Editions atlas

Abc__

15

2496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abc9

      Montako autoa kuuluu ”Rallye Monte Carlo” sarjaan (kpl) ? Ja Onko ne uusia ja vanhoja ? Esim. v.2005 ja v.1973.

      • Abc__

        En tiedä! En ole asiakaspalvelusta :D


      • Sissikööö

        v.1973, 1971, 1969, 1963, 1964 ainakin...

        Kun katot tuolta noita kuvia, niin niissä näkyy vuosiluvut (Kaikista sarjan autoista ei ole varmaankaan kuvia)


      • Sissiköö

      • Sissiköö

      • kasarijapseja_pls
        Sissikööö kirjoitti:

        v.1973, 1971, 1969, 1963, 1964 ainakin...

        Kun katot tuolta noita kuvia, niin niissä näkyy vuosiluvut (Kaikista sarjan autoista ei ole varmaankaan kuvia)

        Pienoismalliautoharrastuksessa minua kyllästyttää että tehdään paljon hyvin vanhoista autoista pienoismalleja, esim. kaikki nuo vuosimallit on ajalta jolloin itse en ollut vielä syntynytkään.
        Haluaisin malleja esim. 80-luvun arkiautoista, Toyota Corolla, Carina II, Camry, Nissan Micra, Cherry/Sunny, Honda Civic lasiperä, Accord -85, Mazda 323 ja 626, jne. mutta aika vähän on ostettavaa tässä ikäluokassa, useimmat niistä on jo kokoelmassa, esim. Mitsu Colt -78 Minichampsilta, olisipa vaan se seuraava 1984-87 Coltti kanssa olemassa.
        Euroautoista näyttää olevan paremmin tosin malleja, esim. mullakin kokoelmassa 1981 Ford Escort etuveto, Opel Kadett D ja E, VW Golf II, Renault 9 ja 11, Peugeot 205 ja 405, Citroen BX, ym.


      • gsfgdfg
        kasarijapseja_pls kirjoitti:

        Pienoismalliautoharrastuksessa minua kyllästyttää että tehdään paljon hyvin vanhoista autoista pienoismalleja, esim. kaikki nuo vuosimallit on ajalta jolloin itse en ollut vielä syntynytkään.
        Haluaisin malleja esim. 80-luvun arkiautoista, Toyota Corolla, Carina II, Camry, Nissan Micra, Cherry/Sunny, Honda Civic lasiperä, Accord -85, Mazda 323 ja 626, jne. mutta aika vähän on ostettavaa tässä ikäluokassa, useimmat niistä on jo kokoelmassa, esim. Mitsu Colt -78 Minichampsilta, olisipa vaan se seuraava 1984-87 Coltti kanssa olemassa.
        Euroautoista näyttää olevan paremmin tosin malleja, esim. mullakin kokoelmassa 1981 Ford Escort etuveto, Opel Kadett D ja E, VW Golf II, Renault 9 ja 11, Peugeot 205 ja 405, Citroen BX, ym.

        http://www.modeltoys.net/kauppa/product_details.php?p=6562

        Oiskohan tuossa? :)


      • kasarijapseja

      • Pienoismalli__
        Sissiköö kirjoitti:

        Ja ilmeisesti jotain 15 kpl tulee niitä autoja, kun saa tilaajalahjaksi tuollaisen keräilyhyllykön (15 autolle paikka)

        Rallye monte carlo, saab, silver cars ja sport cars kokoelmiin kuuluu 30 autoa (Kysyin asiakaspalvelusta, kun itse kerään niitä) :)


      • kasarijapseja
        kasarijapseja kirjoitti:

        Kiitos mutta DX Corolla on jo minulla PremiumX valmistajalta :)
        Tekisivätpä ensimmäisen etuvetoisen Corollan sukupolven, porrasperä, Liftback ja/tai pystyperäinen FX.

        Viime viestin jälkeen sentään IXO / Triple9 on julkaissut 80-luvun alun Mazda 323:n 5-ovisena viistoperänä punaisena ja metallihohtosinisenä. Ainut vaan että auto on sekasikiö alkuperäisestä 1981-82 ja facelift 1983-85 mallista. Kun tuossa on eniten kuitenkin facelift -mallin osia, mm. takavalot niin sain muokattua siitä lähes kelvollisen facelift version poistamalla oranssin värin etunurkkien lyhdyistä. Maski on ainut osa nyt mikä ei ole oikein mutta sen korjaaminen olisi kohtuuttoman massiivinen työ.
        Vituttaa kun mallinvalmistajat eivät tee kotiläksyjään riittävän huolellisesti ja tulee tällaisia virheitä malleihin. Joutuukohan mallinvalmistajat hyväksyttämään mallinsa autonvalmistajalla jossain vaiheessa? Olisi vaikka Mazda vaatinut malliin oikeat muutokset.


    • WestCoastCustomsTurku

      Hienoa sissimarkkinointia.

      • Blaablaablaaaaa__

        Miten niin??!!


      • satansperkele

        postissa tuli esite junasta joka oli myynnissä. upea esitteen mukaan. sattumalta vaimo osti kys. kappaleen kirpparilta. luokattoman huono muovotekele, lapsille sopii.


    • ABCX

      Tuolta ei voi enää tilata. Etusivulla lukee teksti:

      " Hyvät asiakkaat,

      uusien kokoelmien tilaaminen ei vastedes ole enää mahdollista.

      Laadukas palvelu on aina ollut kunnia-asiamme, ja takaamme, että kaikki asiakkaamme voivat jatkaa kokoelmiensa kartuttamista entiseen tapaan.

      Voitte hallita kokoelmianne vaivattomasti omilta asiakassivuiltanne. Se käy helposti: antakaa alla asiakasnumeronne ja nimenne siinä muodossa kuin ne näkyvät laskussanne.

      Konserniyritys De Agostini kehittää jatkuvasti uusia pienoismalleja ja niiden kokoelmia, joihin voi tutustua pienoismallien harrastajille ja keräilijöille suunnatussa, maailmanlaajuisesti johtaviin ja luotettavimpiin kuuluvassa ModelSpace- verkkosivustossa, www.model-space.com. Voimme suositella heidän tuotteitaan lämpimästi sinullekin. Sivustoon pääset suoraan alla olevaa mainospalkkia napsauttamalla.

      Haluamme kiittää osoittamastanne luottamuksesta ja asiakkuudestanne.

      Editions Atlas "

      • sdksfkdskjfslk

        Haitanneeko tuo mittään, mm. Minichamps/Maxichamps, IXO ja Schuco tekevät parempia malleja ja ihan kohtuuhintaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      85
      10546
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8814
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6077
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      61
      4308
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      53
      4237
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      81
      4093
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3729
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      68
      3207
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3127
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      68
      2969
    Aihe