Eikö millään ole mitään väliä?

Miten saatana*sa kukaan voi väittää, että joku on "työllistynyt", jos on saanut 18h/vko työtä alaltaan vuosien aikana?
Hänhän on ollut vuosia työtön. Jos on tehnyt puolet työajasta työtä esim. 6v, niin eikö hän ole ollut työtön 3v?
Koska muuten Suomessa on ollut minkäänlaista mielenilmausta työttömyyttä vastaan? Ja näitä mielipuolisen hulluja näkemyksiä vastaan, jolla ihmisiä revitään kappaleiksi?

Oletteko kaikki muut paksuissa mielialalääkkeissä?
452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mielialalääkitys on kohdallaan. Olen nauttinut työttömyydestäni 5,5v hyvin olen toimeen tullut ja on vielä sukkaankin jäänyt. Kissani makaa sylissä nytkin ja kehrää tyytyväisenä, katsellen näitä ruudulle ilmestyviä kirjaimia.... mikä sen parempaa mielialalääkitystä. Ja tätä riittää.Suosittelen.

Äänestä

Olen pyrkinyt siihen, että työntekoa 18h viikossa riittäisi, olen kuitenkin tehnyt viimeaikoina jopa 22h viikossa.

Äänestä

Yksi tai kaksi päivää viikossa töitä saisi minut kiireen vilkkaa heittämään hyvästit työmarkkinatuelle. Kokoaikaista työtä en edes haluaisi, koska omaa tekemistä riittää loputtomiin - tosin se ei tuota rahaa, mielihyvää ja ruokaa vain. Jos työ olisi pitkän matkan päässä ja muutama tunti päivässä, se muuttuisi järjettömäksi. Kotona tehtävä osa-aikatyö olisi paras vaihtoehto, mutta jos siihen ryhtyy, tuki katkaistaan heti. Eli yrittää ei voi.

Äänestä

Syystä, että tänne kirjoittaa ainoastaan minulle henkilöinä tuntemattomia ja syystä että en ole mielenterveyslääkkeiden käyttäjä enkä mielenterveyspotilas enkä tiedä ketkä tänne kirjoittavista - useimmiten varmaan nettikiusaajista - olisivat sellaistakaan, en osaa ottaa kantaa. Ylipäätään minusta on täysin tarpeetonta viittailla lääkitysasioihin internetissä, jos nettiin kirjoittava on sen verran fiksu, että ei halua toteuttaa olkiukko-argumenttia missä aina kun joku on eri mieltä, on sitä muka johtuen muista asioista kuin puheena oleva asia.

Jos viittaat siihen, että miksi nollatuntisopimukset sallitaan, en ymmärrä minäkään miksi. Pääasiallinen syy lienee se, että tekes- jne. puljut myöntävät yrittäjille yhteiskunnan sossutukia sen mukaan, että miten paljon heillä muka on palkollisia. Toisin sanoen monet yksityisyritykset saavat valtion sossutukia myös sen mukaan, että kuinka paljon he muka "palkkaavat" ihmisiä, eikä siinä kiinnosta korkeimmilla palleilla nykyisin istuvia poliittisen ajatusmallinsa mukaan, että tienaako se työtä tekevä parka kuukaudessa yhden tunnin verran työstään, vaiko mitä. Selviö on toki se, että edes 18 viikkotuntia työtä armosta saava ei nyky- Suomessa elä palkallaan, jollei ole lisäksi jotakin muuta yhteiskunnan tukea saava, eli siitä mistä yksityisyritykset usein kiittävät, siitä valtion kassa tyhjenee. Monet Suomen yksityisyritykset ovat ainakin tähän asti "menestyneet" mahdollisuudessa yhteiskunnan tuissa palkata vaikkapa pikäaikaistyöttömiä halvemmalla, yritysten taseet on loistaneet ja osingon omistajat kiittäneet - kusipäisimmät siirtäneet veronmaksajien rahoilla rikastumisensa tuotot veroparatiiseihin. Erityisen suuri "lahja" Suomen monille yksityisyrityksille ovat olleet opiskelijat, jotka erinäisten harjoitteluiden nimissä ovat puolta halvemmalla tehneet saman määrän ja samaa työtä kuin kokopäiväisetkin paremmin palkatut - toivottavasti sentään siihen valtion nykypoliitikoiden yksityisyritysten sossuavustamiseen joskus tulee muutos.

"Työttömyys" määritellään sillä ajanjaksolla, kun työikäinen ja työkykyinen henkilö on saaanut työttömyyskorvausta. Jos tilastotiede määrittelisi työttömien primaarisen määrän toisin, eli siten että työttömiksi laskettaisiin kaikki työikäiset työkykyiset joillakin muilla yhteiskunnan tuilla vuoskausia eläneet, niin työttömyysluvut olisi niin katastrofaaliset, että Suomen maine ei edes kestäisi sitä. Se tosin olisi oikeudenmukaisempaa sekin, kuin kyykyttää yhteiskunnan konktrollitoimilla tyyppejä, jotka vaikka joskus pakon edessä ovat joutuneet käymään sossussa tai muutaman kuukauden elämästään saaneet jotakin työttömyystukea, puhuttaessa siis työikäisistä, ei niistä jotka ei näillä palstoilla edes kirjoita eli jo työuransa suorittaneista. Itse veikkaisin, että suomalaisten työikäisten työttömien määrä olisi yli kaksi miljoonaa kansalaista, jos työttömiksi luettaisiin kaikki esim. kotona lasten kanssa olevat, ihmiset jotka eivät hae mitään yhteiskunnan tukia, ihmiset jotka ovat pitkäkaistyöttömiä ja ihmiset jotka esim. opiskelevat. Eläkeläisiä sitten on lähemmäs miljoona, pikkulapsia lähemmäs miljoona jos en väärin muista, eli kuinkas paljon on niiden työikäisten määrä, jotka pystyvät Suomessa elättämään itsensä täysin vain työssä käymällä. Olisi kiinnostavaa tietää. Eliitti ainakin haluaisi viedä kaiken köyhiltä, laittaa keskituloiset maksamaan kaiken ja vielä väittää, että sillä muka Suomen kansantalous nousisi. Bullshittiä, se.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PxxxxxxA kirjoitti:

Miten saatana*sa kukaan voi väittää, että joku on "työllistynyt", jos on saanut 18h/vko työtä alaltaan vuosien aikana?
Hänhän on ollut vuosia työtön. Jos on tehnyt puolet työajasta työtä esim. 6v, niin eikö hän ole ollut työtön 3v?
Koska muuten Suomessa on ollut minkäänlaista mielenilmausta työttömyyttä vastaan? Ja näitä mielipuolisen hulluja näkemyksiä vastaan, jolla ihmisiä revitään kappaleiksi?

Oletteko kaikki muut paksuissa mielialalääkkeissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu