Pesin autoni paikallisen huoltoaseman itsepalveluhallissa. Autoa pois peruuttaessa ihmettelin kovaa kolahdusta auton takana ja asiaa tutkittaessa totesin hallin liukuoven laskeutuneen auton katon kohdalle ja auton osuneen siihen. Vaikka hallin seinissä kerrotaan oven laskeutuvan 10 sekunnin kuluttua, ei mielessä edes käynyt mahdollisuus, että ovi voi laskeutua kesken poistumisen giljotiinin tavoin auton eteen. Minulla ei ollut mitään mahdollisuutta nähdä oven laskeutumista, vaikka seurasin peruutusta kaikista peleistä ( jotka eivät näytä katolle ) !!! Autoon tuli 2300 euron vaurio ja huoltoasema ei ota vastuuta asiasta, koska lyhyestä oven aukiolosta on tiedote olemassa. Toimin kuitenkin aivan normaalisti pesun jälkeen, painoin oven aukaisu nappulaa ja siirryin autooni. VW merkkiset autot eivät vapauta sähköistä käsijarru, jos turvavyöt ovat auki, joten niissä meni varmaan kriittiset sekunnit poistumisen kannalta. Mielestäni 10 sekuntia on ehdottomasti liian lyhyt aika poistumisen, jos siinä ajassa ei ehdi välttämättä oven alta pois. Nyt auton korjauslaskusta päättävät oma ja huoltoaseman vakuutuyhtiöt ja ainahan siinä käy kehnosti kuluttajan kannalta. Harmittaa suunnattomasti maksaa korjaus omasta vakuutuksesta ja menettää omavastuun lisäksi bonus määräajaksi , vaikka mielestäni olen syytön tapahtumaan. Mihin voin valittaa, , jos/ kun saan laskun maksettavaksi ?
Kukahan maksaa...
syytön
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Huoltoasemahan sen maksaa. Samaten jos pikapesussa auto vaurioituu.
Ei vastuuta voi kylteillä sulkea pois. Sama asia jos sinä laittaisit kojelaudalle lapun "huoltoasema korvaa 5000€ autoni vaurioituessa" yhtä laillisia sopimuksia molemmat
Höpönlöpön.
Kuljettajalla on ankara vastuu. Jos kuljettaja ajaa jotain päin, aika kaukaa pitää kaartaa, jos päinajettu kohde halutaan syylliseksi.
Toisekseen sopimusoikeudesta et todellakaan pysty hakemaan tukea ehdoiltaan täysin naurettaville konkludenttisille sopimuksille edes siinä tapauksessa, että joku firman edustaja siellä pesupaikassa edes sen lappusi jossain kohdassa näkisi.
Lappu on yhtä pätevä kuin pikapesun ilmoitus "emme vastaa vaurioista"
Juuri näin. Ei niitä vastuukysymyksiä millään tuulilasilapuilla ratkota.
Jos pesulaite vahingoittaa autoa, on syy ilman muuta pesulaitteessa, ja sen omistaja vastuussa. Jos taas kuljettaja ajaa päin jotain, on lähtökohtaisesti syy kuljettajassa.
Molemmilla tietysti on vakuutus, joka korvaa ainakin syyttömän osapuolen vahingot, monesti myös jokin sellainen vakuutus, joka korvaa myös syyllisen vahingot
Laihialla punainen lato jossa saa valittaa ihan ilmaiseksi.
Tässä on yksi hyvä esimerkki miksi ei kannata käyttää uudempia autoja pesussa xD vanhemmissa ei väliä vaikka vähä kolhuja tulee
Olen sähköalan ammattilainen. En tiedä tapausta tarkemmin, mutta mielestäni turvalaitteen kuuluisi toimia niin, että jos alla on jotain, laitteen toiminta pitää pysähtyä. 10 sekunttia on ohjemalla tehty aika, se on logiikkaan ohjelmoitu. Ohjelman pystyy ohjemoimaan ohjaaman myös niin, että huomioidaan este toiminnan jatkumiselle. Mielestäni tästä tapauksesta kuuluu valittaa Kuluttaja-asiamiehelle.