Kaihtimien lyhennys

Els4_

Muutin uuten asuntoon ja osa kaitimista on uusiin ikkunoihin liian pitkiä, tietääkö kukaan miten niitä voisi lyhentää???

1

3837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BauHerr

      Riippuu kaihtimien materiaalista ja mekanismin koosta. Avausmekanismin lyhentäminen on erittäin työlästä, joten se asettaa maksimin sille, mitä kannattaa lyhentää.

      Muovisia kaihtimia varten on olemassa työkalu, mutta saksilla niitä voi lyhentää. Metallisten kanssa saa olla tarkkana. Peltisaksilla voi lyhentää lehden kerrallaan.

      Helpoimalla pääsee puisten sälekaihtimien kanssa. Ainakin minä leikkaan niitä seuraavasti: säleet purista yhteen ja päihin laitan laudanpätkät tukemaan saahamista. Sitten vaan sahaan tarpeettoman pois. Yläosa on yleensä metallia. Siihen olen teipannut leikkauskohdan niin, ettei kulmahiomakone jätä siihen jälkeä.

      No kannattaako? Ainakin minun tapauksessani, sillä tarjous teeteyistä puisista sälekaihtimista oli 17.000 euroa, kun IKEAn vastaavat sai lyhennettyä noin tuhannen euron hintaan. Käytännössä teetetyillä ja IKEAn puisilla sälekaihtimilla ei ole eroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      23
      2443
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      53
      1723
    3. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      284
      974
    4. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      11
      974
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      253
      964
    6. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      893
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      56
      844
    8. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      110
      749
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      46
      725
    10. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      8
      718
    Aihe