Canon MG5150.Kun käynnistää tulee teksti: Tulostusvirhe irroita virtajohto ota yhteys huoltoon.Elikkä mikään ei toimi!
Kannattaako huoltaa/korjata.
Mikko540
18437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ota yhteys Canonin tukeen jos mikään muu ei auta.
Huollossa "hyvää päivää" sanominen taitaa maksaa enemmän kuin uusi tulostin........
Olen itse ottanut yhteyden Canonin huoltoon sähköpostilla asennusongelmissa maksutta. Ratkaisukin löytyi.
Uusi vastaava maksanee vain muutamia kymmeniä euroja enemmän kuin pelkän korjausarvion pyytäminen.
Asennustumpulointi on asennustumpulointi.
Paitsi jos menee takuun piikkiin.
Satasen tulostin... Ei kannata huoltaa. Jatkossa kannattaa ostaa laadukas tulostin. Merkki on kyllä ihan hyvä, mutta ei tuohon hintaan saa laatua miltään valmistajalta.
Jos tulostin on valokuvia varten, niin ymmärrän värimustesuihkun, mutta muuten EHDOTTOMASTI laser. Tulostimen kannattaa olla sellainen, että kun muste/jauhekasetin vaihtaa, siinä vaihtuu mukana kirjoituspää, koska se on tulostinten yleisin rikkoutuva osa. Sitten ei tarvitse korjata tai vaihtaa tulostinta jos se hajoaa, vaan vaihtaa muste/värijauhekasetin.
Halvemmalla pääsee kun tulostaa kuvat kameraliikkeessä. Yksi kuva maksaa yleensä alle 40 centtiä.. Jos siis päätarkoitus on tämä.
A4 kokoiset maksaa jo aikalailla enemmän, mutta pienet kuvat kannattaa tehdä liikkeessä. Tietysti joku voi ottaa sen tyyppisiä kuvia, ettei niitä voi liikkeessä teettää.
Kuvaan helikoptereita. Voinko teettää kuvani liikkeessä?
Riippuu siitä, mitä tarkoitat helikopterilla...
Edullisemmat laserit maksaa aivan yhtä paljon tulostuskustannuksissa per sivu kuin mustesuihku, vähän tulostavalle jopa selvästi enemmän.
Ellet sitten osta parempaa laseria käytettynä.
Paitsi tietysti jos tulostat paljon, silloin laser tulee heti edullisemmaksi.
Mustesuihkut menevät usein tukkoon jos ovat käyttämättä vähänkin pidempään, Laser-tulostimen voi unohtaa puoleksi vuoden tai vuodeksi, lyödä virrat päälle ja heti toimii.
Pura tulostinta niin paljon kuin voit (töpseli irti ensin) ja katso oikein tarkkaan, ettei missään välissä pilkota paperia. Sitten ota mustekasetit irti ja varmista ettei niihin ole unohtunut kirjoituspäähän mitään suojamuoviteippiä tai vastaavaa. Sitten kamat kasaan, töpseli seinään ja uusi yritys.
tunnit täynnä,roskiin ja uusi.Kannattas lukea googlettamalla tuo juttu kuinka kauan on tulostimen ikä ja miten se tehtaalla on ohjelmoitu kestämään vain rajatun määrän tulostamista jotta saadaan enempi tulostimia myytyä.
Mikko540 kiittää!
No mitä, ratkesiko ongelma?