa.

      Saa nähdä sanko vastauksen ja josko mahdollinen sellainen on pelkkää kapulakieli-liturgiaa.

      "How Much Vitamin B Complex Should a Person Take in a Day?"

      - http://www.livestrong.com/article/483285-how-much-vitamin-b-complex-should-a-person-take-in-a-day/

      "Can Too Much Vitamin B Cause Problems?"

      - http://www.drweil.com/drw/u/QAA50582/can-too-much-vitamin-B-cause-problems.html

      "Supposedly the best choice would be a Balanced B-Complex Vitamin supplement where a different mg or mcg dosage is used for each B Vitamin - sort of putting them in the proper (natural) ratio to one another. However, what ratios are best for which individual, and how would the manufacturer know?"

      - http://www.acu-cell.com/bx.html

      B-INFORMED ABOUT B-VITAMINS: http://www.doctoryourself.com/bvitamins.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      75
      1758
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1708
    3. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      337
      1467
    4. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      168
      1419
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      67
      1290
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      108
      1269
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      62
      1117
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      60
      1099
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      98
      1050
    10. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      57
      990
    Aihe