kuka käyny..

muru

Kuka käynyt maassa? Missä kaupungeissa? Mitä olette pitäneet? Itse olin viime tammikuussa Concepcionissa, huippua oli!!

13

4711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J.PO

      En oo tosiaan käyny, mutta tammikuun ensimmäinen tai toinen päivä ois tarkoitus sinne suunnata. Hyviä vinkkejä kaivataankin? Eli aikaa ois vaan tollaset 10 päivää ja siitä pitäis saada mahdollisimman paljon irti. Mitä kannattaa Chilessä huomioida? Missä kannattaa ehdottomasti käydä? Ja niin edelleen...

      • olisi hienoa matkailla

        etelä-amerikka on vielä käymättä. olen ollut espanjassa.kyproksella.turkissa.ja italiassa.ranska nizza.ruotsi < tukholma.kölmärden. ja aasia on myös toinen joka on näkemättä.etelä-amerikan maat < chile,brasilia.uruguay ovat näkemättä


      • Pete

        Hei!
        Muutama juttu Chilestä. Suurissa kaupungeissa kuten Santiago, Concepcion älä käytä koruja, kalliita aurinkolaseja, kameroita yms. sillä ne voivat hävitä nopeasti. Pidä muutenkin tavaroistasi huolta.
        Hintataso noin 20-30% halvempi kuin Suomessa, koska euro on vahva valuutta.
        Matkakohteita Chilessä olisi paljonkin ja riippuu siitä, mistä pitää. Rantakohteita riittää koko maan mitalta. Santiagosta pohjoiseen on hieno autiomaa-alue, jonne on eri mittaisia bussimatkoja saatavissa.
        Etelässä Concepcionista etelään on Salto de Lajan upeat putoukset ja vielä tulivuoria sekä mustahiekkaisia rantakohteita suurten järvien lähellä Los Angelesista etelään.
        Matkat voi taittaa yöaikaan edullisesti ilmastoidulla bussilla, tai jos rahaa on käytössä enemmän, lentäminenkin sisäisillä lennoilla onnistuu.


    • nainen Turusta

      SANTIAGO
      Suosittelen, jos haluaa jotain muuta, kuin turistipaikkoja.Itse ihastuin Santiagoon ja haluaisin mennä uudelleen. Ihmiset ovat ystävällisiä, tosin eivät osaa Englantia hyvin.Mielenkiintoinen ja turvallinen kaupunki päivällä. Paljon katseltavaa.Kannattaa välttää tiettyjä alueita, missä vähäosaiset asuu,varkaita.
      Busseilla pääsee kätevästi ja on edullista.Aikatauluja ei ole ja kyytiin pääsee mistä vaan,ei erillisiä pysäkkejä

      -iso ja mielenkiintoinen kaupunki:
      -San Gristovalin kukkulalle kannattaa mennä, mahtavat maisemat!myös uimala (sutkot kallis), jossa käy turistit ja varakkaat paikalliset.
      -halpoja vaatteita katumyynnistä.
      -Colinan vuorilla kuumia lähteitä.
      -Illalla liikuessa ja muutenkin kannattaa jättää korut hotelliin.
      -Varkaita löytyy.

      VINA DEL MAR
      -rannikolla 2 tuntia Santiagosta, bussilla pääsee halvalla.
      -kaunis pieni rantakaupunki.

      VALPARAISO
      --satamakaupunki 15 minuuttia Vina DEl Marista bussilla.


      QUISCO
      -2 tuntia santiagosta
      -Kaunis paikka,puhdas uimavesi.


      Samalla kannattaa käydä lähi maissa jos on aikaa!

      ARGENTIINA; MENDOSA
      -bussilla pääsee halvimmin. Bussit on vähän huonoja.Meillä oli bussin vaihto Los Andenissa. matka kesti siinä 9 tuntia. Mahtavat näkymät kun ylitettiin Andit.
      -kaunis kaupunki vuoren kupeessa.matalat talot,puistoja.
      -halvat hotellit.
      -vaihtoehtona bussille,Lentokoneella kestää mennä noin 45 minsaa.

      PERU:TAGNA, IQUIQE

      -halpoja ostoksia


      -Muistakaa, jos käytte muissa maissa Chilessä ollessanne, niin äläkää hävittäkä raja tullissa saamaanne maahantulo lappua.Niitä kysytään kun lähdettä Chilestä.
      -Muistakaa maasta poistuessa Lentokenttävero maksu!

      • allu

        Aika tylsä kaupunki.Valparaiso on paljon elävämpi.Portillo on upea hiihtopaikka.Viinitiloilla mukava käydä.


      • blackmagictiger
        allu kirjoitti:

        Aika tylsä kaupunki.Valparaiso on paljon elävämpi.Portillo on upea hiihtopaikka.Viinitiloilla mukava käydä.

        EN OO KÄYNNY


      • blackmagictiger
        blackmagictiger kirjoitti:

        EN OO KÄYNNY

        OIS HIENOO MATKAILLA JOSKUS ETELÄ-AMERIKKAA PITKIN JA POIKIN.


      • viuhdakko

    • Chilen kävijä

      ..viime syksynä kuusi viikkoa työreissulla samaisessa paikassa eli Conceptionissa. Viikonloput oli vapaat ja vuokra-auto käytössä joten maata tuli nähtyä enemmänkin mm. Andeilla käytiin ja Talcahuanossa katsomassa paikallista futista (Conceptionin paikallisottelu). Reissu oli mahtava, samoin Chile maana ja Pisco Sour juomana. Täytyy sanoa että ihastuin totaalisesti paikkaan ja toivottavasti mahdollisuus päästä käymään uudelleen.

      • el conocedor maximo

        Tiedoksesi, Pisco Sour on alkuperältään perulainen drinkki, jonka chileläiset yrittävät omia. Chilestä muuten tulee mieleen lähinnä mauton ruoka ja vittumaiset ihmiset. Kyllähän siellä on jotain nähtävyyksiä, missäpä maassa niitä ei olisi, mutta naapurimaissa on paljon enemmän nähtävää. Pääsiäissaaret kuuluvat Chilelle mutta ovat kylläkin Polynesiaa. Joten käykää vähän eri paikoissa jotta osaatte vertailla. Merivesi on helvetin kylmää ja jos rantalomaa hakee niin kannattaa mennä muualle.

        Chilkessä on hyvää viinit, mutta nekin parempia Argentiinassa.


    • Cerro Concepcion

      Perulaiset eivät pidä chileläisistä ja päinvastoin.

      Pisco Sourin alkuperää ei tiedä kukaan. Todennäköisesti sitä on tehty molemmissa maissa kautta aikojen, resepti on vaih muuttunut hiukan ajan myötä.

      Totta on, että perulainen ruoka on hyvää, mutta monelle chileläiselle liian maustettua, liikaa sipuia, valkosipulia jne....

      Chile on upea maa, ihmiset mukavia ja nähtävää on vaikka kuinka paljon, riippuu vain siitä mitä haluaa nähdä - aavikoita - jäätiköitä - Andien vuoristoja - upeita uimarantoja (merivesi on kyllä kylmää) - pieniä kyliä tai isoja kaupunkeja.... jokaiselle jotain.

      • Anonyymi

        Niin, vieläq lippukaneettina ja korjauksena, että kukaan ei pidä chileläisistä eivätkä hekään kyllä pidä kenestäkään, varsinkaan ulkomaalaisista. Chileläiset, vittumaisia rosvoja kaikki.


    • volver a Concepcion?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3137
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2518
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2468
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1445
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1310
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe