Tjänstepension Ruotsissa

Ällitälli

Olen asunut ja työskennellyt Ruotsissa ja ollut kunnan ja landstingenin työntekijänä 12 vuotta kokopäivätoimisesti hoitajana ja esikouluopettajana. Selvitin netitse www.minpension.se kautta omaa tulevaa eläkettäni ja ihmeekseni sain todeta, että olen oikeutettu saamaan allmän pension 350 e kuussa 65 -vuotiaana enkä mitään tjänstepension.Minusta ei ole tietoja tjänstepension kohdalla. Mikä tuo tjänstepension oikein on? Pitääkö sitä hakea ja jos niin mistä? Entä sisältääkö allmänpension mahdollisesti työeläkkeen? Onko ajalla merkitystä - olin töissä ja kirjoilla Ruotsissa vuosina 1978-1990.
Ihmettelen tulevaa pientä eläkekertymääni 12 vuodelta, 350 euroa 65 -vuotiaana.

3

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pahajuttu

      Jos aloittaja vielä katselee sivustolle, niin kerron:
      Tjänstepension on siis se eläke, mikä kertyy työnantajalta ja se ei voi kovin suuri
      olla noilta vuosilta.Itsekin ihmettelen miten pieni se minulla tulee olemaan kun ensi kuussa
      pääsen ikäeläkkeelle, vain 80 euroissa ja olen työskennellyt 27 v erään kaupungin palveluksessa täällä Ruotsissa.
      Eläkesysteemi on paljon huonompi täällä kuin Suomessa.

      • Ällitälli

        Kiitos kovasti tiedosta. Vastauksenne palvelee varmasti monia muitakin meitä suomalaisia, jotka olemme aikoinaan työskennelleet Ruotsissa. On totta, että eläkesysteemi on heikompi Ruotsissa. Suomessa kun omia tulevia eläkkeitään haluaa tarkastella netissä, niin saa todeta, että viranomaisilla on päivän tarkasti selvillä kaikki työsuhteet, joiden perusteella tuleva eläke lasketaan. Teillä on kuulemma joku oranssi kuvert, ehkäpä siellä on merkattuna vastaavat tiedot. Kiitos vastauksestanne vielä kerran, oli valaiseva.


    • RuotsiAuttaa

      Allitalli; saat ehka parhaan elakkeen kun anot Takuuelakketta. Se on noin 7800kr/kk. Siihen lasketaan kaikki vuodet EU maassa sen jalkeen kun taytit 16 vuotta. Siis Ruotsin aika kaikki muu EU maissa vietetty aika. Tays elake on kun vuosia tulee 40 yhteensa. Jos jaa alle saat sen osan eli esim 20 v on 50% elakkeesta. Jos on alle 40v odota kunnes olet 66 v, elake on suurempi ja verot pienemmat.
      Kay Tukholmassa (Kungsholmen konttori) Pensionmyndigheten'issa. Ystavalliset tytot laskee ja kertoo Suomeksi kaiken. Hyva palvelu!
      PS. Jos elake jaa alle 7800kr muuta Ruotsiin. Saat paljon apua. Mm asuntotukea, koyhyysapua, elamisapua ym. Minun elake- ja avustustulot ovat 3x suuremmat kuin jos olisin Suomessa. Siis paperilla olet Ruotsissa, muuten missa vaan.
      Lycka till!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3505
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      197
      2232
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2100
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1822
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1649
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1098
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      840
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      49
      831
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      773
    Aihe